خريد بک لينک
گيفت کارت
رزرو آنلاين هتل خارجي
ثبت شرکت در عمان
رزرو آنلاين هتل خارجي
خريد سکه سوکر استار ارزان
بتن سخت
فلنج
بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی
تاريخ : 24 دی 1395 | 19:58 | نویسنده : پی فو | بازدید : 28
بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی

پایان نامه بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی در 47 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی

پایان نامه بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی 
مقاله بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی 
پروژه بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی 
تحقیق بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی 
دانلود پایان نامه بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 41 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 47

پایان نامه بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی در 47 صفحه ورد قابل ویرایش  


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                 صفحه

پیشگفتار                                                                                                  1

1- اهداف                                                                                                2

2- پیشینه ی تحقیق                                                                                    4    

3- روش تحقیق                                                                                         6    

3- ارتباط بین ساختار خانواده بر ابراز محبت و پیامدهای رفتاری جوانان و نوجوانان           7

3-1 وضعیت اقتصادی:                                                                                8

3-2 اجتماعی سازی:                                                                                   9    

3-3 استرس                                                                                           10

3-4 رفاه روانشناختی مادری:                                                                        11

4- مقایسه ی میزان مهرورزی در بین خانواده های دارای فرزند خوانده، دو والدی تنی، مادر تنها، پدر خوانده و مادر خوانده  12

4-1 بد نام سازی به عنوان یك فاكتور كلیدی:                                                     14

4-2 اجتماعی سازی توسط دو والد به صورت بهینه:                                             15

4-3 تحقیق طلاق و والدین ناتنی: تقدم روابط تنی:                                              16

4-4 تاثیر فرایند های خانواده:                                                                       17

4-5 اهمت ساختار خانواده در پیش بینی رفاه روانی، مهرورزی و كیفیت روابط اعضای خانواده: 18

5- مهرورزی در سیره امام موسی کاظم(ع)                                                        21

6- موانع مهرورزی                                                                                   34

7-نتیجه گیری                                                                                          35    

منابع                                                                                                    39


چكیده

 بدون شك ابراز مهر و محبت به شیوه های مختلف صورت می گیرد و فقط یك موضوع عاطفی و روانی نبوده و به تمام جنبه ها و زوایای زندگی یك فرد مربوط می شود. بنابراین ابراز محبت می تواند به شكل های مختلفی بروز نماید كه مشخص ترین آن تاثیر روانی و عاطفی است، اما درصد بسیار زیادی از ابراز محبت می تواند به صورت جنبه های مادی باشد. باید توجه داشت كه ابراز محبت باید در تمام جنبه های آن مورد توجه قرار بگیرد، چه مادی و چه معنوی. این تحقیق علاوه بر جنبه های مادی و معنوی ابراز محبت كه معمولاً به صورت آگاهانه در خانواده ها بروز می كند مواردی را كه به صورت غیر آشكار می تواند بر ابراز محبت در خانواده تاثیر داشته باشد مورد بررسی قرار می دهد. به عنوان مثال نقش ساختار خانواده در میزان ابراز محبت و یا تاثیر خانواده های مشكل دار در میزان ابراز محبت و بالعكس (یعنی تاثیر محبت و مهرورزی بر روی ساختار خانواده و بهبود روابط) مورد بررسی قرار گرفته است.

والدین بر فرزندان خود به روشهای گوناگون اثر می گذارند، مكانیسم های مختلفی كه ممكن است اثرات ساختار خانواده بر پیامد های رفتاری فرزندان را نشان دهد، بیشمار است. با این وجود چهار مكانیسم اولیه كه در منابع مختلف درباره ی آنها بحث شده است عبارتند از: وضعیت اقتصادی، اجتماعی سازی والدین، استرس كودكی و رفاه روانشناختی مادری.

 چهار دیدگاه تئوریك باعث فرضیه هایی درباره اینكه آیا ساختارهای خانوادگی از یكدیگر متفاوتند و اگر هستند چگونه، شده است. یك دیدگاه این است كه بدنامی فاكتور كلیدی است كه منجر به پیامد های توصعه ای ضعیف می شود.

خانواده های فرزند خوانده رفاه كمتر و كیفیت روابط ضعیف تری نسبت به خانواده های واقعی نشان می دهند. مادر خوانده ها بیان می كنند كه بچه های آنها بیشترین مشكلات برون سازی را دارند.

دومین دیدگاه این است كه اجتماعی سازی توسط دو والد بهینه است. اگر این مسئله درست باشد، باید انتظار داشت كه خانواده های تك والدی بدتر از سایر چهار نوع دیگر باشند. مشخص شده كه مادران تنها رفاه كمتری نسبت به مادران متاهل داشتند. آنها در روش های سازگار از سایر خانواده ها متفاوت نبودند و بچه ها در خانواده های مادر تنها هیچ تفاوتی در رفاه یا سایر روابط در مقایسه با سایر خانواده ها گزارش نداده اند.

سومین دیدگاه بر تقدم روابط تنی با دو والد تاكید دارد. بر اساس این دیدگاه می توان انتظار داشت كه خانواده های تك والدی ، والد ناتنی و فرزند خوانده در مقایسه با خانواده هایی كه دو والد متاهل كه با فرزندان تنی خود زندگی می كنند، ناقص هستند. یافته های تحقیقی حمایت محدودی برای این دیدگاه ایجاد می كند.

دیدگاه چهارم اهمیت فرایند های خانواده در همه ساختار های خانواده را بیان می كند و بیان می كند كه ساختار خانواده در پیش بینی رفاه و كیفیت روابط و میزان مهرورزی و كیفیت روابط نسبتاً غیر مهم است.


1- اهداف

بدون شك خانواده، مهمترین و بینیادی ترین نقش را در شكل گیری افكار، عقاید، نگرش ها، رفتار، شخصیت و نحوه ی زندگی و عملكرد هر فرد دارد. اولین و مهمترین آموزشهایی كه به هر یك از افراد بشر در طول تاریخ داده شده است در درون خانواده شكل گرفته. پدر و مادر به عنوان اولین آموزگاران بشریت، منش ها و اخلاق را به كودك آموخته اند و شخصیت او را تا حد زیادی شكل داده اند. افرادی كه در كودكی از مهر و محبت خانواده برخوردار بوده اند، تحت حمایت خانواده توانسته اند به یك جهانبینی دقیق و صحیح دست یابند و مراحل پیشرفت را طی كرده، باعث ترقی جامعه ی خویش شوند.

مهر و محبت خانواده و تاثیر آن بر پیشرفت فردی و اجتماعی و همچنین تاثیر خانواده در گسترش مهرورزی و تمایل افراد برای ابراز محبت، موضوعی است كه در این پژوهش مورد نظر بوده است.

بدون شك ابراز مهر و محبت به شیوه های مختلف صورت می گیرد و فقط یك موضوع عاطفی و روانی نبوده و به تمام جنبه ها و زوایای زندگی یك فرد مربوط می شود. بنابراین ابراز محبت می تواند به شكل های مختلفی بروز نماید كه مشخص ترین آن تاثیر روانی و عاطفی است، اما درصد بسیار زیادی از ابراز محبت می تواند به صورت جنبه های مادی باشد. باید توجه داشت كه ابراز محبت باید در تمام جنبه های آن مورد توجه قرار بگیرد، چه مادی و چه معنوی. این تحقیق علاوه بر جنبه های مادی و معنوی ابراز محبت كه معمولاً به صورت آگاهانه در خانواده ها بروز می كند مواردی را كه به صورت غیر آشكار می تواند بر ابراز محبت در خانواده تاثیر داشته باشد مورد بررسی قرار می دهد. به عنوان مثال نقش ساختار خانواده در میزان ابراز محبت و یا تاثیر خانواده های مشكل دار در میزان ابراز محبت و بالعكس (یعنی تاثیر محبت و مهرورزی بر روی ساختار خانواده و بهبود روابط) مورد بررسی قرار گرفته است.


2- پیشینه ی تحقیق

ارتباط بین ساختار خانواده و پیامدهای اخلاقی و رفتاری وهمچنن نحوی تاثیر این ساختارها بر نوع زندگی آینده ی افراد جوان زیاد مورد سوال قرار نگرفته است (McLanahan & Sandefur, 1994; Wu, Cherlin, & Bumpass, 1997). برای بررسی میزان تاثیر عوامل مختلف روحی روانی و یا مادی خانواده بر روی فرزندان میتوان از مقایسه ی ساختارها ی مختلف خانواده گی و تاثیر این ساختار ها استفاده نمود. بررسی ها نشان داده كه خانواده های تك والدی یعنی خانواده هایی كه یكی از والدین (پدر یا مادر) با انها زندگی نمی كنند می تواند ارتباط زیادی با رفتار های مشكل دار جوانان داشته داشته باشد (Dornbusch et al., 1985; Steinberg, 1987). (البته باید توجه داشت كه در زندگی بسیار پیچیده ی انسان عوامل و شرایط بسیار متنوعی دخالت دارند كه می توانند این نتایج را دگرگون كنند اما در یك جامعه ی آماری می توان تا حدود زیادی احتمال تاثیر هر موضوع را بررسی كرد.) همچنین این نوع ساختار تك والدی خانوادگی ارتباطی تگاتنگ با مشكلاتی مانند استفاده جوانان از مواد مخدر، الكل و تنباكو (Covey & Tam 1990; Stern, Northman, & Van Slyck, 1984)، خود باوری پایین (Parish, 1991)، ترك مدرسه (Astone & McLanahan, 1991)، سن پایین در هنگام ترك خانه (Goldscheider& Goldscheider, 1993) و فعالیت جنسی زود هنگام (Tornton & Camburn, 1987; Wu. 1996) داشته است.  

به این علت كه والدین بر فرزندان خود به روشهای گوناگون اثر می گذارند، مكانیسم های تئوریك كه ممكن است اثرات ساختار خانواده بر پیامد های رفتاری فرزندان را نشان دهد، بیشمار است. با این وجود چهار مكانیسم اولیه كه در منابع مختلف درباره ی آنها بحث شده است عبارتند از: وضعیت اقتصادی، اجتماعی سازی والدین، استرس كودكی و رفاه روانشناختی مادری.


- روش تحقیق

با توجه به گسترده بودن اطلاعات و تحقیقات انجام شده در جنبه های مختلف خانواده و اهمیتی كه این موضوع در دنیای امروزی دارد، می توان از مقالات علمی جدید برای بهبود روابط خانواده و ارتقاء سطح كیفیت روابط خانواده گی استفاده كرد. وجود اطلاعات و مقالات بی شمار در زمینه ی خانواده باعث می شود، تفكیك یك موضوع خواص و بررسی دقیق آن احتیاج به جمع آوری تعداد بسیار زیادی از این گونه مقالات علمی داشته باشد. از این رو در این تحقیق از تعداد 28 منبع علمی جهت تكمیل اطلاعات استفاده شده است. این تحقیق به روش كتابخانه ای انجام شده است و از مجلات علمی مختلف استفاده شده است. این مقالات بیشتر از كتابخانه های دانشگاه تهران و تربیت مدرس و همچنین از سازمان ملی جوانان تهیه شده  و بعد از مطالعه دقیق آنها موضوعاتی كه به طور مستقیم یا غیر مستقیم با مهرورزی ارتباط داشته است انتخاب شده. موضوعات دسته بندی شده و بعد از تكمیل آنها و بیان دیدگاه ها نتیجه گیری در مورد موضوع بیان شده است.


3-1 وضعیت اقتصادی:

یكی از عوامل مهم تعیین كننده ی اثر ساختار خانواده بر پیامدهای رفتاری و اجتماعی جوانان، وضعیت اقتصادی خانواده می باشد زیرا ساختار خانواده و وضعیت اقتصادی همبسته هستند و درآمد های پایین پیامدهای منفی برای بچه ها دارد (Dancan & Brooks-Gunn, 1997). اگرچه دور بودن پدر از خانواده، انتظار می رود كه پرداخت های منظمی برای حمایت آنها را موجب شود ولی تقریباً دو سوم مادران تنها هیچ كمكی برای فرزندان دریافت نمی كنند (Sorensen, 1997). خانواده هایی كه سرپرست آنها زن است بیش از پنج بار فقیرتر از خانواده های مزدوج می باشند (Baugher & lamison-White, 1996) و درآمد متوسط آنها حدود یك سوم درآمد این زوجین می باشد.

بچه هایی كه فقر دائمی را تجربه نموده اند با نقص های نموی مواجه هستند (Korenman, Miller, & Sjaastad, 1995). یك دلیل این می تواند باشد كه خانواده های كم درآمد قادر به تامین غذا، مسكن و سایر كالاهای لازم كه برای نمو سالم اجتماعی و شناختی بچه ها می شود، نیستند (Hill et al., 2001). همچنین درآمد خانواده نوع محله ای را كه خانواده ها می توانند زندگی كنند تحت تاثیر قرار می دهد و بچه ها در جوامع پر درآمد، تاثیر مثبت دوستان را دریافت می كنند كه در تحریك رفتار اجتماعی آنها بسیار موثر است (McLanahan & Sandefur, 1994). بعلاوه فقر و فشار اقتصادی می تواند منجر به والدی غیر موثر شود كه پیامد های معكوس برای نمو و تنظیم بچه ها و ابراز محبت به آنها دارد (Dodge, Petit, & Bates, 1994).

3-2 اجتماعی سازی:

 خانه برای كودك زمینه ای ایجاد می كند كه در آنجا آموختن و اجتماعی سازی صورت گیرد و جدای از سایر متغییر ها، كیفیت و محیط خانه و بویژه میزان مهرورزی در خانواده نتایج مهمی برای بچه ها دارد. یك محیط خانه ی مناسب مرتبط با فرصتهایی برای یادگیری و آموختن بوده و با گرمی و حمایت احساسی و مهرورزی باعث رشد سالم و نمو بچه ها خواهد شد (Bradley & Rock, 1998).

 وقتی كه دو والد در خانه باشند، مسئولیت كنترل بچه ها را تقسیم نموده و تشویق ها و روش های مورد نیاز را ایجاد می كنند. زمانی كه والدین جدا زندگی می كنند والد ساكن اغلب تهیه كننده ی اولیه ی منابع اقتصادی می شود و بنابراین وادار به اعمال محدودیت زمانی برای كنترل و اجتماعی سازی بچه ها می شود. والد غیر ساكن كمتر به فعالیت های بچه ها نزدیك بوده و بنابراین كنش منظم كمتری در فعالیت های روزانه دارد و می توان گفت كه صرف زمان كمتر برای توجه ابراز محبت به فرزندان می تواند میزان اجتماعی سازی را به میزان قابل توجهی كاهش دهد.

 

- مهرورزی در سیره امام موسی کاظم(ع)

امام كاظم (ع)علیه السلام می فرماید :
مهرورزی و دوستی با مردم ، نصف عقل است
از آنجا كه امام كاظم (ع) در یكی از سخت ترین دورانهای مبارزه و دشوارترین اوقات تقیه و پنهانكاری می زیسته است، ثبت ماجراها و داستانهای ایشان و گذر از حصار ممنوعیتهای رژیم حاكم و رسیدن به نسلهای بعدی در حد خود یك معجزه به حساب می آید. بر ماست كه بر این داستانهائی كه به دست ما رسیده استدلال كنیم اگر چه می دانیم آنچه به دست ما رسیده قطره ای از معجزات و داستانهای شگفت انگیز آن حضرت می باشد.


عبادت و زهد امام
یكی از برجسته ترین نشانه های رهبران مكتبی، زهد و پارسایی و عبادت در درگاه خداست. روزگاری كه امام كاظم (ع) در آن می زیست به " قرن طلایی" معروف بود. در آن هنگام كاخهای فرمانروایان عباسی آكنده از ثروتهای هنگفت و شاهد برپایی جشنهای پرخرج و هزینه بود. برخی از این صحنه ها را می توان در كتاب داستانهای هزار و یك شب خواند. در چنین روزگاری ابراهیم بن عبدالحمید می گوید:
" به خانه امام كاظم (ع) رفتم. او به نماز ایستاده بود. در خانه اش چیزی نبود مگر منسوجی از برگهای درخت خرما ( یا جامه ای بسیار خشن) و شمشیری آویخته و یك قرآن .
آن حضرت از شدت فروتنی و تواضع در برابر خداوند و عبادت به درگاه او پیاده به زیارت خانه خدا می رفت و اگر مسافت 400 كیلومتری میان مكه و مدینه و طبیعت صحرای عربستان را در نظر بگیریم آنگاه به نهایت تحمل و بردباری امام كاظم (ع) در برخورد با دشواریها در راه خداوند، پی خواهیم برد.
علی بن جعفر گوید: با برادرم موسی بن جعفر و اهل و عیالش 4 بار پیاده به حج رفتیم. یك بار آن حضرت در مدت 26 روز و بار دیگر 25 روز و سومین بار 24 روز و مرتبه چهارم 21 روز مسافت میان مدینه و مكه را پیاده طی كرد.
درباره علاقه وافر آن حضرت به نماز كه نور چشم مؤمنان و ساعت دیدار دو دوست با یكدیگر است، حدیث زیر چنین می گوید:
" روایت شده است كه امام موسی بن جعفر (ع) نافله های شب را به جای می آورد و آنها را به نماز صبح متصل می كرد و آنگاه تا طلوع آفتاب به تعقیبات می پرداخت و سپس به سجده می افتاد و تا نزدیك زوال سر از سجده و ستایش خداوند بر نمی داشت. بسیار دعا می كرد و پیوسته می فرمود:
" اللهم انی اسألك الراحة عند الموت، و العفو عند الحساب". یكی دیگر از دعاهای ایشان این بود كه می گفت:" عظم الذنب من عبدك فلیحسن العفو من عندك".
از ترس خدا بسیار می گریست تا آنجا كه محاسنش از اشك خیس می شد. بیشتر از دیگر مردمان صله رحم به جای می آورد و فقرای مدینه را مورد تفقد قرار می داد.
درباره نحوه قرائت قرآن آن بزرگوار، حفص روایت كرده است كه : كسی را بر خویش بیمناك تر از

موسی بن جعفر(ع) و امیدوارتر از او به مردم ندیدم ، به حزن قرآن می خواند و چنان تلاوت می كرد كه گویی انسانی را مخاطب قرار داده است.


7-نتیجه گیری

والدین بر فرزندان خود به روشهای گوناگون اثر می گذارند، مكانیسم های مختلفی كه ممكن است اثرات ساختار خانواده بر پیامد های رفتاری فرزندان را نشان دهد، بیشمار است. با این وجود چهار مكانیسم اولیه كه در منابع مختلف درباره ی آنها بحث شده است عبارتند از: وضعیت اقتصادی، اجتماعی سازی والدین، استرس كودكی و رفاه روانشناختی مادری

یكی از عوامل مهم تعیین كننده ی اثر ساختار خانواده بر پیامدهای رفتاری و اجتماعی جوانان، وضعیت اقتصادی خانواده می باشد زیرا ساختار خانواده و وضعیت اقتصادی همبسته هستند و درآمد های پایین پیامدهای منفی برای بچه ها دارد

خانه برای كودك زمینه ای ایجاد می كند كه در آنجا آموختن و اجتماعی سازی صورت گیرد و جدای از سایر متغییر ها، كیفیت و محیط خانه و بویژه میزان مهرورزی در خانواده نتایج مهمی برای بچه ها دارد. یك محیط خانه ی مناسب مرتبط با فرصتهایی برای یادگیری و آموختن بوده و با گرمی و حمایت احساسی و مهرورزی باعث رشد سالم و نمو بچه ها خواهد شد

تئوری استرس بیان می كند كه تغییرات در سازمان خانواده و شرایط باعث ایجاد استرس در زندگی بچه ها می شود. به این دلیل كه تغییرات ممكن است منجر به ایجاد دگرگونی هایی در پویایی خانواده، سازماندهی و نقش هایی شود كه باعث تغییرات رفتاری برای بچه ها و افراد بالغ می شود

سلامت روانی مادر مكانیسم دیگری است كه ممكن است مسئول اثرات ساختار خانواده بر رفتار بچه ها و نمرات تست شناختی بچه ها باشد. مادران تنها نرخ های بالاتری از افسردگی و سطوح پایین تری از عملكرد روانشناختی را نسبت به سایر مادران نشان می دهند. سلامت روانی ضعیف مادران به طور معكوس رفتار فرزندان را تحت تاثیر قرار می دهد.

خانواده های فرزند خوانده رفاه كمتر و كیفیت روابط ضعیف تری نسبت به خانواده های واقعی نشان می دهند. مادر خوانده ها بیان می كنند كه بچه های آنها بیشترین مشكلات برون سازی را دارند. و مادران در خانواده های دو والدی واقعی كمترین مشكل را در این زمینه دارند. مادر خوانده ها عدم توافق با فرزندان را نسبت به سایر مادر ها گزارش می كنند.

دانلود بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزیادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی خانواده و نقش آن در ابراز محبت و مهرورزی ,

ارسال نظر برای این مطلب
نام شما:
ايميل :
سايت :
متن نظر :
وضعیت نظر:
کد امنیتی : *


آگهی رایگان سرگرمی خرید
مونوپاد حرفه ای