خرید بک لینک
گیفت کارت
باربری تهران و اتوبار تهران
بازی های دخترانه
خرید اسکوپ سنگ
رزرو آنلاین هتل خارجی
دانلود اهنگ
گاوصندوق
رزرو آنلاین هتل خارجی
درب خزانه
بازسازی ساختمان
پایان نامه
دانلود فیلم با لینک مستقیم
برج خنک کننده
خرید سکه سوکر استار ارزان
بتن سخت
فلنج
پی فو
تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:57 | نویسنده : پی فو | بازدید : 5
بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی

پژوهش بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی در 103 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی

پژوهش بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی
مقاله بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی
پروژه بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی
تحقیق بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی
دانلود پایان نامه بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 165 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 103

پژوهش بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی در 103 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

مقدمه

داشتن زندگی عاری از خطر همواره آرزو و هدف مردم بوده است زیر میل به ایمنی و امنیت، بخش تفكیك ناپذیری از ماهیت همه انسانها راتشكیل داده و آنها همواره درتلاش برای بهبود شرایط زندگی و آسایش بیشتر سعی كرده اند با ایجاد تغییر درطبیعت، آن را به خدمت خود درآورند. بشر دراین راه همزمان با دستیابی به مواد، تجهیزات، دستگاه ها و به عبارتی به خدمت گرفتن فن آوری نوین، به همان اندازه با خطرات و مخاطرات بیشتر و جدیدتر و پیچیده تری مواجه گردیده است.

با ظهور انقلاب صنعتی درقرن هیجدهم كه تحول عظیمی درپیشرفت و تبدیل كارگاههای كوچك خانگی و منطقه ای به كارخانجات بزرگ وعظیم به شمار می رود. مخاطرات ازحالت ساده و سنتی به مخاطرات پیچیده خاص صنایع و فرایند های پیچیده تبدیل گردید.

درهمین راستا درفرایند پیشرفت و تكامل، انسان ناچار ازبه كارگیری برخی مواد و ابزار خطرناك و ایجاد تغییر درآنها شده است. علاوه بر مخاطرات خاص و پیچیده عصر فوق تكنولوژیك قرن بیست و یكم، تجمع و تراكم سرمایه بالاخص درمناطق كلان شهرها خود برشدت گرفتن مخاطرات و ریسك های پیرامون زندگی بشر كه بقاء مهم ترین هدف آن است می افزاید. براساس همین نگرش، رویكرد جدیدی درمباحث ریسك علی الخصوص مدیریت ریسك حریق در ادبیات بیمه ای جهان متولد شد.

بیمه آتش سوزی سابقه ای بیش از 300 سال درجهان دارد و پیشینه آن درایران به حدود یك قرن می رسد. دراین تحقیق پس از ذكر كلیاتی درمورد آتش سوزی و بیمه نامه های مربوط به آن و نحوه محاسبه و ارزیابی خسارت و تعیین نرخ و حق بیمه پرداخته و درپایان با بررسی فرضیه های تحقیق سعی می شود با توجه به مطالعات و بررسیهای آماری عوامل موثر بربیمه های آتش سوزی درایران را شناخته و ضمن معرفی آنها پیشنهاداتی جهت توسعه مطلوب این بیمه نامه ها درایران ارائه داد.

اهداف تحقیق و علت انتخاب موضوع:

همه روزه بعلت وقوع آتش سوزی های كوچك و بزرگ درگوشه و كنار این كشور و عدم وجود استطاعت مالی كافی ازسوی افراد و یا سازمانها بمنظور جبران این خسارتها، متاسفانه شاهد نابودی بسیاری از خانواده ها (بعلت عدم وجود تمكین مالی) و یا سازمانها (علیرغم مفید بودنشان برای جامعه) می باشیم، درحالیكه كه باهزینه نمودن مبلغ نسبتاً اندكی این افراد و سازمانها قادر به تحت پوشش قرار دادن اموال خود می باشند.

هدف از انجام این تحقیق شناسایی علت و یا عللی می باشند كه با وجود ارائه پوششهای نسبتاً كافی بیمه ای توسط شركتهای بیمه، افراد و سازمانها استقبال مناسب را از این پوششها نمی نمایند ازآن پس نه تنها عنصر فعالی درجامعه به شمار نمی روند بلكه خود محتاج كمك دیگران میشوندو این موضوع چه بسا می تواند منشاء ایجاد مشكلات و نابسامانی های زیاد شوند.

فرضیه های تحقیق

جهت تببین عوامل موثر درتوسعه مطلوب بیمه های آتش سوزی فرضیه های زیر مورد بررسی و تجزیه و تحلیل قرار خواهند گرفت.

فرضیه یك: رابطه مستقیمی بین میزان درآمد مردم و میزان خرید بیمه نامه های آتش سوزی وجود دارد.

فرضیه دوم: رابطه مستقیمی بین میزان شناخت مردم و میزان خرید بیمه نامه های آتش سوزی وجوددارد .

فرضیه سوم: رابطه مستقیمی بین میزان تبلیغات موثر توسط بیمه گران و خرید بیمه نامه های آتش سوزی توسط اقشار مختلف جامعه وجود دارد.

فرضیه چهارم: رابطه مستقیمی بین اعتقادات مذهبی مردم درزمینه قضا و قدر و میزان استقبال آنان از بیمه های آتش سوزی وجود دارد.

فرضیه پنجم: میزان حق بیمه صادره شركتهای بیمه نسبت به سالهای قبل افزایش پیدا كرده و به همان نسبت میزان ضریب خسارت كاهش یافته است.

قلمروتحقیق:

شركتهی بیمه ایران و همچنین استفاده از كتابخانه بیمه مركزی ایران و كتب و نشریات بیمه ای موجود درآن و پژوهشهای مرتبط با موضوع و گزارشهای آماری.


روش تحقیق:

مطالعه و بررسی كتب و نشریات بیمه ای و استفاده ازپایان نامه ها و پژوهشهای بعمل آمده دراین زمینه و استفاده از پرسشنامه و آمار موجود دربیمه مركزی ایران.

محدودیتهای تحقیق:

كمبود مقالات علمی و تحقیقات انجام شده درزمینه بیمه (به خصوص بیمه آتش سوزی) و همچنین همكاری نكردن شركتهای بیمه در زمینه ارائه آمار و گزارشهای آماری مورد نیاز.

تعریف واژه های بكار رفته درتحقیق :

بیمه:

«بیمه عقدی است كه به موجب آن یك طرف تعهد می‌كند درازای پرداخت وجه یا وجوهی ازطرف دیگر در صورت یا بروز حادثه خسارت وارده بر او جبران نموده و یا وجه معینی بپردازد. متعهد رابیمه گر و طرف تعهد را بیمه گذار و وجهی كه بیمه گذار به بیمه گر می پردازد حق بیمه و آنچه را كه بیمه می شود موضوع بیمه می‌نامند».

بیمه آتش سوزی :

دربیمه آتش سوزی بیمه گر درچارچوب شرایط بیمه نامه تعهد می‌كند خسارت هایی راكه علت وقوع آتش سوزی، انفجار و صاعقه به اموال بیمه شده بیمه گذار وارد می شود، جبران كند. دراین بیمه نامه می توان خطرهای دیگری مثل زمین لرزه، سیل، طوفان، نشست و تركیدگی لوله، شكست شیشه و سقوط هواپیما برروی اموال و اماكن رانیز با پرداخت بیمه اضافی تحت پوشش قرار داد.

مبانی تئوریك بیمه

پروفسور ژان فوراسیته فرانسوی معتقد است كه بیمه عملی است كه به موجب آن یك شخص در ازاء پرداخت وجهی تعهد جبران خسارت را درصورت تحقق خطری به دست می آورد و این جبران خسارت توسط موسسه یا سازمانی تعهد می شود كه مجموعه هایی از این خطرها را تقبل كرده است و آثار آنها را با استفاده از قوانین آماری تعدیل می‌كند.

تعدادی از صاحبنظران معتقدند كه بیمه ازكلمه «بیما» زازبان هندی گرفته شده است وبرخی دیگر نظر داده اند كه بیمه از كلمه بیم «ترس» اخذ شده است و چنین استدلال می‌كنند كه چون اولین بار روسها ازایران امتیاز بیمه گرفتند كلمه ازلغت استراخوانی كه به معنی ضد بیم و ترس است اخذ كرده است. برخی مولفان نیز كلمه بیمه را یك واژه پارسی قدیم می دانند و به استناد كتاب مالك و ممالك تالیف ابوالسحق ابراهیم اصطخوی می گویند كه بیمه نام شهری دردیار طربستان و دیلم بوده است و به هر حال ریشه لغوی هرچه باشد. مفهوم مكانیسم فنی و تعاونی آن یكی است و آن عبارتست ازموسسه یا صندوق مشتركی كه وظیفه سازمان دادن به تعاون افراد درمعرض خطر را ازطریق جمع آوری وجوهی معین طبق موازین آماری به منظور مقابله با عواقب خطرها به عهده دارد.

پروفسور«ژوزف امار» فرانسوی چنین تعریف می‌كند:

بیمه عملی است كه به موجب آن یك طرف (بیمه گذار) متعهد پرداخت مبلغی به نام (حق بیمه) می شود وطرف دیگر (بیمه گر) باقبول مجموعه خطرهایی طبق موازین آماری پرداخت خسارت را درصورت تحقق خطر بعهده می گیرد.

درفرهنگ معین بیمه به عملی كه اشخاص با پرداخت وجهی قراردادی منعقد می‌كنند كه درصورت به مخاطره افتادن موضوع بیمه شركت بیمه خسارت وارده را بپردازد اطلاق شده است.

درقانون بیمه مصوب سال 1316 بیمه چنین تعریف شده است:

«بیمه عقدی است كه به موجب آن یك طرف تعهد می‌كند كه درازاء پرداخت وجه یا وجوهی از طرف دیگر درصورت وقوع  یا بروز حادثه خسارت وارده براو را جبران نموده و یا وجه معینی را بپردازد متعهد را بیمه گر، طرف تعهد را بیمه گذار، وجهی را كه بیمه گذار می پردازد حق بیمه و آنچه را كه بیمه میشود موضوع بیمه می‌نامند.»

بررسی فقهی مساله بیمه

مسائل بیمه از دیدگاه امام خمینی (ره) چند بار مورد بحث قرار گرفته است . یك بار در تاریخ مرداد ماه 1343 هجری درحوزه علمیه قم مطرح فرموده اند و بار دیگر در كتاب گرانقدر تحریر الوسیله كه به سال 1384 هجری قمری درشهر بورسای تركیه تالیف نموده، مسائل بیمه را ذكر فرموده اند.

بیمه از تحریر الوسیله

چنانچه بیمه گر تعهد كند كه گذشته از پرداخت خسارت مبلغی اضافه بپردازد مثلاً كسی خود را درشركت بیمه ای برای مدت معین دربرابر حق بیمه تعیین شده بیمه عمر كند و حق بیمه را به طور اقساط ماهانه بپردازد و درمقابل شركت بیمه برای ترغیب و تشویق بیمه گذاران، تعهد كند كه گذشته از مبلغ بیمه، چیزی اضافه بپردازد، این پول اضافی كه بیمه گر به بیمه گذار می پردازد. ازقبیل ربای قرضی نیست، زیرا كه پرداخت اقساط حق بیمه قرضی نیست، بلكه بیمه خود قراردادی مستقل است كه درضمن آن این شرط آمده است واین شرطی است جایز و موثر و لازم الاجرا.

چنانچه شركت بیمه با پول جمع شده مشتركین به تجارت بپردازد، صحیح است و بیمه گذار گذشته از دریافت خسارت، سهمی ازسوء تجارت مطابق با قرارداد خواهد داشت.

همچنین اگر دراین شركت و تجارت بعضی از مشتركین پول بدهند و بعضی به جای پول كار كنند و قرادادشان مانند مضاربه (سرمایه گذاری درامور تجاری) ازنظر این جانب صحیح است .

تقسیم بندی انواع بیمه

باتوجه به انواع ریسك، قراردادهای بیمه نیز انواع متعددی دارد. ماهیت حقوقی بیمه نامه ها دركلیه موارد یكسان نیست و گهگاه می توان تفاوتهایی بین آنها تشخیص داد به طور كلی بیمه درسه شاخه اصلی زیر فعالیت می‌كند:

  1. بیمه های اجتماعی
  2. بیمه های بازرگانی
  3. بیمه های تعاونی

1-   بیمه های اجتماعی (اجباری)

بیمه های اجتماعی كه «بیمه های اجباری» یا «بیمه های ناشی از قانون» نیز خوانده می شود بیشتر درمورد كارگران و طبقات كم درآمد جامعه كاربرد دارد؛ یعنی افرادی كه ازیك سو نیروی تولیدی جامعه محسوب می شوند و از دیگر سوء خود كمتر به فكرتامین آینده و معیشت خویش هستند . درنتیجه دولت درجهت حمایت از این قشر، به موجب قانون، ایشان را زیرچتر حمایت بیمه های اجتماعی قرار می‌دهد.


2-بیمه بازرگانی

به بیمه های بازرگانی «بیمه های اختیاری» هم اطلاق می شود و درآن بیمه گذار به میل خود و آزادانه به تهیه انواع پوششهای بیمه ای بازرگانی اقدام می‌كند دربیمه های بازرگانی، بیمه گذار درمقابل هم متعهد هستند. بیمه گر درمقابل دریافت حق بیمه از بیمه گذار، تأمین بیمه ای دراختیار وی قرار می‌دهد. بازارهایی وجود دارند كه به موجب آنها بیمه های بازرگانی به دو دسته بیمه های زندگی و غیر زندگی تقسیم می شوند اما به طوركلی بیمه های بازرگانی به بیمه های اشیاء، مسئولیت، زیان پولی و بیمه اشخاص تقسیم شده اند.

3-بیمه تعاونی:

این شركتها توسط بیمه گذاران تاسیس و اداره شده درصورت سوددهی، منافع بین اعضا توزیع یا تقسیم می گردد.

تاریخچه بیمه آتش سوزی

قدیمترین رشته بیمه، بیمه باربری است درحالی كه بیمه آتش سوزی، به تدریج از سده هفدهم تا نوزدهم شناخته شده است. آتش سوزی بزرگ لندن درسال 1666 زمانی به وقوع پیوست كه وسایل اطفای حریق هنوز درمراحل ابتدایی بود و هیچ گونه پوشش بیمه آتش سوزی درجامعه به چشم نمی خورد. نخستین اداره آتش سوزی در انگلستان درسال 1680 تاسیسی شدو متعاقب آن شركت هند این هند درسال 1696 و اداره آتش سوزی سان درسال 1710 پدید آمد. سرانجام آتش سوزی بزرگ لندن باعث ایجاد شركت بیمه هامبرگر جنرال شد كه این شركت و شركت سان، دو شركت بیمه ای هستند كه هنوز وجوددارند و فعالیت می‌كنند در نتیجه وقوع انقلاب صنعتی درسده هیجدهم كه به پیدایش كارخانه ها، انبارها، كشتیها، ماشین آلات و غیره انجامید، شركتهای بیمه آتش سوزی متعددی ازجمله لویدزلندن تاسیس شدند.

نفع بیمه پذیر

دراین مورد باید دربیمه نامه آتش سوزی مشخص شود كه چه چیزی مورد بیمه است ورابطه آن با بیمه گذار چگونه است درحقیقت نفع بیمه پذیر بیمه گذار كه بیمه می شود ، مفهوم نفع بیمه پذیراست كه رابطه بیمه گذار با اموال مورد بیمه طبق قانون مشخص باشد و درصورت تحقق خطر بیمه شده بیمه گذار دچار زیان نشود.

خطرات تحت پوشش دربیمه آتش سوزی

بیمه آتش سوزی یكی از رشته های بیمه های اموال است كه درآن خسارت مادی وارده به ساختمانها، تاسیسات، كالا ها و اثاثه جبران می گردد.

خطرهای اصلی:

خطرهای اصلی این نوع بیمه شامل آتش سوزی، انفجار و صاعقه می باشد.

آتش سوزی:

آتش سوزی عبارت است ازآتشی كه یا ازیك منبع حرارتی كنترل ناپذیر سرچشمه گرفته یا منبع حرارتی معین كنترل شده ای را ترك كرده و با نیروی حرارتی خود گسترش و توسعه یافته باشد.

انفجار:

عبارت از آزاد شدن انرژی با سرعت زیاد می باشد فرق بین احتراق و انفجار مربوط به مقدار انرژی تولیدی نمی باشد بلكه مربوط به سرعت تولید است . مثلاً احتراق بنزین  11500 كالری گرم و ماده منفجره تی . ان . تی فقط 2674 كالری گرما اما در 5/1 ثانیه انرژی تولید می‌كند.

به طور كلی انفجار به سه صورت مختلف ممكن است درآید:

1-   انفجار مطلق كه خاص مواد منفجره است.

2-   احتراق سریع كه بیشتر مربوط به مخلوط سوختهای مایع و گاز با هوا می باشد.

3-   یكباره آزاد شدن فشار مایع بسیار متراكم دردرجات حرارت بالاتر از جوش آن مایع.

همچنین دو نوع انفجار وجوددارد كه باید بین آنها تفاوت قائل شد كه عبارتند از:

1-انفجار شیمیایی: انفجار شیمیایی براثر فعل وانفعالات شیمیایی، در درون منبع رخ می‌دهد ( كه ممكن است فقط به بدنه منبع آسیب بزند یااینكه بدنه را بشكافد و به طور ناگهانی گاز اشتعال پذیر خارج شود).

2-انفجار فیزیكی : انفجاری است كه دردرون مخزن یا منبع تحت فشار هوا ، گاز یابخار روی می‌دهد و بدنه آن براثر هوا، گاز یابخار كه ازداخل به طرف خارج فشار می آورد و پاره می شد این پارگی باید به قدری بزرگ باشد كه باعث بوجود آمدن تعادل ناگهانی فشار داخل و خارج منبع گردد.

بیمه گر فقط خسارتهای مستقیم ناشی از انفجار را می پردازد و درمورد خسارتهای غیرمستقیم تعهدی ندارد. شرایط عمومی بیمه آتش سوزی، ماده 11 تحت عنوان «خسارت و هزینه های قابل تأمین » چنین بیان میكند : این بیمه نامه خسارت مشروح زیر را تأمین مینماید:

1-خسارت مستقیم ناشی از آتش سوزی، صاعقه و انفجار

2-خسارت و هزینه ناشی از اقدامات لازم كه به منظور جلوگیری ازتوسعه خسارت صورت می گیرد. همچنین خسارت و هزینه های ناشی از نقل مكان ضروری مورد بیمه به منظور نجات آن از خطرهای بیمه شده این توضیح لازم است كه درایران، سه خطر آتش سوزی، انفجار و صاعقه تواماً با یك نرخ بیمه می شوند بنابراین تقدم و تاخر آنها فرقی نمی كند.

صاعقه

صاعقه عبارتست از تخلیه بارالكتریكی بین دو ابر یا بین ابرو زمین براثر القای دوبار مختلف به وجود می آید. منظور از بیمه خطر صاعقه، فقط خسارتهای وارده بر اثر آتش سوزی ناشی از صاعقه نیست بلكه هدف خسارتهای مستقیم ناشی از صاعقه بدون  تبدیل به آتش سوزی است.

خسارات مستقیم:

این نوع خسارت ناشی از اثر دما یا انرژی صاعقه است كه درهنگام فرودآمدن صاعقه به زمین ممكن است به ساختمانها و اموال وارد آید. اگر شیء سرراه صاعقه قرارگیرد و اشتعال پذیر هم باشد احتمال دارد براثر دما، آتش سوزی تولید شود صاعقه ممكن است درهنگام فرود آمدن به زمین براثر نیرویی كه دارد موجب شكاف برداشتن یا ترك خوردن ساختمانها و دیوارها شود و شیشه ها را بشكند. اگر صاعقه درمسیر خود به اشیاء نمدار برخورد كند رطوبت موجود درآن شیء به طور ناگهانی بخار می شود و تولید انفجار می‌كند.

خسارات غیرمستقیم:

این نوع خسارت ضرور تا هنگام فرود آمدن صاعقه ایجاد نمی شود. خسارتهای غیر مستقیم ممكن است علتهای مختلف داشته باشد ولی نتیجه همه آنها یكسان است و آن خسارت و زیان وارده به دستگاههای الكتریكی است. دربیشتر مواقع، به طور ناگهانی بارزیاد الكتریكی تولید می شود و دردستگاههای الكتریكی اتصالی به وجود می آورد این نوع خسارت چون مستقیماً ازصاعقه ناشی نشده، دربیمه صاعقه جبران نمی‌شود.

خطرات اضافی بیمه نامه های آتش سوزی

درصورت موافقت بیمه گر و دریافت حق بیمه اضافی می توان خطرات دیگری را مضاف بر آنچه تحت عنوان خطرات بیمه شده آمده است بیمه نمود. تأمین خطرات اضافی منوط به صدور الحاقیه میباشد. ازخطرات اضافی می توان موارد زیر را نام برد:

1-بیمه شكست شیشه

این نوع بیمه نیز یكی از خطرهای تبعی یا اضافی است كه به همراه یكی از خطرهای اصلی عمدتاً آتش سوزی به بازار عرضه میشود. دربرخی كشورها شرایط عمومی شكست شیشه یكنواخت است كه درایران این نوع بیمه شرایط عمومی ندارد و بیمه گذار و بیمه به طور توافقی عمل می‌كنند البته این نوع بیمه شرایط عمومی ندارد و بیمه گذار و بیمه به طور توافقی عمل می كنند، البته درایران بیمه گذاران اندكی طالب این نوع بیمه هستند . زیرا چندان شناخته شده نیست.بعید نیست این پوشش درآینده به دلیل اینكه اكنون درساختمان ها وبرجها ازشیشه های بزرگ و گران قیمت بیشتر استفاده می‌كنند متقاضیان پرشمارتری پیدا كند. شیشه برحسب فرم آن به دونوع شیشه میان تهی و شیشه سطح (جام) تقسیم می شود. شیشه های میان تهی نظیر بطری، لامپ و ظروف مختلف است كه تحت پوشش بیمه قرار نمی گیرند. شیشه های جام به طرق مختلف تهیه می شوند.

حدود پوشش بیمه ای

خطر بیمه شده دربیمه شكست شیشه عبارتست از شكست شیشه های مذكور در بیمه نامه به استثنای خسارت ناشی ازعمد یا قصور یا غفلت بیمه گذار.

2-بیمه سرقت با شكست حرز:

دربیمه سرقت یا دزدی با شكستن حرز شخصیت بیمه گذار تأثیر مستقیم درتصمیم بیمه گر دارد. بیمه گر علاوه بر شخصیت بیمه گذار، شرایط اقتصادی جامعه ، میزان بیكاری و منطقه و محل موردبیمه و تعداد سرقتهایی كه واقع شده را در ارزیابی خود ملحوظ می دارد. سارقان حرفه ای و غیر حرفه ای همراه با پیشرفت تكنولوژی از ابزارهای مناسبی برای خنثی كردن اقدامهای حافظتی بیمه گذار استفاده می‌كنند. دربیمه دزدی با شكستن حرز، دزد باید برای سرقت اعمال معینی انجام دهد تا موانع ورود به محل سرقت را ازبین ببرد و مرتكب سرقت شود. این نوع سرقت، سرقتی است كه بیمه گر خسارت آن را جبران می‌كند.

حق بیمه صادره

در سال 1380 حق بیمه‌های صادره در رشته آتش‌سوزی 8/563 میلیارد ریال بوده كه در مقایسه با سال قبل 2/25 درصد افزایش داشته است و 8/9 درصد از مجموع حق بیمه‌های صنعت بیمه را تشكیل می‌دهد. از لحاظ نقش شركت‌های بیمه در تولید حق بیمه آتش‌سوزی، بیمه ایران با 9/56 درصد سهم، بیش از نیمی از بازار این رشته را در اختیار دارد. به دنبال آن، شركت‌های بیمه آسیا، البرز و دانا به ترتیب با 7/26، 6/10 و 5/5 درصد سهم قرار دارند. شركت بیمه صادرات و سرمایه‌گذاری در سومین سال فعالیت خود در این رشته بیش از سه برابر سال قبل حق بیمه تولید كرده و با 7/1 میلیارد ریال حق بیمه فقط 3/0 درصد از حق بیمه های این رشته را در اختیار دارد. در مقایسه با سال قبل حدود 92 واحد از سهم شركت بیمه ایران از حق بیمه‌های دریافتی رشته آتش‌سوزی كاسته شده و به همین میزان بر سهم شركت‌های بیمه آسیا، البرز و دانا افزوده شده است.

در سال 1380 سهم شركت بیمه دانا از حق بیمه های صادره رشته آتش‌سوزی به بالاترین مقدار خود طی پنج سال اخیر رسیده است. در حالیكه سهم شركت‌های بیمه ایران، آسیا و البرز از حق بیمه‌های صادره رشته آتش‌سوزی طی پنج سال اخیر در نوسان بوده است. فعالیت شركت بیمه صادرات و سرمایه گذاری نیز در این رشته روند صعودی داشته است.

از لحاظ رشد حق بیمه صادره، شركت های بیمه آسیا، البرز، دانا و صادرات و سرمایه‌گذاری به ترتیب با 5/36، 8/25، 3/36 و 5/222 درصد، رشدی بیش از رشد بازار این رشته (2/25) درصد دارند. رشد حق بیمه های آتش‌سوزی در شركت بیمه ایران برابر 1/19 درصد است.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                              صفحه

فصل یك- كلیات تحقیق.........................................................................................

مقدمه.....................................................................................................................

اهداف تحقیق و علت انتخاب موضوع....................................................................

فرضیه های تحقیق................................................................................................

قلمرو تحقیق...........................................................................................................

روش تحقیق...........................................................................................................

تعریف واژه های بكار رفته در تحقیق...................................................................

فصل دو- كلیات بیمه.............................................................................................

تاریخچه بیمه در جهان و ایران.............................................................................

مبانی تئوریك بیمه.................................................................................................

بررسی فقهی مساله بیمه.......................................................................................

تقسیم بندی انواع بیمه...........................................................................................

فصل سه- كلیات بیمه های آتش سوزی...............................................................

تاریخچه بیمه آتش سوزی....................................................................................

  


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                              صفحه

بیمه آتش سوزی در ایران....................................................................................

مفاهیم آتش سوزی...............................................................................................

طریقه بوجود آمدن آتش سوزی...........................................................................

طبقه بندی آتش سوزیها........................................................................................

عوامل گسترش آتش سوزی.................................................................................

قدرت توسعه و گسترش آتش سوزی...................................................................

قرارداد بیمه آتش سوزی......................................................................................

مراحل صدور بیمه نامه آتش سوزی....................................................................

كارشناسی و بازدید اولیه......................................................................................

نحوه تعیین نرخ و محاسبه حق بیمه......................................................................

قیمت تمام شده در بیمه آتش سوزی....................................................................

خطرات تحت پوشش در بیمه آتش سوزی............................................................

- انفجار.................................................................................................................

- صاعقه................................................................................................................

خطرات اضافی بیمه نامه های آتش سوزی..........................................................

- بیمه شكست شیشه............................................................................................

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                              صفحه

- بیمه سرقت با شكست حرز................................................................................

- بیمه طوفان.........................................................................................................

- بیمه ضایعات......................................................................................................

- بیمه سیل............................................................................................................

- بیمه زلزله...........................................................................................................

- بیمه سقوط هواپیما............................................................................................

انواع بیمه های آتش سوزی..................................................................................

- بیمه منازل مسكونی...........................................................................................

- بیمه تمام خطر....................................................................................................

- بیمه نامه آتش سوزی بر مبنای اولین خسارت.................................................

- بیمه مشترك.......................................................................................................

- بیمه نامه اظهارنامه ای......................................................................................

خسارت آتش سوزی.............................................................................................

پرداخت خسارت....................................................................................................

حدود تعهدات بیمه گر در صورت وقوع حادثه و ارزیابی خسارت......................

  


فهرست مطالب

عنوان                                                                                                              صفحه

فصل چهار- نتیجه گیری و پیشنهادات.................................................................

عوامل مؤثر بر بیمه های آتش سوزی .................................................................

- عوامل اجتماعی..................................................................................................

- عوامل مربوط به برنامه ریزی...........................................................................

- عوامل آموزشی..................................................................................................

- عوامل بازاریابی.................................................................................................

- عوامل اقتصادی.................................................................................................

- عوامل مذهبی.....................................................................................................

- عوامل ساختاری................................................................................................

بررسی آمار و عملكرد شركتهای بیمه ایران از سال 1379 الی 1382...............

نتیجه بررسیهای بعمل آمده در آمار شركتها تا سال 82.....................................

پیشنهادات..............................................................................................................

منابع......................................................................................................................

  
 

دانلود بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی دلایل عدم گرایش افراد به بیمه ‌آتش‌سوزی ,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:57 | نویسنده : پی فو | بازدید : 5
بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات

پژوهش بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات در 103 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات

پژوهش بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات
مقاله بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات
پروژه بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات
تحقیق بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات
دانلود پایان نامه بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 21418 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 103

پژوهش بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات در 103 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

فهرست

عنوان

صفحه

مقدمه

1

فصل اول – سیستم فلزپاشی قوس الکتریکی

5

                   1-1  معرفی نحوه عملكرد اسپری با قوس الكتریكی                      

6

                     1-2  نحوه تشكیل قوس الكتریكی

8

                       1-3  تجهیزات و الحاقات مربوطه                                              

9

                     1-4  آماده سازی سطح

13

                     1-5  راه اندازی سیستم

15

                       1-6  استحكام چسبندگی لایه‌های اسپری شده                            

16

                     1-7  پرداخت كاری

21

                     1-8   كنترل كیفیت

22

                      1-9  بررسی عوامل مؤثر در فلز پاشی قوسی                              

22

                    1-10  اثر فاصله پاشش

23

                    1-11  اثر فشار هوا روی میزان تخلخل

25

                    1 -12  اثر استفاده از گاز خنثی در كاهش اكسیداسیون و كاهش   

                                تخلخل سطحی   

26

                     1-13  اثر نوع گاز و فلزپاشی روی سختی لایه پاششی        

29

                   1-14  اثر نوع فلزپاششی روی ساختار میكروسكوپی

30

                   1-15  سایر كاربردهای فلزپاشی

32

                     1-16  نتیجه‌گیری

33

فصل دوم- سیستم فلزپاشی به روش پلاسما 

                ( Plasma Spray )

35

                     2- 1  فلزپاشی  با استفاده از روش پلاسما

36

                     2-2  تجهیزات سیستم

40

                      2-3  طرز كار سیستم                                                              

43

فصل سوم- دستگاه فلزپاشی به روش شعله‌ائی

45

                        3-1 دستگاه فلزپاشی سیمی                                                    

46

                        3-2  خصوصیات سیمهای مصرفی                                          

53

                       3-3  دستگاه پودر فلزپاشی شعله‌ائی

58

                      3-4  تجهیزات مربوط به دستگاه پودر فلزپاشی                          

58

                    3-5  پارامترهای انتخاب پودر                                                    

62

                    3-6 مقایسه دستگاه فلز پاش سیمی و پودری                  

62

                    3-7  انتخاب مناسبترین سیستم                                                      

63

                    3-8  هزینه                                                      

64

                    3-9  جوش آرگون                                                      

66

فصل چهارم- کنترل کیفیت و روشهای آماده سازی استاندارد  

70

                         4-1 کنترل کیفیت و آزمایشات استاندارد

71

                        4-2  کنترل ضخامت مواد اولیه

72

                         4-3  کنترل ضخامت پوشش

72

                         4- 4  کنترل کیفیت مرحله آماده سازی

73

                         4-5  کنترل کیفیت نهایی

74

                         4-6  سیستم های ایمنی و بهداشتی

75

                                4-6-1  تجهیزات تهویه هوا

76

                                            4-6-1-1 تهویه سالن فلز پاشی

77

                                            4-6-1-2  تهویه سالن ماسه زنی

78

                                 4-6-2  تجهیزات حفاظت صوتی  

81

منابع و مآخذ

84

ضمایم

85

 

 

 

مقدمه:

      پدیده خوردگی پدیده‌ایست الكتروشیمیائی كه در اثر همجواری سطوح و جداره‌های خارجی اجسام با محیط مجاور بتدریج و با مرور زمان در این سطوح بوجود خواهد آمد. خوردگی ممکن است از نوع 1- شیمیایی : خوردگی در اثر مواد شیمیایی 2- EROSION  : خوردگی در اثر برخورد ذرات جامد معلق در سیال عبورکننده با سطح 3- CORROSION  : زنگ زدگی در اثر تماس با محیط مجاور4- سایش : سایش دو سطح نسبت بهم باشد .

      اساساً مواد موجود در طبیعت علاقه دارند كه بحالت خود برگردند مثلاً آهن و فولاد كه در طبیعت معمولاً بصورت اكسید آهن یا سنگ اكسید وجود دارند پس از اخراج از معادن در مقابل فعل و انفعالات شیمیائی و روشهای مختلف علمی احیا شده و تبدیل به آهن خالص یا فولاد خالص می‌شوند و لذا این اجسام خاصیت برگشت به اصل خود را حفظ كرده و تحت شرائطی با تاثیرپذیری از محیط قادر خواهند شد كه مجدداً اكسید شده و با از دست دادن خاصیتهای مختلف و در حقیقت پوسیده شدن برای صنایع مشكلات متعددی را ایجاد كنند.

     در سال 1965 هزینه‌های ایجاد شده ناشی از خوردگی در ایالات متحده آمریكا حدود 6 میلیارد دلار و همین خسارت در سال 75 به 70 و در سال 85 به یكصد و هفتاد میلیارد دلار رسیده است كه بر اساس آمارهای بدست آمده حدود 15 الی 25 درصد از این خسارت قابل پیشگیری و نتیجتاً 75 الی 85 درصد آن قابل پیشگیری نمی‌باشد.

     آنچه برای یك محقق و دست‌اندكاران صنعت كشور مطرح است توجه به این امر مهم است كه متاسفانه بنا بدلایل مختلفی میزان خساراتهای ناشی از خوردگی در صنعت روند افزایشی داشته كه عمدتاً‌ بدلیل عوامل زیر می‌باشد.

1-   افزایش تاسیسات صنعتی به منظور تامین نیازهای جوامع

2-   افزایش آلودگی‌ها در سطح جهان

     بعلت خوردگی خسارت زیادی به صنایع كشور وارد می‌شود و لذا نگرشی عمیق به این امر مهم ملزم می‌سازد كه برای پیشگیری از این هدر رفتن سرمایه‌هائی كه گاها باعث تلفات جانی نیز می‌شوند چاره‌ائی بیندیشیم و تا حد ممكن زیانهای حاصل از این پدیده زیانبار را كاهش دهیم.

     برای مبارزه با پدیده خوردگی راههای مختلفی وجود دارد كه بكارگیری هر روش تابع شرایط مختلف از قبیل نوع تاسیسات ،  توان سرمایه‌گذاری ،  شرائط آب و هوائی، حجم تاسیسات قابل حفاظت و بررسی اقتصادی در مورد  صلاح سرمایه‌گذاری و غیره خواهد بود. بعلاوه پس از بررسی‌های مختلف با توجه به عوامل یاد شده و انجام كارشناسی‌های لازم در ابعاد مختلف روشهای مختلفی برای حصول به این هدف بشرح ذیل وجود دارد.

1-   انجام حفاظت‌های كاتودیك

2-   رنگ آمیزی تاسیسات

3-   آبكاری و پوشش دادن بروشهای سنتی

4-   پاشش فلزات

     از مجموعه عوامل چهارگانه فوق بحث خود را روی دستگاه پاشش فلزات بر روی سطوح خارجی اجسام متمركز نموده و در این پروژه تلاش شده با توجه به امكانات موجود بررسی‌هائی را در مورد بكارگیری این تكنولوژی در حفاظت تاسیسات بعمل آورد. در حقیقت بكارگیری پوشش فلز روی سطوح اجسام بدلیل مقاومت بالای فلزات مناسب و رعایت مسائل مختلف تكنیكی و كسب مهارتهای لازم در نحوه استفاده میتوان نقش ارزنده خود را در افزایش طول عمر مفید دستگاهها نشان دهد. لذا لازم است قبل از پرداختن به نحوه كار و بررسی‌های مختلف علمی بكارگیری نوع فلزات ، در زمینه معرفی دستگاه و انواع روشهای آن بحث خواهیم كرد که در این پایان نامه در فصل اول آن سیستم فلز پاشی قوس الکتریکی که شامل بخش های معرفی نحوه عملكرد اسپری با قوس الكتریكی ،  تجهیزات و الحاقات مربوطه  ،  آماده سازی سطح و غیره می باشد ، عنوان گردیده است . در فصل دوم سیستم فلزپاشی به روش پلاسما  که شامل  بخش های فلزپاشی  با استفاده از روش پلاسما ،  تجهیزات سیستم و غیره می باشد ، مطرح گردیده است . در فصل سوم سیستم فلزپاشی بروش شعله‌ائی که شامل بخش های سیستم فلزپاشی سیمی ،  خصوصیات سیمهای مصرفی ،   دستگاه پودر فلزپاشی شعله‌ائی و غیره است مطرح گردیده است و در فصل چهارم  کنترل کیفیت و روشهای آماده سازی استاندارد که شامل بخش های کنترل کیفیت و آزمایشات استاندارد ،  کنترل ضخامت مواد اولیه ،   کنترل کیفیت مرحله آماده سازی  و غیره است ، مطرح شده است . و در پایان منابع و مآخذ و ضمائم آورده شده است .                                                                          

 

1-1 معرفی نحوه عملكرد اسپری با قوس الكتریكی:

     اسپری قوس الكتریكی یكی از روشهای اسپری حرارتی است كه در آن دو سیم ذوب می‌شود و ذرات ریزی را بوجود می‌آورد كه این ذرات ریز به سمت قطعه مورد نظر جهت پوشش دادن آن هدایت می‌گردد. جریان هوا هم با سرعت زیاد جهت اتمیزه كردن فلز مذاب و سوق دادن آن بسمت سطح در نظر گرفته شده بكار می رود.

     بطور كلی فرایند اسپری با قوس الكتریكی  (Arc Spray ) اساساً‌ عبارت است از دستگاهی كه دو سیم را با سرعتهای یكسان تغذیه می‌كند كه از اول ایجاد قوس تا آخر آن با همدیگر در تماس هستند تا اینكه در اثر برخورد آنها قوس الكتریكی ایجاد شود. در پشت قوس ایجاد شده یك نازل قرار دارد كه از درون آن جریان هوا با سرعت بسیار بالائی برای اتمیزه كردن (ریز كردن ذرات فلز مذاب) بكار میرود. اندازه ذرات توسط فشار هوا و از طریق نازل قابل تغییر بوده و میتواند به ذرات درشت تا ذرات بی‌نهایت ریز تغییر كند.

     در این پروسه از هوا استفاده می شود . سرعت كار در حدود m/s 300 یا ft/s 1000 میباشد كه میتوان رنج آن را با توجه به كار برد آن تنظیم نمود. لازم به ذكر است كه با متغیر ساختن سرعت گاز اتمیزه شده ، خصوصیات و ویژگیهای سطح پوشش داده شده نیز دستخوش تغییر خواهد شد.

     میزان ذرات فلز مذاب خارج شده از ایجاد قوس بالغ بر چندین هزار ذره یا پرتو در ثانیه میباشد درجه حرارت قوس در حدود 5800 درجه سانتیگراد یا 10500 فارنهایت است كه بستگی به تركیب فلز (الكترود) مورد مصرف دارد و این ذرات فلز تماماً در دمای ثابت و مافوق گرمSuperheat  ) ( شكل می‌گیرد.

     در زمان انجام پروسه ذرات اسپری شده دارای انرژی حرارتی فوق‌العاده‌ای بوده كه این امر به انجام پاشش یكنواخت ذرات روی سطوح مورد نظر كمك كرده و ذرات ضمن داشتن انرژی حرارتی با سرعت زیادی اسپری شده و در برخورد با سطح بایستی با لایه خارجی جوش خورده و تركیب بسیار قدرتمندی را بوجود آورد.

از مزایای این فرایند می‌توان به موارد زیر اشاره كرد.

1-    كم خرج بودن آن

2-    كاهش اكسیده شدن شعله در مقایسه با تكنیك اسپری با شعله) Flame Spray (

3-    هزینه‌های سوخت و مصرف برق آن نیز كم می‌باشد.

4-    در هنگام پوشش دادن مشكلی ایجاد نمی‌نماید.

5-    سهولت حمل و نقل تجهیزات مربوطه

6-    سرعت پاشش بالا

7-    كنترل میزان حرارت وارده به قطعه

8-    عدم نیاز به پیش گرم كردن قطعه

     از معایب مضر آن استقرار انرژی در یك نقطه به هنگام ایجاد حرارت است كه ذرات اتمیز شده در قوس الكتریكی باعث تغییرات شیمیائی در سیم همچنین تغییر در نقطه تبخیر آن می‌گردد كه این معزل با سود جستن از متالورژی سیم قابل بهسازی می‌باشد

 

     برای بازیابی سیلندرها و شفت‌ها و پوشش دادن آنها خصوصاً سری 300 فولادهای ضدزنگ توصیه می‌گردد كه عمل اسپری فقط بصورت خطی و در جهت مستقیم انجام گیرد ، این طرز عمل باعث می‌شود تنشهای كمتری در مرحله پایانی ایجاد گردد همچنین خط ناشی از تركهای ایجاد گشته در لایه‌های ایجاد شده را نیز كاهش می‌دهد.

     برای جلوگیری از گرم شدن زیاد سطح ،اسپری بصورت منقطع انجام می‌شود یا اینكه از مجراهای خنك كار استفاده می‌كند .

     با كمی احاطه بر كار میتوان پوشش‌های نازك و یكنواختی را ایجاد كرده و نقاطی كه پوشش آنها بصورت كامل ایجاد نشده است را در پاس دوم پاشش كامل نمود.

شالوده لایه چسبیده شده در پاس‌‌های اول بسیار خشن و ناصاف هستند.

     حرارت زیاد ذرات فلز را ذوب می‌كند و این ذرات ریز یونیزه شده و بسمت كار سوق داده می‌شود . كه شكل ایده‌ال و اصلی سطح را با ماده ای كه احتیاج داشتیم برای ما ایجاد مینماید به هنگام اسپری بیشتر فلزات غیر آهنی به غیر فلز اصلی قطعه باید تا حدود 150 درجه سانتیگراد پیش گرم شود و هنگام اسپری در پاس اول فاصله تفنگ تا سطح كار بسیار كم باشد. لازم به ذكر است كه برای بدست آوردن گرمای زیاد جهت ذوب فلز با ولتاژ بالا میتوان در بیشتر حالتها ایجاد چسبندگی نمود.

     آلیاژ 9 درصد آلومینیم برنز چسبندگی خوب و بخصوصی دارد كه در فولادها می‌تواند بكار برده شود. برای پیوستگی لایه‌های ایجاد شده در سطح فولادهای سخت همچنین در جاهائی كه آماده‌سازی مكانیكی بوسیله دمیدن غیر ممكن می‌باشد از این آ‎لیاژ استفاده می‌گردد.

     اساس اطلاعات ارائه شده بالا در قسمت زیر آمده است و برای كمك در انتخاب مناسب چسبندگی لایه‌های پوششی بسیار مهم می‌باشد.

1)    برای فولاد و آهن نیكل ماده فرعی پایه:

     از این نوع برای بوجود آوردن ضخامتهای كمتر از 1.25 میلیمتر (حدود 0.05in ) را كه در پاس اول، یك لایه پوشیده شده با مواد یكنواخت در پوششهای طویل است میتوان ایجاد گردد.

     برای ایجاد ضخامت بیشتر از mm25/1 معرف لایه اول جهت پوشش های فلزی نیكل كرم یا آلیاژ نیكل كرم آهن است. و برای پوشش‌‌های نرم غیر فلزی آلومینیم برنز مناسب میباشد.

2)  جهت مس- آلیاژهای مس- آلومینیم و آلیاژهای آلومینیم مواد فرعی كه در پاس اول برای چسبندگی پوشش‌ها بكار میرود آلومینیم برنز میباشد.

1-7 پرداخت كاری

     صافی سطح پوشش داده شده بوسیله اسپری با قوس الكتریكی معمولاً‌ حدود 0075/0 میلیمتر است در برخی كارها بر حسب نیاز لازم است كه پرداخت بهتری را دارا باشند لذا بر روی آنها عمل پرداخت كاری بوسیله عملیات ماشینكاری یا عملیات سنگ زنی و یا هر دو انجام می‌گیرد.

     برای پرداختكاری قطعات با قطرهای خارجی معمولاً ابزار 3 درجه پایین‌تر از مركز قطعه و برای داخل سوراخ ها 3 درجه بالاتر از مركز قطعه قرار می‌گیرد این عمل به تجربه ثابت كرده است كه تنشهای كمتری در سطح لایه ایجاد شده بوجود آید از اینرو از سائیده شده و خرد شدن این لایه‌ها جلوگیری می‌گردد.

     سرعت محیطی سنگ زنی نباید از 23m/min  یا به عبارتی   75 ft/minنباید تجاوز كند.

پیشروی قطعه یا ابزار نیز باید كم و بصورت كند انجام گیرد تا اینكه یك سطح عالی را داشته باشیم. در حالت معمولی عمل سنگ زنی تابع اندازه دانه‌های سنگ می‌باشد كه عموماً برای پرداخت‌كاری سطوح با سختی متوسط از دانه‌های ساینده اكسید آلومینیم (AL2O3) استفاده می‌گردد. پوشش‌های خیلی نازك و یا پوشش‌های كه از جنس آلیاژهای سخت و یا از هر دو هستند بوسیله سنگ زنی پرداخت می‌گردد و در همه موارد ذكر شده توصیه می‌گردد كه در عملیات سنگ زنی از مواد خنك كننده استفاده شود.

1-8 كنترل كیفیت

     كنترل كیفیت خواص، بیشتر شامل مشاهدات بعد از عمل پوشش دادن در حالت كامل می‌باشد. در هر مرحله از كار بایستی یك بازرس عامل انجام گیرد كه این نه تنها شامل نقطه شروع است بلكه قسمتهای بعدی آن را نیز در بر می‌گیرد.

 1-9  بررسی عوامل موثر در فلزپاشی قوسی:

        مشكلات اساسی در ترمیم قطعات به روش فلز پاشی:

       عدم چسبندگی كافی بین فلزپاششی و قطعه اصلی ، یكی از اساسی ترین مشكلات موجود است. بعد از انجام آزمایشات متعدد ، معلوم گردید كه چندین فاكتور اساسی میزان چسبندگی را تعیین می‌كنند. مهمترین فاكتور كنترل كننده نحوه آماده سازی سطحی است.

       وجود تخلخل در ساختار لایه پاششی یك پدیده اجتناب ناپذیر است. لیكن با انجام آزمایشات متعدد و بررسی عوامل موثر تخلخل ماكروسكوپیك تا حدی كه با چشم غیر مسلح قابل رویت نبود ، كاهش داده شد.

روش آزمایش:

       آزمایشات اساسی شامل بررسی ساختار میكروسكوپی قطعات و انجام تستهای مكانیكی جهت تعیین استحكام برشی لایه پاششی و سختی سنجی بود. به منظور توپوگرافی سطوح پاششی ازمیكروسكوپ الكترونی SEM)   ( استفاده گردید.

     ضمناً هنگام بررسی هر یك از فاكتورهای مورد نظر سعی شد كه سایر فاكتورها در ضمن آزمایش ثابت بماند تا امكان ارزیابی صحیح فراهم شود.

1-10 : اثر فاصله پاشش:

     تنظیم فاصله بین پیستوله پاشش و سطح قطعه از اهمیت زیادی برخوردار است.

شكلهای شماره (11) و (12) به ترتیب ساختار میكروسكوپی دو نمونه با پاشش از فاصله نزدیك و دور را نشان می‌دهند.

دانلود بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی پاتنش فلزات،خوردگی فلزات ,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:57 | نویسنده : پی فو | بازدید : 3
بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش

پژوهش بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش در 80 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش

پژوهش بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش
مقاله بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش
پروژه بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش
تحقیق بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش
دانلود پایان نامهبررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش
دسته بندی علوم پزشکی و دارویی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1261 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 80

پژوهش بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش در 80 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

فهرست مطالب

عنوان                                                                                           صفحه

 

 

چکیده پایان نامه

بخش اول: مقدمه

مقدمه......................................................................................................................

1-1- اوپیوییدها......................................................................................................

1-1-1- تاریخچه...................................................................................................

1-1-2- آلکالوییدهای تریاک...................................................................................

1-1-3- پپتیدهای اوپیویید درون زاد.........................................................................

1-1-4- آثار اوپیوییدها بر اعضای مختلف................................................................

1-1-5- مصارف بالینی اوپیوییدها............................................................................

1-2- متابولیسم.......................................................................................................

1-2-1- تاریخچه...................................................................................................

1-2-2- کلیات متابولیسم.........................................................................................

1-2-3- مکان های متابولیسم داروها.........................................................................

1-2-4- عوامل تعیین کننده سرعت تغییر شکل زیستی...............................................

1-2-5- تکنیک های تجربی بررسی متابولیسم...........................................................

1-2-6- کاربرد و اهمیت بررسی متابولیسم...............................................................

1-3- جداسازی سلولهای کبد...................................................................................

1-4- روش های مطالعه شده برای شناسایی و اندازه گیری نوسکاپین و متابولیت هایش.

1-5- کلیاتی درباره کروماتوگرافی و HPLC.............................................................

1-5-1- تاریخچه...................................................................................................

1-5-2- اساس کروماتوگرافی..................................................................................

1-5-3- فازهای متحرک و ساکن در کروماتوگرافی مایع............................................

1-5-4- کروماتوگرافی مایع با کارآیی بالا.................................................................

1-5-5- اساس دستگاه HPLC................................................................................


عنوان                                                                                           صفحه

  

 

1-6- نوسکاپین.......................................................................................................

1-6-1- برخی اثرات نوسکاپین...............................................................................

1-6-2- فارماكوكینتیك نوسكاپین.............................................................................

1-6-3- مروری بر روند متابولیسم نوسکاپین.............................................................

بخش دوم: روشها و مواد

2-1- اهداف مطالعه.................................................................................................

2-2- دستگاه ها و وسایل .......................................................................................

2-3- مواد..............................................................................................................

2-4- تهیه بافرهای پرفیوژن......................................................................................

2-4-1- محلول Stock بافر هنکس با غلظت 10 برابر...............................................

2-4-2- محلول Stock بافر کربس- هنزلیت با غلظت 2 برابر....................................

2-4-3- بافر هنکس یک.........................................................................................

2-4-4- بافر هنکس دو...........................................................................................

2-4-5- بافر کربس آلبومین.....................................................................................

2-4-6- بافر کربس- هپس......................................................................................

2-5- تهیه محلول کلاژن و کوت کردن پلیت 6خانه...................................................

2-6- محیط کشت..................................................................................................

2-6-1- مراحل تهیه محیط کشت: (1:1) DMEM, F12..............................................

2-7- سرم جنین گاو (FBS)....................................................................................

2-8- کیت استریل پرفیوژن......................................................................................

2-9- تهیه هپاتوسیت های تازه.................................................................................

2-9-1- نگهداری سلولهای به دست آمده از کبد موش...............................................

2-9-2- بررسی حیات سلولی و نحوه اثر دادن دارو روی سلولهای جدا شده از کبد موش...........

2-9-3- تهیه نمونه برای انجام آنالیز.........................................................................

2-10- روش سنتز مکونین (6 و 7- دی متوکسی فتالید)...........................................

2-11- دلایل انتخاب HPLC...................................................................................

عنوان                                                                                           صفحه

  

 

2-11-1- مشخصات دستگاه HPLC.......................................................................

2-11-2- انواع روش های HPLC آزمایش شده.......................................................

2-11-3- روش تهیه بافر 10X استات با 4 pH=.....................................................

2-11-4- روش تهیه بافر فسفات سدیم Mm 25 با 5/4 pH=..................................

2-12- استخراج متابولیت از ادرار انسان...................................................................

بخش سوم: نتایج

3-1- جداسازی سلولهای کبد...................................................................................

3-2- سنتز مکونین..................................................................................................

3-3- روش کروماتوگرافی با کارکرد عالی (HPLC)...................................................

بخش چهارم: بحث و نتیجه گیری

4-1- جداسازی سلول های کبد موش.......................................................................

4-2- روش کروماتوگرافی با کارکرد عالی (HPLC)...................................................

4-3- متابولیسم نوسکاپین........................................................................................

4-4- متابولیسم نوسکاپین در ادرار انسان...................................................................

خلاصه انگلیسی.......................................................................................................

منابع........................................................................................................................

اختصارات...............................................................................................................

 

چکیده پایان نامه

اطلاع از مسیرهای متابولیسم دارو نقش مهمی در درک سمیت دارو دارد. این اطلاعات می توانند در طراحی داروهای جدید و روشن کردن مکانیسم سرطان زایی ترکیبات شیمیایی به کار روند. از
این رو یافتن روشی مناسب برای بررسی متابولیسم داروها گام مهمی در جهت رسیدن به دیگر اطلاعات  با ارزش در مورد داروها است. متابولیسم نوسکاپین در ادرار انسان، خرگوش و موش صحرایی بررسی شده است. طبق نتایج به دست آمده از این مطالعات نوسکاپین از دو مسیر o- دمتیلاسیون و شکسته شدن پیوند C1-9 متابولیزه می شود و مکونین به عنوان محصول عمده متابولیسم آن شناخته شده است. در این تحقیق متابولیسم نوسکاپین توسط یک روش ex vivo، سلولهای جدا شده کبدی، مورد بررسی قرار گرفت این روش از چند جنبه دارای اهمیت است: این روش حد واسط مناسبی بین روشهای قبلی مانند آنزیم های حل شده، فراکسیون ارگان جدا شده و مطالعه مستقیم روی حیوان کامل است. این سلولها خصوصیات لازم بافت دست نخورده مانند نفوذپذیری غشا را دارا هستند از این رو در بسیاری از مطالعات بیوشیمیایی به کار می روند.

در این تحقیق سلولهای کبد موش صحرایی طی یک فرآیند دقیق جدا شدند و زنده بودن آنها با آزمایش منع تریپان آبی %1/0 و مشاهده میکروسکوپی سلولها تأیید شد. شناسایی استاندارد داروی نوسکاپین و متابولیت اصلی آن، مکونین توسط روش HPLC صورت گرفت. اگر چه استانداردهای نوسکاپین و متابولیت اصلی آن در محلولهای Spike شده مشاهده شدند اما این روش قادر به شناسایی متابولیت ها در عصاره سلولی نبود. به نظر می رسد که افزایش حساسیت روش به مشاهده همزمان نوسکاپین و متابولیت ها کمک کند.

 

 

مقدمه:

متابولیسم یكی از مراحل مهم فاركوكینتیك داروها است. مطالعه در مورد متابولیسم داروها برای دستیابی به اطلاعاتی در مورد سمیت داروها و مكانیسم اثر آنها مفید است. روش های مختلفی برای بررسی متابولیسم وجود دارند كه عبارتند از: خوراندن تركیبات به حیوانات در حالت عادی یا با كانول در راههای صفراوی و مطالعه و جستجوی متابولیت های دارو در مایعات بیولوژیك مانند خون، ادرار، و ... ، مطالعات آنزیمی بر روی برشهای بافتی، هموژنه ها و اجزای سلولی. مطالعه روی حیوان دارای مشكلاتی است بنابراین در این مطالعه از سوسپانسیون سلولهای جدا شده كبدی استفاده شده است. این روش علاوه بر بررسی متابولیسم در سایر مطالعات بیوشیمیایی از جمله مطالعه روی گلوكونئوژنز، گلیكولیز، سنتز پروتئین، لیپید، اسیدهای چرب و اوره، انتقالات غشاء و ... نیز می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

1-1- اوپیوییدها

1-1-1- تاریخچه

كلمه اوپیویید برای همه مشتقات طبیعی و نیمه صناعی آلكالوییدی تریاك، داروهای مشابه صناعی و شبه اوپیوییدی كه فعالیت آنها با آنتاگونیست اوپیوییدی، نالوكسان مهار می شود و همچنین چندین پپتید درون زاد كه با چندین زیر گونه از گیرنده های اوپیویید تعامل می كنند، استفاده می شود.

این مواد سالهاست به عنوان ضددرد، نشاط آور و ضد اسهال كاربرد دارند. اوپیوییدها از تریاك استخراج می شوند. تریاك ترشحات خشك شده كپسول نارس گیاه خشخاش با نام علمی Papaver somniferum است و آلكالوییدهای زیادی دارد كه مسئول اثرات فارماكولوژیك آن هستند. مورفین یكی از آنها است. شواهدی در دست است كه از حدود 6000 سال قبل در مصر باستان، یونان و روم قدیم از گیاه خشخاش استفاده شده است. این گیاه دارای دو محصول اصلی است، دانه های خشخاش كه بدون مورفین و دارای روغن قابل مصرف اندو دیگری تریاك كه دارای شهرت خطرناك و رعب آور است. دانه های خشخاش بعد از رسیدن دارای هیچ ماده خطرناكی نیستند و قابل خوردن یا مصارف دیگر هستند (1و2).

در سال 1803 داروشناس آلمانی سرتورنور (Serturner) با جدا ساختن یك ماده قلیایی فعال خالص از تریاك، فارماكولوژی مدرن این داروها را پایه گذاری نمود. در تاریخ داروسازی، این اولین باری بود كه از یك ماده طبیعی مشتقی با قدرت اثر استاندارد جدا می شد. سرتورنور با الهام از نام الهه رویاهای یونانی Morpheus نام مورفین را به این تركیب جدید داد. استخراج صنعتی مورفین برای اولین بار در سال 1928 با دستگاههایی كه توسط فردی به نام جانوس كابای Janos kabay تكامل یافته بود، عمل شد (2و3).

1-1-2- آلكالوییدهای تریاك

بیش از 40 آلكالویید مختلف از تریاك و عصاره آن به دست آمده است. بعضی از این آلكالوییدها تركیبات تغییر یافته آلكالوییدهای اصلی كه به طور طبیعی در گیاه موجودند، می باشد. آلكالوییدهای اصلی تریاك دو دسته اند:

الف) فنانترن ها: مورفین (%21-%4)، كدئین (%5/2-%8/0)، تبائین (%2-%5/0)

ب) بنزیل ایزوكینولین ها: نوسكاپین (%8-%4)، پاپاورین (%5/2-%5/0)، نارسئین (%2-%1/0) (شکل 1-1).

تریاك همچنین محتوی 3 تا 5 درصد اسیدمكونیك است كه به حال آزاد یا تركیب با مورفین، كدئین یا سایر آلكالوییدها دیده می شود. اسیدمكونیك به صورت منشور كریستالیزه شده در آب و الكل محلول است و با كلرور فریك تولید رنگ قرمز می كند. این رنگ در اثر افزودن اسید كلریدریك تغییر نمی كند. از آنجا كه اسیدمكونیك فقط در تریاك وجود دارد، می توان از این آزمایش جهت تجسس تریاك استفاده نمود (2).

-2- متابولیسم

1-2-1- تاریخچه

احتمالا" اولین مشاهده از متابولیسم تركیبات خارجی توسط گنلین (Gnelin) انجام شده است. وی متوجه شد كه احشا حیواناتی كه با تلور (Tellurium) مسموم شده اند بوی شبیه به بوی سیر می دهد. در سال 1855 وهلر (Wohler) نشان داد كه این بو ناشی از مشتق متیله یعنی دی متیل تلورید می باشد.

اولین مكانیسم كنژوگه شناخته شده، بیوسنتز اسید هیپوریك می باشد كه توسط كلر (Keller) در سال 1842 بعد از مباحثات زیاد از پیشتاز اولیه آن كه اسید بنزوئیك است گزارش گردید. از آن پس مطالعه متابولیسم تركیبات خارجی با پیشرفت شیمی آلی رشد كرد و همچنانكه تركیبات جدیدی سنتز می شوند سمیت و سرنوشت آنها در بدن مورد مطالعه قرار می گیرد. اكسیداسیون بیولوژیك بنزن به فنل و تولوئن به بنزوئیك اسید توسط شولزن و نونین (schultzen , Naunyn) در سال 1867 نشان داده شده است و این امر سپس با نشان دادن وجود كنژوگاسیون اتری سولفات (باومان 1876 Baumann)، كنژوگاسیون گلوكورونید (شمیدبرگ schmiededberg و میر meyer سال 1879) و سنتز اسید مركاپتوریك (جافه Jaffe و باومان Baumann و پروسه Preuse مستقلا" در سال 1879) تعقیب شد. این راههای مختلف متابولیكی در ابتدا منحصرا" واكنش بیوشیمیایی تركیبات خارجی تلقی می شد تا اینكه سرانجام در حدود اوایل قرن بیستم اهمیت آنها در كاهش سمیت این تركیبات مورد قدردانی قرار گرفت.

واكنش های مختلف متابولیك به تدریج یكی بعد از دیگری كشف گردیدند مثلا" تبدیل سیانور به تیوسیانات (لنگ 1894 Lang)، احیای تركیبات نیتروحلقوی (میر 1905) و كنژوگاسیون اسید فنیل استیك با گلوتامین (Theirfelder and shermin 1914) .

ولی به هر حال شاید مهم ترین این پیشرفت های جدید كشف Brodie و همكارانش بود كه آنزیمهایی كه بسیاری از تغییرات متابولیك را انجام می دهند در رتیكولوم اندوپلاسمیك (میكروزوم) سلول كبدی نشان دادند. این امر سبب درك عمیق تری از مكانیسم واكنش های غیرسمی شدن گردید و سرانجام منجربه این نتیجه گردید كه این واكنش ها روندهای اختصاصی برای حذف تركیبات خارجی از بدن هستند و ربطی به متابولسیم سوبستراهای معمولی ندارند (5).

1-2-2- كلیات متابولیسم

انسانها روازنه در معرض تعداد گسترده ای از مواد بیگانه هستند كه اصطلاحا" xenobiotics نامیده می شوند. موادی كه از طریق شش ها یا پوست جذب بدن می شوند یا خیلی عمومی تر به صورت غیرعمدی و به شكل مواد موجود در غذاها یا نوشیدنی ها یا عمدا" به شكل دارو به منظور اهداف درمانی یا تفریح و خوشگذرانی به كار می روند. قرار گرفتن در معرض xenobiotic های محیطی می تواند ناخواسته یا تصادفی باشد و در صورتیكه این تركیبات در هوا، آب و غذا موجود باشند كاملا" اجتناب ناپذیرند (1). گیاهان و حیواناتی كه به عنوان منابع غذایی توسط انسان مورد استفاده قرار می گیرند مملو از تركیبات شیمیائی گوناگون هستند. زندگی امروزی انسان باعث رشد و پیدایش اقلام یكبار مصرفی می شوند كه سبب آلودگی محیط می شوند. پیشرفت در صنعت اغلب با رشد و زایش مواد جدید شیمیایی همراه است. رشد و پذیرش صنعت داروسازی استفاده عمومی از داروهای درمانی و سایر xenobiotic ها را عرضه كرده است (6).

همزمان با تكامل سلولهای یوكاریوت و تكامل تنوع گونه ای و تیره ای ارگانیسم ها مكانیسم هایی برای مقابله با تاخت و تاز مواد شیمیائی گوناگون ذكر شده در پاراگراف بالا به وجود آمده است (6).

مسلما" دفع كلیوی در پایان فعالیت بیولوژیكی تعدادی از داروها خصوصا" آن عده ای كه صاحب حجم مولكولی كوچك و یا ویژگی قطبی بالا هستند (به دلیل وجود گروههای عاملی كه در pH فیزیولوژیك یونیزه اند) نقش محوری را بازی می كند. اما بسیاری از داروها چنین ویژگی فیزیكوشیمیایی را نشان نمی دهند و در pH فیزیولوژیك بدن تمایل دارند كه به شكل غیریونیزه و لیپوفیل باقی بمانند و اغلب دارای اتصال بالا به پروتئین های پلاسما هستند. چنین موادی كه به آسانی از گلومرول ها فیلتره نمی شوند. از سوی دیگر طبیعت لیپوفیل غشاء توبول های كلیوی جذب مجدد تركیبات هیدروفوب را تسهیل می كند. بنابراین بسیاری از داروها می بایست طول اثر طولانی می داشتند اگر پایان اثر آنها تنها از طریق دفع كلیوی صورت می گرفت (1).

تركیبات xenobiotic كه برای فیلتره شدن به وسیله كلیه بیش از حد لیپوفیل هستند مستقیما" توسط بدن متابولیزه می شدند تا تركیباتی با قطبیت بالاتر به وجود آورند كه قابلیت دفع از طریق كلیه را داشته باشد (7). محصولات متابولیكی، اغلب فعالیت فارماكودینامیكی كمتری نسبت به والدین خود دارند و یا فاقد فعالیت هستند. با این وجود تعدادی از محصولات سوخت و ساز داروها (Biotransformation) ارائه كننده فعالیت بیشتر و یا خصوصیات سمی همچون سمیت سلولی (cytoxicity)، جهش زایی (Mutagenicity)، خاصیت ناقص كننده جنین (Teratogenicity) و سرطان زایی (carcinogenicity) می باشند (1).

اكثریت سوخت و سازهای متابولیكی در نقطه ای بین جذب دارو به گردش عمومی خون و حذف كلیوی رخ می دهند. در حالت كلی، این واكنش ها را می توان در دو دسته بزرگ تحت نام واكنش های فاز اول و واكنش های فاز دوم جای داد. واكنش های فاز اول معمولا" داروی اصلی را با افزودن یا نمایان كردن گروههای عاملی (-OH , -NH2 , SH) به متابولیت قطبی تر تبدیل می كنند. در اغلب موارد، این متابولیت ها غیرفعال هستند ولی مواردی وجود دارد كه فعالیت، فقط اندكی تغییر می یابد (1).

اگر متابولیت فاز اول به اندازه كافی قطبی باشد می تواند به راحتی دفع شود با این وجود بسیاری از محصولات فاز اول به سرعت حذف نمی شوند و دستخوش واكنش بعدی می شوند كه در آن مواد درون زاد (Endogenous) همانند گلوكورونیك اسید، سولفوریك اسید، استیك اسید یا اسید آمینه با گروه عاملی تازه تثبیت شده تركیب می شود تا كنژوگه ای با قطبیت بالا به وجود آورد (1).

بسیاری از آنزیم های متابولیزه كننده داروها در غشاهای لیپوفیلی شبكه اندوپلاسمیك كبد و دیگر بافتها واقع شده اند. وقتی كه این غشاهای لایه لایه توسط هموژنیزه كردن و جدا كردن بخشهای سلولی از هم، جدا می شوند به شكل وزیكول هایی درمی آیند كه میكروزوم نام دارد. میكروزومها بسیاری از خواص ظاهری و عملكردی غشاء دست نخورده را كه شامل ویژگی سطح صاف و خشن شبكه اندوپلاسمیك صاف (بدون ریبوزوم) و شبكه اندوپلاسمیك خشن (آراسته به ریبوزوم) است را حفظ می كنند. میكروزومهای صاف پر از آنزیمهای مسئول متابولیسم اكسیداتیو داروها می باشند. به خصوص میكروزومها محتوی آنزیم هایی هستند كه به نام اكسیدازهای با عملكرد مختلط یا مونواكسیژناز شناخته می شوند. فعالیت این آنزیم ها نیازمند حضور عامل احیا كننده NADPH و اكسیژن مولكولی است. در حالت كلی یك مولكول اكسیژن به ازاء یك مولكول دارو مصرف (احیاء) می شود، به نحوی كه یك اتم اكسیژن در ساختمان محصول و اتم دیگر به شكل آب ظاهر می گردد (1).

1-3- جداسازی سلولهای کبد

امروزه سوسپانسیون سلولهای جدا شده کبدی در بسیاری از تحقیقات بیوشیمی شامل متابولیسم داروها (متابولیسم وابسته به سیتوکروم P450) و روندهای مشابه آن مورد استفاده قرار می گیرد. این مدل آزمایشگاهی قبلا" به عنوان ابزار مناسب برای انجام چنین مطالعاتی به اثبات رسیده است (11). این مدل حد واسط مناسبی بین مطالعه به روشهای مختلف از جمله آنزیمهای حل شده، فراکسیون ارگان جدا شده، مطالعه روی حیوان کامل یا كبد پرفیوز شده و جدا شده، است. بنابراین سلولهای كبدی جدا شده، در بهترین حالت به نظر می رسد که خصوصیات لازم بافت دست نخورده شامل ویژگی های نفوذپذیری مشابه را دارا هستند. این ویژگی، مطالعه روی برداشت داروها، تنظیم متابولیسم داروها و تشکیل و دفع متابولیت های دارویی را ممکن کرده است.

تلاشهای اخیر برای جدا کردن سلولهای کبدی از نیروی مکانیکی استفاده کردند و سپس با شلاتورهای  یا K+ پرفیوز کردند ولی این روش برای به دست آوردن مقدار زیادی سلول زنده ناموفق بود. این امر انجام پذیر نیست مگر با جداسازی سلولهای کبد موش صحرایی با استفاده از آنزیم های هضم کننده مثل کلاژناز و هیالورونیداز که توسط هوارد (Howard) و همکارانش معرفی شدند (12). این روش بعدا" توسط Berry و Friend اصلاح شد (13). این دو نفر تکنیک پرفیوژن با گردش مجدد(recirculating perfusion) را پیشنهاد کردند که توسط محققین دیگر بیشتر اصلاح شد. wagle و Ingebresten این مرحله را با به کار بردن آنزیم کلاژناز به عنوان آنزیم منحصربه فرد برای هضم بافت همبند کبد ساده تر کردند (14). علاوه بر این seglen قبل از پرفیوژن با کلاژناز و محلول محتوی  کبد را با عامل خارج کننده  پرفیوز کرد و با این روش توانست زمان پرفیوژن را کاسته، محصول سلولهای زنده را افزایش دهد (15).

اگرچه اکثر تکنیکهایی که امروزه برای جدا کردن هپاتوسیتها به کار می روند دارای مرحله پرفیوژن با آنزیمهای هضم کننده هستند، اما تلاشهای امروزه در جهت اجتناب از مرحله پرفیوژن و ساده تر کردن روش هستند.

امروزه محققان درصدد هستند تا با جدا کردن تکه ای از کبد و قرار دادن آن در محلول حاوی آنزیم به سلولهای جدا شده کبد دست یابند. از آنجائیکه اکسیژن رسانی درست کبد در طول فرآیند جداسازی سلولها برای زنده ماندن سلولهای جدا شده ضروری به نظر می رسد، با وجود این، یک چنین مرحله ای نه تنها می تواند بازیافت کلی سلولها را کاهش دهد بلکه می تواند باعث کاهش تعداد سلولهای زنده نیز شود. این فرآیند ساده ممکن است هنوز هم در برخی موارد که پرفیوژن ممکن نیست مثل نمونه های بیوپسی کبد مورد استفاده قرار گیرد.

همانطور که در بالا به طور مختصر اشاره شد، سوسپانسیون سلولهای جدا شده کبد امروزه در مطالعات بیوشیمیایی به تناوب استفاده می شود. این ابزار آزمایشگاهی با موفقیت در مطالعاتی که ذکر می شود به کار برده شده است:

مطالعه روی گلوکونئوژنز، گلیکولیز، سنتزپروتئین، لیپید، اسیدهای چرب و اوره، تولید اجسام کتونی، متابولیسم پروتئین، اکسیداسیون اتانول، انتقالات غشاء و پاسخ به هورمونها. اخیرا" سلولهای کبدی جدا شده در مطالعات متابولیسم داروها مورد استفاده قرار گرفته اند و ثابت شده که این سلولها در روشن تر شدن اجزا بیشتر فرآیند متابولیسم دارای ارزش زیادی هستند (16).

از بین روشهای متعدد بررسی متابولیسم، جداسازی سلولهای کبدی و قراردادن آنها در محیط کشت انتخاب شده است و این به دلیل مزایایی است که کشت سلول دارد و در ذیل به آنها اشاره می شود.

6-1- برخی اثرات نوسكاپین

نوسكاپین سبب ایجاد پلی پلوئیدی در لنفوسیتهای انسان می گردد كه البته این حالت و تأثیرات سمی كه برژن دارد، در دوزی كه به عنوان ضد سرفه تجویز می شود تقریبا" بعید است (28).

همچنین نوسكاپین به عنوان یك داروی غیرمخدر و یك ضدسرفه كه به صورت مركزی عمل می كند، سبب ایجاد پلی پلوئیدی در سلولهای CHL همستر چینی می گردد كه این اثر در سلولهای سایر جوندگان نیز مشاهده شده است.

به علاوه بررسی های انجام شده نشان می دهد كه انقباض ناشی از تحریك الكتریكی استریپ نای خوكچه هندی از یك رویه ی دو فازی پیروی می كند فاز اول آن یك انقباض سریع می باشد از مسیر كولینرژیك و فاز دوم آن كه آهسته می باشد از مسیر غیركولینرژیك رخ می دهد ارتفاع این انقباض دو فازی توسط دكسترومتورفان و تی پپتیدین در یك مسیر وابسته به غلظت مهار می شود در حالی كه اثر مهاری نوسكاپین بر این انقباض ناچیز است (29).

نوسكاپین سبب مهار انقباضات ناشی از برادی كینین در ایلئوم خوكچه هندی و وازودفران موش صحرایی به صورت وابسته به دوز می گردد (30).

همچنین ادم مغزی متعاقب ایسكمی كه با واسطه برادی كینین اتفاق می افتد توسط نوسكاپین به طور قابل توجهی كاهش می یابد (31). در تحقیقی دیگر، سرفه ایجاد شده توسط كاپتوپریل در خوكچه هندی به طور قابل توجهی با تجویز نوسكاپین مهار شده است.

با توجه به اینكه برادی كینین عامل اساسی در سرفه القا شده توسط مهار كننده های آنزیم مبدل آنژیوتانسین (ACEIS) می باشد، كاهش سرفه بر اثر تجویز نوسكاپین ناشی از آنتاگونیزه كردن اثر برادی كینین می باشد (32).

نوسكاپین به عنوان یك عامل مداخله كننده میكروتوبولی موجب توقف میتوز می شود. این دارو به صورت استوكیومتری به توبولین متصل شده و سبب ایجاد تغییر در حركت میكروتوبول می شود و مشاهده شده كه دو مشتق نوسكاپین (5، برومونوسكاپین و 5، برومونوسكاپین احیا شده) بدون اثر سوء بر پلی مریزاسیون یا دپلی مریزاسیون میكروتوبولها دارای قدرت بیشتری از نوسكاپین در اتصال به توبولین ها هستند (33).

همانطور كه اشاره شد نوسكاپین به عنوان یك عامل مداخله كننده توبولینی است، اما در این اثر نه تنها با پاكلی تاكسول رقابت نمی كند بلكه در كارسینوم تخمدان انسانی حساس و مقاوم به پاكلی تاكسول دارای اثرات مهاری بسیار سودمندی در تكثیر سلولی می باشد و این خود سبب شده كه از نوسكاپین به عنوان یك عامل ضدسرطان قوی در سرطانهای مقاوم به پاكلی تاكسول بهره جست (34).

با توجه به تمام مباحث فوق، نوسكاپین به توبولین می چسبد و از طریق جلوگیری از تشكیل دوك های میتوزی كه یكی از مهمترین مراحل تقسیم می باشد جلوی میتوز را گرفته و به دنبال آن با اپاپتوزیس، سبب مرگ سلولی می گردد. نوسكاپین در مقایسه با سایر آنتی تومرها و آنتی میتوزها دارای كمترین اثر سمی بوده و همچنین از مسیرهای مختلف خوراكی، ركتال، تزریقی و یا حتی آئروسل قابل استفاده می باشد پس می توان از نوسكاپین به عنوان یك داروی مهم و جدید شیمی درمانی سرطانهای انسانی بهره جست (35).

با وجود اینكه نوسكاپین باعث توقف رشد سلولهای تومر می گردد ولی با این دوز هیچگونه سمیتی روی سلولهای نرمال كلیه، قلب، كبد، مغز استخوان، طحال و روده كوچك ندارد از سوی دیگر نوسكاپین خوراكی پاسخ ایمنی اولیه را كه به شدت به تكثیر سلولهای لنفوئیدی وابسته است، مهار نمی كند. تنها اثر مهم و سودمند كلینیكی نوسكاپین فعالیت ضدسرفه آن است. نوسكاپین به عنوان یك عامل ضدسرفه در مهار سرفه های ایجاد شده با ACEIS شناخته شده است (36).

-11- دلایل انتخاب HPLC 

ویژگی های خاص روش HPLC ، این روش را برای آنالیز و بررسی داروها و مواد شیمیایی در مایعات بیولوژیك و سایر محیط ها مناسب كرده است. در ذیل به چند مورد از آنها اشاره می شود:

- امکان به کاربری ستون HPLC به دفعات بدون نیاز به احیای آن

- جداسازی بهتر نسبت به روشهای قدیمی

- دقت و حساسیت زیاد روش

- وابستگی کمتر به مهارت کاربر و بهبود تکرار پذیری به میزان زیاد

- قابلیت اتوماسیون و اندازه گیری در سیستم دستگاهی HPLC

- کوتاه بودن زمان آنالیز

HPLC به دو روش فاز نرمال و فاز معکوس انجام پذیر است. روش فاز معکوس به دلیل مزایایی که دارد انتخاب شده است:

- این روش آزادی عمل وسیعی داشته به طوریکه امکان جداسازی نمونه هایی با قطبیت بسیار متفاوت را فراهم می سازد. همچنین امکان استفاده از انواع فازهای ساکن که در آنها گروههای فعال مختلفی به سیلیکا افزوده شده است اجازه جداسازی مناسب تر و امکان استفاده انتخابی از آنها را می دهد.

- این روش را می توان در مورد جداسازی ترکیبات یونی یا یونیزه شونده با استفاده از روش زوج یون به کار برد.

- این شیوه از لحاظ عملی آسان تر، سریع تر و تکرارپذیرتر از سایر شیوه های HPLC می باشد.

زمان بازداری مواد مورد آزمایش در جداسازی به روش فاز معکوس توسط چندین عامل تحت تاثیر قرار می گیرد که مهمترین آنها شامل قطبیت فاز ساکن، قطبیت فاز متحرک و pH فاز متحرک است. مواد مورد آزمایش عموما" به ترتیب قطبیت شسته می شوند و قطبی ترین آنها قبل از همه خارج می گردد.

مواد مورد آزمایش غیر قطبی به فاز ساکن متصل شده و آهسته تر از مواد قطبی که تمایل به فاز ساکن ندارند طول ستون را طی خواهند کرد. نحوه توزیع را می توان با تغییر قطبیت فاز متحرک عوض کرد. یعنی با کاهش قطبیت فاز متحرک توزیع مواد به طرف این فاز افزایش یافته و زمان بازداری آنها کاهش می یابد.

همچنین می توان زمان بازداری را با تغییر قطبیت فاز ساکن (که تابع نوع گروه غیر قطبی این فاز و درصد کربن آن می باشد) و فار متحرک تغییر داد (21).

2-11-1- مشخصات دستگاه HPLC 

پمپ مدل 600 ساخت شركت Waters

آشكارساز ماورای بنفش مدل 486 ساخت شركت Waters

نرم افزار Autochrom 2000

تعیین مقدار در درجه حرارت آزمایشگاه و توسط ستون C18 با ابعاد mm6/4*mm30 و قطر ذرات 5 (ساخت شركت Hichrom) انجام گرفت. فاز متحرك هرروز قبل از انجام آزمایش تهیه و توسط پمپ خلاء و صافی 22/0 میكرون، صاف می شد. محلول توسط گاز هلیم عاری از گاز می شد. تعیین مقدار توسط آشكارساز ماورای بنفش انجام می شد.

هرروز ابتدا ستون كروماتوگرافی توسط متانول خالص به مدت 30 دقیقه و آب 45 دقیقه شستشو داده می شد. سرعت عبور یك میلی لیتر در دقیقه در نظر گرفته شد. بعد از اتمام كار مجددا" ستون یك ساعت با آب و 30 دقیقه با متانول خالص شستشو داده می شد.

  

دانلود بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی متابولیسم داروی نوسكاپن در سلولهای مجزای كبد موش ,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:57 | نویسنده : پی فو | بازدید : 2
طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان

پروژه طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان در 54 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان

پایان نامه طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان
مقاله طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان
پروژه طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان
تحقیق طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان
دانلود پروژه طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان
دسته بندی فنی و مهندسی
فرمت فایل doc
حجم فایل 1863 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 54

پروژه طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان در 54 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

طرح و محاسبه سیستم لوله كشی آب و فاضلاب ساختمان

پیش بینی وسایل بهداشتی مناسب و كافی، توزیع صحیح آب و دفع فاضلاب همواره از مسائل بسیار حائز اهمیت در معماری ساختمانها می باشند كه در صورت عدم كفایت می توانند مشكلات فراوانی برای ساكنین آنها پدید آورند. در این فصل با چگونگی طراحی صحیح و محاسبات شبكه لوله كشی آب و فاضلاب ساختمان آشنا خواهیم شد.

1-               سیستم آبرسانی ساختمان:

اولین قدم در راه آبرسانی ساختمانها، تأمین آب سالم و بهداشتی است. آب مصرفی ساختمان ممكن است از آب لوله كشی شهر، چاه، قنات و یا رودخانه تأمین شود. كنترل كیفیت آب از نظر املاح محلول، رنگ، بو و مزه و باكتریهای موجود در آن از لخاظ بهداشتی واجد اهمیت حیاتی است. این مهم درمورد آب شهر توسط سازمان ذیربط متداوماً انجام می پذیرد، ولی در صورتیكه آب مصرفی ساختمان بطور اختصاصی از منابعی نظیر چاه ، قنات و رودخانه تأمین شود، باید قبلا ویژگیهای آن از نقطه نظرهای مزبور را اساس دستورالعملها و مقررات مدون مورد تدقیق و بررسی قرار گرفته نسبت به ایجاد كیفیت مطلوب اقدامات مقتضی بعمل آیند.

مشخصات آب- این مشخصات را می توان به سه دسته فیزیكی، شیمیایی و ارگانیك تقسیم نمود:

الف- مشخصات فیزیكی : ویژگیهایی از قبیل دما، رنگ، تیرگی ، بو ومزه جزو خواص فیزیكی آب آشامیدنی محسوب می‌شوند. تمام این خواص غیر از دما، از طریق مطالعه روی نمونه آب مورد نظر، در آزمایشگاه مورد تدقیق قرار می گیرند. تیرگی آب كه مربوط به گل و لای معلق در آن است، در سیستم آمریكایی بر حسب قسمت در میلیون (ppm)   مواد معلق در آب كه معادل میلی گرم در لیتر می باشد، بیان می گردد. مثلاً اگر میزان مواد معلق در آب برابر 10 ppm باشد، آب در لیوان به صورت غبارآلود دیده می‌شود. تیرگی مناسب برای آب معمولا 5 ppm است. رنگ آب نیز كه از نظر مصرف كننده واجد اهمیت می باشد، پس از خارج كردن گل و لای موجود در آن ( از طریق سانتریفوژ) و در قیاس با رنگ استاندارد و مجاز اندازه گیری می‌شود. بو و مزه آب كه مربوط به مواد آلی و یا تركیبات شیمیایی آن است باید بطور كامل برطرف گردد تا آب قابل شرب شود.

ب- مشخصات شیمیایی خواص شیمیایی آب مصرفی از نظر میزان سختی، درجه اسیدی (pH )، مقدار آهن و منگنز وسایر فلزات ، با تكنیكهای آزمایشگاهی مورد بررسی قرار می گیرند. مقدار كل فلزات موجود در آب نباید از 1000 ppm و در بعضی موارد از 500ppm تجاوز نماید. جدول A-5 میزان حداكثر مجاز مواد شیمیایی موجود در آب را بر حسب ppm  نشان می‌دهد.

 

 

- سیستم توزیع آب در ساختمان با استفاده از مخزن تحت فشار:

مخزن تحت فشار یك مخزن بسته هوابندی شده است كه حدود دوسوم یا سه چهارم حجم آن از آب و بقیه از هوا پرشده است. موارد استفاده این مخزن مشابه مخزن ثقلی است، با این تفاوت كه چون فشار آب در این مخازن توسط بالشتك هوا ایجاد می‌شود می توان آنرا در هر جای ساختمان حتی در زیرزمین یا موتورخانه تاسیسات نصب نمود. در این سیستم، هوا توسط كمپرسور و آب بوسیله پمپ یا فشار آب شهر بداخل مخزن ارسال می‌شوند. فشار مخزن توسط یك كنترل كننده فشار همیشه ثابت نگهداشته می‌شود. هرگاه سطح آب مخزن در اثر مصرف به پایین ترین حد تعیین شده برسد، فشار هوای درون مخزن نیزی به حداقل پیش بینی شده خواهد رسید و در این زمان پمپ و یا شیر موتوری با فرمانی كه از كنترل كننده فشار دریافت می‌كنند بطور خودكار وارد عمل شده آب را به مخزن می فرستند. سطح آب در مخزن رفته رفته بال می آید تا به حداكثر تعیین شده (حدود دو سوم حجم مخزن) برسد. در این هنگام هوا نیز به حداكثر فشار پیش بینی شده رسیده پمپ خاموش و یا شیر موتوری بسته می‌شود. اگر فشار مخزن از حد مجاز فراتر رود، فشار اضافی توسط یك شیر رها كننده فشار تخلیه می گردد. یك شیر خلاء گیر نیز از پیدایش خلاء در داخل و ضایعات ناشی از آن از جمله ایجاد فشار معكوس، جلوگیری می‌كند. تغییرات مجاز بین حداقل و حداكثر فشار مخزن در جدول B-5 نشان داده شده‌اند.

هرچه حجم مخزن كوچكتر باشد طبعاً ارزانتر خواهد بود ولی تعداد دفعات خاموشی و روشن شدن پمپ زیادتر می‌شود كه نتیجه آن گرم شدن موتور و كاسته شدن عمر آن و بالاخره افزایش مصرف برق می باشد، لذا باید حجم مخزن را طوری انتخاب نمود كه تعداد دفعات خاموش و روشن پمپ بیش از یك مرتبه در هر 15 یا 30 دقیقه نباشد. ظرفیت این مخازن كه بهمان ترتیب مخازن ثقلی محاسبه می‌شود نباید از 30 گالن برای ساختمانهای كوچك و 70 گالن برای ساختمانهای بزرگ كمتر باشد. ظرفیت این مخزن بستگی دارد به تعداد ساكنین ساختمان و مدت زمان مورد نظر برای مصرف كه درآن مدت آبی وارد مخزن نشود. اگر اطلاعات كافی برای محاسبه ظرفیت مخزن در اختیار نداشته باشیم می توانیم برای هر 1000 فوت مربع سطح زیربنای ساختمان حدود 300 گالن در نظر بگیریم و این كافی است كه مصرفی 12 ساعت ساختمان را بدون آنكه آبی وارد مخزن شود تأمین نماید. مخازن تحت فشار در دو نوع قائم و افقی ساخته می‌شوند. شكل 6-5 یك مخزن تحت فشار افقی را با تجهیزات آن نشان می دهد. اندازه‌های استاندارد مخازن تحت فشار قائم و افقی نیز در جداول c-5 و D-5 ارائه شده‌اند.

تخمین قطر لوله های یك ساختمان:

تعیین اندازه لوله ها برای یك ساختمان كوچك مانند منزل مسكونی كه درآن یك خانواده زندگی می كند، معمولاً برپایه تجربه مهندس طراح و بدون نیاز به محاسبه صورت می گیرد. برای شاخه های كوچك منتهی به یك وسیله بهداشتی منفرد، اندازه لوله های ارادئه شده درجدول 7-5 رضایتبخش می باشند. اندازه های زیر نیز برای شاخه هایی كه آب چند وسیله بهداشتی را حمل می كنند پیشنهاد می شوند:

 برای لوله ای كه آب تا حداكثر سه شاخه 3/8 اینچی راحمل می كند .

  برای لوله ای كه آب تا حداكثر سه شاخه ½  اینچی  را حمل می كند.

برای لوله ای كه آب تا حداكثر سه شاخه   اینچی یا هشت شاخه ½   اینچی یا پانزده شاخه 3/8  اینچی را حمل می كند.

محاسبات لوله كشی آب سرد و گرم مصرفی ساختمان توأماً :

محاسبات برای سیستم لوله كشی آب گرم مصرفی بدون آبسرد عیناً مانند روشی است كه قبلاً ذكر گردید. ولی درمورد شیرهای مخلوط كه از دو شیر آبسرد و آبگرم و دهانه مخلوط كننده تشكیل شده اند، باید برای هر لوله حامل آبگرم و دهانه مخلوط كننده تشكیل شده اند، باید برای هر لوله حامل آبگرم یا آبسرد مقدار 0.75 واحد مصرفی F.U كه در جدول 3-5 برای وسیله بهداشتی مورد نظر تعیین شده منظور گردد. برای محاسبه همزمان سیستم آبسرد و آبگرم مصرفی دو جدول ترتیب می دهیم، یكی برای پرمقاومت ترین مسیر لوله كشی آبسرد كه بترتیبی كه قبلاً ذكر شد به مرتفع ترین، دورترین و پرفشارترین وسیله بهداشتی منتهی می گردد و یك جدول هم برای پرمقاومت ترین مسیر لوله كشی آبگرم كه از مرتفع ترین، دورترین و پرفشارترین وسیله بهداشتی كه دارای شیر آبگرم یا شیر مخلوط است شروع و شامل مخزن آبگرم مصرفی گردیده به لوله اصلی آب ساختمان می رسد.

محاسبات سیستم لوله كشی برگشت آبگرم مصرفی :

چنانچه واحد های بهداشتی برای مدتی مصرف آبگرم نداشته باشند، آبگرم درون لوله ها به تدریج حرارت خود را از دست می دهد و دراین صورت پس از باز كردن شیر آبگرم مدتی طول می كشد تا آب با دمای دلخواه از آن خارج شود. جهت احتراز از این وضع باید ترتیبی داد كه آبگرم در داخل لوله ها راكد نمانده بلكه متداوماً بین منبع آبگرم و واحدهای بهداشتی گردش كند. این امر با پیش بینی یك سیستم لوله كشی برگشت آبگرم از واحدهای بهداشتی به منبع و تعبیه یك پمپ سیر كولاتور دراین  مسیر متحقق می شود. طبق پیشنهاد انجمن مهندسین تأسیسات آمریكا درسیستمهایی كه طول مسیر لوله كشی آبگرم ازمنبع تا محل مصرف حداكثر برابر 100 فوت تجاوز نماید بایدسیستم برگشت آبگرم درنظر گرفته شود. این سیستم بطوریكه ذكر شد شامل یك پمپ سیركولاتور می شود كه توسط یك ترموستات مستغرق كه درمسیر برگشت نصب شده كنترل می گردد. این ترموستات برمنبای دامنه تغییرات دمای 20 F پمپ راخاموش یا روشن می كند. البته در ساختمانهایی كه آهنگ مصرف آبگرم آنها یكنواخت است باید پمپ دائماً روشن باشد و از این رو نیاز به تعبیه ترموستات نیست. از آنجائیكه آبگرم به دلیل دارا بودن اكسیژن زیاد و دمای بالا، خاصیت زنگ زنی دارد، پمپ سیركولاتور باید از جنس برنز یا سایر مواد مقاوم در مقابل زنگ زدگی ساخته شده باشد.

انتخاب پمپ سیركولاتور آبگرم مصرفی – جهت گزینش  پمپ سیركولاتور آبگرم  مصرفی روش ساده ای توسط انجمن مهندسین تأسیسات آمریكا ارائه شده است. دراین روش برای هر 20 F.U. مصرف آبگرم سیستم مقدار 1gpm ، برای هر رایزر بقطر 0.75 یا 1 اینچ مقدار 0.5 gpm برای هر رایزر بقطر 2 اینچ یا بیشتر مقدار 2gpm دبی برای پمپ درنظر گرفته می شود.

تعیین قطر لوله های برگشت آبگرم مصرفی – بطور كلی تعبیه لوله برگشت آبگرم مصرفی برای آن دسته از وسایل بهداشتی ضرورت داد كه بخواهیم بلافاصله پس از بازكردن شیر، آبگرم با دمای دلخواه از آنها خارج شود. عموماً درتأسیسات كوچكتر قطر لوله های برگشت را می توان 0.5  یا 0.75 اینچ درنظر گرفت. برای تأسیسات بزرگتر قطر لوله های برگشت برمبنای میزان تلفات حرارتی از لوله های آبگرم و بترتیب زیر تعیین می شود:

1.تعیین طول كل تمامی سیستم لوله كشی رفت و برگشت آبگرم مصرفی

2.ضرب كردن طول كل بدست آمده در مرحله 1 در عدد 30 [Btu/hr.ft] جهت دستیابی به میزان تقریبی تلفات حرارتی از لوله هایی كه عایق پیچی شده اند. برای لوله های لخت باید طول مذكور را در عدد 60 [Btu/hr.ft] ضرب نمود.

3.تقسیم تلفات حرارتی بدست آمده درمرحله 2 برعدد 10000 جهت دستیابی به دبی پمپ سیركولاتور آبگرم مصرفی، عدد 10000 به ترتیب زیر بدست آمده است:

]=10000 افت دمای مجاز آبگرم لوله ها 20[F*60[min/hr] *8.33[1b/gal]

 

دانلود طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
طرح و محاسبه سیستم لوله‌كشی آب و فاضلاب ساختمان ,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:56 | نویسنده : پی فو | بازدید : 3
طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی

پروژه طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی در 45 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی

پایان نامه طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی
مقاله طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی
پروژه طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی
تحقیق طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی
دانلود پروژه طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی
دسته بندی علوم انسانی
فرمت فایل doc
حجم فایل 33 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 45

پروژه طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی در 45 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

نگاهی اجمالی به ایالات متحده آمریكا

ایالات متحده آمریكا سرزمینی به وسعت 9695539 كیلومترمربع است و چهارمین كشور وسیع جهان پس از روسیه، كانادا و چین است كه از 52 ایالت تشكیل شده و پایتخت آن واشنگتن است آمریكا برخلاف قاره آسیا كه دارای گروه های جمعیتی مشخص و پرجمعیت است، قاره ای مهاجرنشین می باشد، ساكنان واقعی آمریكا سرخ پوستان هستند كه در حال حاضر در اقلیت كامل به سر می برند و تعدادشان در سراسر آمریكا حدود یك میلیون نفر می باشند براساس داده های آماری سال 1999 آمریكا دارای 813/690/272 جمعیت بوده كه از این تعداد حدود نصف آن انگلیسی زبان و مابقی گروه های اسپانیولی زبان و فرانسوی زبان می باشند، تقریباً تمامی ساكنان این قاره مسیحی هستند كه در میان مذاهب سه گانه دین مسیحیت، تعداد پیروان كاتولیك نسبت به مذاهب دیگر بیشترند. تعداد 4140000 یهودی در آمریكا به سر می برند تعداد مسلمانان آمریكا بالغ بر 5780000 نفر است كه در حدود 2/2 درصد از جمعیت این كشور را شامل می‌شود.

نظام آموزشی آمریكا:

نظام آموزشی آمریكا، سیستمی همگانی، غیرمتمركز، فراگیر و حرفه ای است، ایالات متحده آمریكا به عنوان نیرومندترین كشور صنعتی جهان دارای نظام آموزش عالی با قدمت طولانی است كه به صورت غیرمتمركز اداره می‌شود و دولت مركزی و دولت های ایالات نقش پشتیبانی كننده را بر عهده دارند در آمریكا نزدیك به 2000 مركز تحصیلی وجود دارد تعداد كل دانشجویان آمریكا در سال تحصیلی 98-1997 برابر 3/14 میلیون نفر بوده كه بیش از 1/11 میلیون نفر در مراكز آموزش عالی دولتی مشغول به تحصیل بوده اند.

اوضاع مالی و شاخص های اقتصادی

تولید ناخالص داخلی ایالات متحده در سه ماهه نخست سال 2000 میلادی برابر با 3/9937 میلیارد دلار محاسبه گردیده است كه بیشترین مقدار در میان همگی كشورهای جهان است در سال 1999 درآمد ملی آمریكا برابر 7439 میلیارد دلار بوده است با این حساب درآمد ملی سرانه آمریكا رقمی در حدود 27 هزار دلار بوده است. ایالات متحده آمریكا همچنین مهم ترین تولید كننده فرآورده های كشاورزی است و آن هم به دلیل بهره گیری از آخرین دست آوردهای صنعت در بخش كشاورزی است.

بودجه نظامی آمریكا سالانه 400 میلیون دلار یعنی برابر با بودجه نظامی تمام كشورهای جهان است.

به طور كلی ایالات متحده آمریكا دارای ویژگی های جمعیت فراوان و پویا، منابع طبیعی سرشار، اقتصاد نیرومند، پیشتازی در زمینه تكنولوژی، تسلط بر سرمایه و پول جهانی، داشتن پیوندهای بازرگانی گسترده با دیگر كشور، درآمد سرانة چشمگیر پیشتازی در زمینه علمی و فرهنگی، برخورداری از مهم ترین زبان بین المللی و بویژه برتری بی‌رقیب نظامی چه در سطح جنگ افزارهای متعارف و چه در سطح جنگ افزارهای هسته ای است.

طرح خاورمیانه بزرگ

پس از حادثه 11 سپتامبر 2001 (20 شهریور 1380) كه مبارزه با تروریسم به صورت مفهومی غالب در سیاست خارجی و امنیت ملی آمریكا درآمد، خاورمیانه نیز به كانون روابط و مركز ثقل نظام بین‌المللی تبدیل شد. تصمیم سازان و سیاست‌پردازان ایالات متحده با ایجاد پیوستگی و همبستگی بین اسلام‌گرایی با بنیادگرایی اسلامی با تروریسم، علاوه بر توسل به نیروی نظامی و قوه قهریه بر علیه تروریست‌ها، درصدد اصلاحات سیاسی، اقتصادی و اجتماعی از طریق مهندسی اجتماعی- سیاسی و اصلاح دینی- مذهبی جوامع خاورمیانه به عنوان خاستگاه تررویسم بین‌المللی نیز برآمدند.

ژنرال كالین پاول وزیر امور خارجه آمریكا در تاریخ 12 دسامبر 2002 (22 آذرماه 1381) در سخنرانی خود در بنیاد هریتچ در یك سخنرانی، برای نخستین بار و به طور رسمی طرح این كشور برای خاورمیانه را مبنی بر اصلاحات سیاسی، اقتصادی و آموزشی اعلام كرد.

همچنین یكی از توجیهات و بهانه های سه‌گانه حمله آمریكا به عراق در كنار «نبرد علیه تروریسم» و «سلاح‌های كشتار جمعی»، استقرار دولت سرمشق در این كشور برای توسعه و اشاعه دموكراسی در منطقه بر اساس منطق دومینوی دموكراتیك اعلام گردید.

جورج بوش رئیس جمهور امریكا در 26 فوریه 2003، اندكی پیش از تهاجم نظامی به عراق طی سخنانی در انستیتو آمریكایی اینتراپرایز، عزم خود را مبنی بر استقرار ارزش‌های دموكراتیك در خاورمیانه ابراز داشت. سپس در 9 مه همان سال در جهت عملیاتی كردن ارزش‌های مورد نظر خود، «ایجاد منطقه مبادله آزاد میان ایالات متحده امریكا و خاورمیانه تا ده سال آینده» را پیشنهاد داد. دیك چنی معاون رئیس جمهور آمریكا نیز در دسامبر 2003 در مجمع جهانی اقتصاد در داووس، صراحتاً سیاست رسمی دولت آمریكا مبنی بر دموكراتیك ساختن خاورمیانه را بیان داشت.

روزنامه عرب زبان‌الحیات چاپ لندن در 13 فوریه 2004، مفاد سند اجرایی «طرح خاورمیانه بزرگ» (1) را كه از سوی آمریكا برای طرح در نشست 8 تا 10 ژوئن 2004 سران گروه 8 (GB) در سی‌آیلند ایالت جورجیا ارایه شده بود، منتشر ساخت.

اهمیت خاورمیانه در نگاه نومحافظه كاران امریكا

منطقه خاورمیانه از جنبه‌های گوناگون برای زمامداران امریكا در دروه‌های مختلف تاریخی دارای اهمیت بوده و هست چكیده‌ای از دلایل این اهمیت به شرح زیر است.

1)  خاورمیانه از معدود مناطقی در جهان است كه به طور كامل سلطه یكی از قدرتها و بویژه امریكا در آن هنوز كامل نشده است. منابع گسترده‌ انرژی خاورمیانه باعث شده است كه قدرتهای رقیب بالقوه امریكا یعنی اروپا، ژاپن و چین برای به گردش در آوردن موتور محركه اقتصاد و قدرت خود به آن وابسته شوند و در نتیجه كنترل و سلطه كامل بر این منطقه توان كنترل رقبا و قدرت اعمال فشار بر آنها را در اختیار امریكا قرار می‌‌دهد.

2)  از بعد ژئوپلتیك و ارتباطات، خاورمیانه به طور سنتی در چهارراه جهانی قرار گرفته و كنترل آن نوعی دسترسی و اشرافیت را بر سایر مناطق جهان فراهم می‌سازد.

3)  از بعد مسایل فرهنگی، خاورمیانه تنها منطقه‌ای است كه به طور یكپارچه در برابر قرایند جهانی سازی مقاومت كرده است. موضوع جهانی‌سازی كه توسط امریكا مدیریت و به كار گرفته می‌‌شود و مهمترین ابزار فرهنگی و نرم‌افزاری برای تثبیت و گسترش ارزش‌های غربی محسوب می‌گردد، در بسیاری از مناطق جهان به طور نسبی پذیرفته شده است و مقاومت چندانی در مقابل آن صورت نمی‌گیرد. ولی حضور پررنگ اسلام در منطقه باعث شده است كه جهانی سازی موفق به تسلط برخاورمیانه نشود.

4)  از منظر ایدئولوژیك نیز، خاورمیانه جایگاه ویژه‌ای در نزد نومحافظه‌كاران حاكم بر امریكا دارد. اكنون استفاده از واژه‌هایی با رنگ ایدئولوژیك نظیر «محور شررات» «شیطان» ، «جنگ صلیبی» و … بدون ریشه و پشتوانه ایدئولوژیك مطرح نمی‌شود. در این پارادایم، خاورمیانه و جهان اسلام هدف و دشمن اصلی است كه باید روندهای حاكم بر آن اصلاح شود از دیدگاه كسانی كه مقابله با جهان اسلام و حمایت از صهیونیسم را هدف اصلی خود می دانند. اهمیت خاورمیانه انكارناپذیر است.

5)     ویژگی خاورمیانه در این چارچوب، جایگان بی‌نظیر آن در موضوعات مربوط به امنیت ملی امریكا است.

از نگاه استراتژیست‌های نومحافظه‌كار حاكم بر امریكا ریشه و خاستگاه اصلی چالش «تهدیدهای تروریستی» را كه بعد از یازدهم سپتامبر سال 2001 به عنوان مهمترین منبع تهدید امنیت ملی امریكا مطرح شد، باید در منطقه خاورمیانه جستجو كرد.

در مقابل سیاست‌های یكجانبه گرایانه امریكا بویژه حمایت از اسراییل در سرزمین‌های اشغالی موجی از نفرت را در  سراسر جهان اسلام بویژه خاورمیانه علیه امریكا برانگیخته است بطوریكه مردم منطقه امریكا را عامل اصلی مشكلات خود می‌بینند.

امریكا تا دوران جدید، با تكیه بر رژیم‌های وابسته حاكم بر كشورهای خاورمیانه سیاست‌هایط منطقه‌ای خود را پی می‌گرفت. اما در عمل ناكارآمد بودن این راهبرد و گسترش بیشتر موج دشمنی و كینه و نفرت علیه آمریكا در میان مردم منطقه كه بعضا ناشی از این راهبرد غلط بود این كشور را به اتخاذ راهكار جدیدی مجبور می‌كند.

تمامی این پنج محور، خاورمیانه را به موضوعی محوری در عرصه سیاستگذاری و استراتژی امنیت ملی امریكا تبدیل می‌نماید. ایالات متحده برای حفظ مقام برتر خود در نظام بین‌الملل، ایفای رسالت مورد ادعا، برقراری امنیت ملی و آرامش خاطر مردم خود نمی‌تواند در برابر خاورمیانه و تحولات آن بی‌تفاوت باشد و از این رو باید در سیاست‌های سنتی خود كه بر اساس اعمال برنامه‌ها توسط قدرت‌های دست نشانده و وابسته به خود در منطقه بود، تجدیدنظر كند.

ب. خاستگاه و اهداف طرح

تبارشناسی و علت‌یابی طرح خاورمیانه بزرگ از حیث واكاوی علل و انگیزه‌های وجودی آن نیز برای فهم چگونگی تأثیر آن بر امنیت ملی ایران حائز اهمیت است. به عبارت دیگر دلایل و اهداف آمریكا از پیشنهاد این طرح درشرایط بین‌المللی پس از 11 سپتامبر و اشغال عراق چیست و این كشور چه اهدافی از مطرح كردن آن پیگیری می‌كند؟ به ویژه آنكه در دهه‌های پس از جنگ جهانی دوم، ایالات متحده نه تنها تقابل و تعارضی با رژیم‌های غیر دموكراتیك منطقه و جهان عرب نداشته بلكه همواره از آنان حمایت كرده است. یافتن پاسخ به این پرسش اساسی مستلزم توضیح و تبیین راهبرد امنیت ملی، نقش ملی و اهداف خاورمیانه‌ای سیاست خارجی آمریكاست. زیرا بدون درك و شناخت این سه مولفه كشف خاستگاه و اهداف راهبردی و واقعی این طرح امكان‌پذیر نیست.


  1. 1.     راهبرد امنیت ملی آمریكا

راهبرد امنیت ملی آمریكا به معنای راهها و شیوه‌های به كارگیری ابزار و وسایل مختلف برای دفع و رفع تهدیدات خارجی و داخلی نسبت به ارزش‌های بنیادی این كشور است.

بنابراین تعریف، راهبرد امنیت ملی كه معطوف به عناصر قدرت ملی و كاربرد آن برای دستیابی به امنیت ملی است، با راهبرد نظامی كه ناظر به چگونگی به كارگیری قدرت نظامی برای صیانت از امنیت ملی به ویژه امنیت نظامی است، تفاوت و تمایز دارد. چون راهبرد نظامی تابعی از راهبرد كلان امنیت ملی می باشد. بدین معنا كه راهبرد نظامی به چگونگی توزیع و اعمال ابزار نظامی برای تحقق اهداف امنیت ملی می‌پردازد كه در راهبرد كلان امنیت ملی تعریف و تعیین شده است. به سخن دیگر، راهبرد امنیت ملی اعم از راهبرد نظامی است و به كارگیری قدرت نظامی و زور محدود نمی‌شود.

بر این اساس، راهبرد امنیت ملی آمریكا، پس از 11 سپتامبر 2001، بر این اصل و فرض محوری استوار شده است كه این كشور علاوه بر تهدیدات متقارن برخاسته از قدرت‌های هم سنخ و هم سنگ، با تهدیدات نامتقارنی رو به روست كه از بازیگران دولتی و غیردولتی نامتقارن سرچشمه می گیرند.

تهدیدات متقارن كه امنیت آمریكا را تهدید می كنند. از قدرت نظامی و غیرنظامی رقبای این كشور در سطح جهانی ناشی می‌شوند. روسیه و چین، به رغم نابرابری در قدرت قادرند به صورت نظامی آمریكا را تهدید كنند و امنیت آن را به مخاطره بیندازند. اروپا و ژاپن نیز به عنوان دو ابرقدرت اقتصادی جهان از نظر اقتصادی و اطلاعاتی می‌توانند ضریب امنیت اقتصادی ایالات متحده را كاهش دهند. به عبارت دیگر عاملان این تهدیدات، بازیگران بین‌المللی هستند كه از عقلانیتی همانند آمریكا برخوردارند. راهبرد و راه‌حل امنیتی آمریكا نسبت به این تعهدات متقارن نظامی و اقتصادی، بازدارندگی و دیپلماسی است. این هدف از طریق جلوگیری از ظهور رقیب در سطح بین المللی و اعمال هژمونی آمریكایی محقق می‌شود.

اما در شرایط بین‌المللی موجود، بیشترین آسیب‌پذیری امنیتی ایالات متحده ناشی از تهدیدات نامتقارن از سوی بازیگران بین المللی دولتی و غیردولتی است كه از عدم تقارن راهبردی برای مقابله با این كشور سود می‌برند. عدم تقارن راهبردی عبارت از عدم تقارن اقدامات و تلاش‌ها در جهت دور زدن یا تحت‌الشعاع قرار دادن قدرت و توانایی‌های حریف به همراه استفاده بهینه از نقاط ضعف و آسیب‌پذیری‌های او و به كارگیری شیوه‌هایی است كه تا اندازه زیادی با روش‌ها و شیوه‌های او متفاوت و متمایز می‌باشد. رهیافت نامتقارن درصدد ایجاد تاثیرات بزرگ روانی مانند شوك‌آفرینی و مختل كردن اراده و ابتكار و آزادی عمل دشمن می‌باشد. شیوه‌های نامتقارن متضمن افزایش دامنه آسیب‌پذیری‌ها و نقاط ضعف دشمن است كه معمولاً از فناوری‌ها تاكتیك‌ها و تسلیحات غیرمرسوم و ابتكاری سود می‌جوید و در تمامی سطوح و ابعاد اعم از راهبردی تاكتیكی و عملیاتی در طیف عملیاتی گسترده‌ای كاربرد دارند.

بنابراین همانگونه كه جانسون و استیون متز تعریف می كنند عدم تقارن در حوزه مسایل نظامی و امنیتی به معنای اقدام، سازماندهی و اندیشه متفاوت از دشمنان برای پیشینه‌سازیی برتری‌های خود از طریق بهره‌گیری از نقاط ضعف حریف، حفظ ابتكار عمل یا كسب آزادی عمل می‌باشد. این راهبرد می‌تواند به صورت سیاسی- راهبردی، نظامی- راهبردی، عملیاتی تا تركیبی از همه آنها؛ دربرگیرنده روش‌ها و فناوری‌ها، ارزش‌ها، سازمان‌ها و دیدگاه‌های مختلف یا آمیزه‌ای از كلیه آنها؛ كوتاه مدت یا بلند مدت؛ عمدی یا سهوی؛ مستقل و مجزا یا تركیبی از این دو و نهایتاً دارای ابعاد روانی و فیزیكی یا هر دو باشد.

جورج بوش رئیس جمهور آمریكا در مقدمه «استراتژی امنیت ملی آمریكا» صراحتاً به این تهدیدات نامتقارن و عدم تقارن راهبردی اشاره می‌كند و می‌نویسد:

«دشمنان در گذشته به نیروی نظامی زیاد و توانایی‌های صنعتی عظیمی برای در معرض خطر قراردادن آمریكا نیاز داشتند. امروزه شبكه‌های نامشخص و شرح‌گونه‌ای از اشخاص قادرند تا هرج و مرج و صدمات زیادی را برای ما ایجاد كنند و هزینه این كار برای آنها كمتر از خرید یك تانك است.»

به نظر وی بزرگترین خطری كه آمریكا با آن روبه‌روست «تلافی و اتحاد افراط‌‌گرایی و تكنولوژی است.» یعنی دستیابی گروههای تروریستی و كشورهای ضعیف دشمن آمریكا به سلاح‌های كشتار جمعی به ویژه تسلیحات هسته‌ای.

بر اساس راهبرد امنیت ملی آمریكا، تهدیدات نامتقارن كه به شدت امنیت این كشور را به مخاطره می‌اندازند، برآیند سه عامل و پدیده تروریز، كشورهای یاغی و قانون‌شكن و سلاح‌های كشتار جمعی است، دستیابی كشورهایی كه ایالات متحده آنان را سركش و محور اهریمنی می‌نامد به سلاح‌های هسته‌ای به مثابه تسلیح گروه‌های تروریستی به این جنگ‌افزارهای راهبردی و مالا كاهش ضریب امنیت ملی این كشور است. عقلانیت متفاوت و ایدئولوژی متمایز این بازیگران بین‌المللی بر میزان تهدیدكنندگی آنان می‌افزاید و آنان را از تهدیدات متقارن خطرناكتر و مخربتر می‌سازد.

در نتیجه راهبرد امنیت ملی آمریكا بیش از آنكه معطوف به قدرت‌های بین‌المللی متقارن باشد برای مبارزه و مقابله با تهدیدات و بازیگران نامتقارن طراحی و تدوین شده است. به ویژه، مبارزه با تزویر و جلوگیری از گسترش كشتار جمعی مركز ثقل و كانون این راهبرد را تشكیل می‌ دهد. تحقق این هدف راهبردی كلان با اتخاذ راهبرد پیشگیرانه در دو بعد نظامی و غیرنظامی و از طریق راهكارهای زیر تعقیب و پیگیری می‌شود.

-         حمایت از آرمان‌های‌ شان و منزلت انسانی

-         تقویت اتحادها برای شكست تروریسم جهانی و اقدام جهت جلوگیری از حملات علیه آمریكا و دوستان آن.

-         همكاری با دیگران برای خنثی كردن منازعات منطقه‌ای

-         بازداشتن دشمنان از به كارگیری سلاح‌های كشتار جمعی و تهدیدات علیه ایالات متحده و متحدین و دوستان آن.

-         آغاز دوران تازه‌ای از رشد اقتصاد جهانی از طریق تجارت و بازار آزاد.

-         گسترش چرخه توسعه از طریق ایجاد فضای باز و زیربنای دموكراسی.

-         گسترش برنامه‌های اقدام جمعی به وسیله سایر مراكز اصلی قدرت .

پروژه نخبه سازی:

استراتژی و راهبردهای كلان امنیت ملی و سیاست خارجی آمریكا دررویكردی دوگانه برای تأمین و تضمین «جهانی سازی امنیت و امنیت جهانی سازی» استفاده توامان ازجنگ سخت و جنگ نرم می باشد. به عبارت دیگر گام نخست آن، مداخله گرایی مبتنی بر سخت افزار نظامی و بحران سازی یا همان انقلابات دائم درتفكر چپ افراطی (تروتسكیسم) و گام دوم آن، ایجاد بنایی مبتنی بر ترویج و اشاعه اندیشه و تفكر لیبرال دموكراسی یاهمان ارزش های آمریكایی درجهان بنا شده به نظم سلسله مراتبی دستوری می باشد و یاهمان تناقض و پارادوكسی كه دراندیشه شومپیتر درباره تخریب سازنده بیان شده؛ یعنی ابتدا تخریب و ویران سازی، جنگ، مداخله و نابودی دشمنان و سپس ساختن جهانی با هنجارها وارزش ها لیبرال و ازطریق بسیج و مشاركت داوطلبانه همه ملت ها درائتلاف و اتحاد با اهداف آمریكا هم به لحاظ پذیرش هزینه های مادی و غیر مادی دراستقرار و پاسداری ازنظم هژمون مطلوب كد خدای جهان .

درحال حاضر، محافظه كاران جدید درآمریكا، در موقعیتی قراردارند كه تصور می‌كنند برای تثبیت رهبری دنیا توسط آمریكا لازم است به رغم مخالف های داخلی و خارجی، به بحران سازی درجهان ادامه دهند و اگر لازم باشد باردیگر به قوه نظامی متوسل شوند؛ چرا كه می پندارند پیروزی دوباره بوش درانتخابات ریاست جمهوری آمریكا به معنی تایید سیاسیت های نظامی گری محافظه كاران از سوی اكثریت مردم آمریكاست و بقیه مردم جهان نیز چاره ای جز تبعیت ازهژمونی آمریكا ندارند؛»

تداوم سیاست های افراطی و رادیكالی نومحافظه كاران درجهان به ویژه در خاورمیانه برای تغییرات مورد نظر و تسلط برمناطق استراتژیك و ژتواستراتژیك جهان به رغم فراز و نشیب های آن نتوانسته چالش های اساسی فراوری آنها را كم رنگ و خنثی سازد. یكی از این چالش ها و اولویت ها، قدرت و توان ژئوپلیتیك و ژئواستراتژیك انقلاب اسلامی است كه پس از گذشت بیش از 25 سال و بكارگیری و اعمال همه شیوه ها و امكانات عملیاتی و دیپلماتیك همچنان استمرار و تداوم یافته است. باتوجه به اهمیت و نقل جایگاه ویژه جمهوری اسلامی ایران درراهبرد كلان امنیت ملی و سیاسیت خارجی این كشور، برنامه ریزی و سیاست های عملیاتی جدید دركنار راهبرد گزینه نظامی در دستور دستگاه های عملیاتی چون پتانگون ، سیا و نهادهای اطلاعاتی و … و نیز نهادهای دیپلماسی و رسانه ای آمریكا قرار گرفته است. مانند وزرات امورخارجه، شورای روابط خارجی، كنگره و سیستم های تبلیغاتی و نهادهای غیردولتی مانند بنیادها و موسسات ویژه NGO ها و … هریك عهده دار نقش و ماموریت های ویژه و خاص در ارتباط با ایران شده اند. پروژه دموكراسی درایران ازسوی كنگره پیگیری می شود واخیراً نیز اختصاص سه میلیون دلار كمك مستقیم به مخالفان داخلی درقلمرو جمهوری اسلامی ایران حاكی از تشدید اقدامات آمریكا برای ایجاد تغییر و تاثیرگذاری برروند ساخت سیاسی جمهوری اسلامی ایران می باشد . دركنار استفاده از موضوعاتی چون فشار برجمهوری اسلامی ایران برای دست برداشتن از دستاوردهای هسته ای خود، تهدید به ارجاع پرونده جمهوری اسلامی ایران به شورای امنیت برای ایجاد اجماع جهانی درتشدید مجازات ها و اقدام مشترك نظامی محتمل علیه ایران اتهام نقض حقوق بشر و آزادی های مدنی درایران، مخالفت با روند صلح و امنیت درمنطقه و صلح اعراب و اسرائیل ونیز حمایت از تروریسم و ارتباط با القاعده و گروه های رادیكال و مخالف آمریكا (حماس، حزب الله و ..) برای استفاده درجهت تشدید فشارهای بین المللی، تلاش جدید آمریكا در درون جامعه ایران و با توسل به مداخله رسانه ای و عوامل نفوذی و تشویق و ترغیب اپوزیسیون خارجی و تقویت اپوزیسیون داخلی و كمك های مستقیم و غیر مسقتیم بردوپایه استوار گردیده است: تشدید و دامن زدن به گسست اجتماعی قومی، دینی، فرهنگی درمیان اقشار جامعه و نیز تشدید شكاف ارزشی میان نخبگان و ساخت سیاسی حاكم و بهره برداری از آن به منظور جذب نخبگان طرفدار غرب و درنهایت تشدید ناكارآمدی ساخت سیاسی و حاكم و بستر سازی برای خیزش اجتماعی جامعه و مقاومت دربرابر دولت و حمایت و پشتیبانی از جریانات اپوزیسیون و مخالف برای دردست گرفتن ساخت سیاسی ازطریق بستر انتخابات آزاد وتحت نظارت خارجی و یا اقدام به تشدید اقدامات براندازانه و مقاومت مدنی و درنهایت خشونت برای استیصال و براندازی نظام سیاسی راهبردی است كه به طور خاص درمحافلی چون كمیته تهدیدات معاصر و ازسوی چهره هایی چون مارك پارلمر، مایلك لدین و … برنامه ریزی و هدایت می شود.

دانلود طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
طرح خاورمیانه بزرگ و نخبه‌ سازی ,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:56 | نویسنده : پی فو | بازدید : 3
بررسی طاوس آبی هندی

پژوهش بررسی طاوس آبی هندی در 38 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی طاوس آبی هندی

پژوهش بررسی طاوس آبی هندی
مقاله بررسی طاوس آبی هندی
پروژه بررسی طاوس آبی هندی
تحقیق بررسی طاوس آبی هندی
دانلود پایان نامه بررسی طاوس آبی هندی
دسته بندی علوم پایه
فرمت فایل doc
حجم فایل 40 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 103

پژوهش بررسی طاوس آبی هندی در 38 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

طاووس آبی هندی

طاووس من با یك نر مشكلی درشت اندام با 3 مرغ آبی هندی، یك جوجه نر سفید و یك مرغ در سال 1963، طاووس بدلیل افسانه‌ای بودن و تقدس بیش از اندازه‌ای كه در آداب و سنن هندی داشت، به عنوان« پرنده ملی هند» اعلام شد. (آیا این مسئله، طاووس را متمایزترین نژاد پرندگان می‌كند؟ طاووس ماده چطور؟). توانایی طاووس ماده، در تخم‌گذاری، 3 تا 12 تخم است، با این وجود 4 تا 6 تخم، متوسط تخم‌گذاری است. معمولاً، طاووس ماده دو روز روی تخم‌ها به طور جداگانه می خوابد. تخم‌های طاووس پس از 28 روز شكسته می‌شود و جوجه سر از آن بیرون می‌آورد. جوجه‌ها به عنوان Peachicks (جوجه طاووس) نام‌گذاری می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر راجع به
Raising Chicks, Peachicks را ببینید. جهت آگاهی راجع به ایده‌هایی در مورد سازگاری اقلیمی طاووس‌های نر و ماده به بخش Acclimating Guineos مراجعه كنید.

جهت پرورش طاووسیان شما باید حداقل 400 فوت مربع (37 مترمربع) فضا داشته باشید. مرغ‌های بزرگتر، بهترند. سقف حداقل باید 2/61 فوت ارتفاع داشته باشد با نشستگاهی، حداقل 40 اینچ زیرزمین. طاووس تا سه سالگی پرهای بلندشان را گسترده نمی‌كنند و سپس سال به سال پرهایشان می‌ریزد. در نیویورك آنها در اواخر جولای یا اوایل آگوست به پرریزی می‌كنند و تا سپتامبر آنرا به پایان می‌رسانند. این پرها دم واقعی طاووس نیستند خود این دسته دم، شامل 150-100 پوشش دم است كه با 20 Rectric (شاهپر) ساپورت می‌شوند.

بدن طاووسیان

طاووسیان كم سن و جوان‌، دارای جثه‌های یكسان نیستند. اگر شما گروهی از طاووسیان هم سن داشته باشید، پس از چند ماه، معمولاً نرها دارای پاهای بلندتری خواهند بود. نكته دیگر، رنگ تازه از تخم بیرون آمدگان است. این رنگ از همان اول، مشخص و نمایان است در زیر، چند تصویر از پرهای اولیه طاووسیان نر و ماده آمده است.

دسته‌بندی علمی طاووسیان.

شاخه: Chorlata

زیرشاخه: مهره‌داران.

دسته: پرندگان

گونه: Galliforms

خانواده: Phasianina (قرقاولیان)

زیرخانواده: Phasianinae (قرقاول)

سرده: Pavo (طاووس رنگین‌كمانی)

گونه‌های: Pavo Cristatus (آبیها) و Pavo Muticus (سبزها)

زیرمجموعه‌ها برای p. m. spicifer, p.m. muticus: p.muticus و p.m. imperator

سرده دیگری برای طاووسیان كنگو وجود دارد (Afropavo). گونه تك شناخته شده، Afropavo Congenisis می‌باشد. در حال حاضر، اطلاعات كمی راجع به طاووسیان كنگویی در دسترس و شناخته شده است كه اولین بار در سال 1936 به ثبت رسید.

نژاد طاووسیان، متعلق به هند، برمه، جاوا، سیلون، شبه‌جزیره مالایا، و كنگو می‌باشد. طاووسیان از خانواده قرقاول است. تفاوت عمده میان طاووس و قرقاول، در بال و پرهاست. طاووسیان، پرندگان بسیار پرتوان و پرطاقتی هستند و با مراقبت كافی، بین چهل تا پنجاه سال عمر می‌كنند. واژه "Peafowl" (طاووسیان) برمی‌گردد به نام این گونه پرنده. نر آن، "Peacock" و ماده آن، "Peahen" نام دارد. نوزادان زیر یكسال، "Peachicks" نام دارند.

طاووسیان در رنگهای بسیار گوناگونی، شامل آبی، سبز، سفید، قهوه‌ای روشن، و بنفش هستند. این رنگها و بسیاری از رنگهیای دیگر كه ذكر نشدند زائیده فكری بشر در تمام جهان است. طاووس هندی آبی و طاووس سبز، متداول‌ترین رنگهای طاووسیان یافته شده در جهان هستند. طاووسیان هندی آبی تاكنون متداول‌ترین طاووس در به دام افتادن هستند و همان دسته از طاووسیهانی هستند كه مردم با بازدید از باغ‌وحش‌ها و پاركها، با آنها آشنا هستند.

جفتگیری

معمولاً طاووسیان در سن 2 سالگی، جفتگیری می‌كنند. گاهی طاووس‌های ماده یكساله هم روی تخم‌های بارور می‌خوابند. آنها در اواخر تابستان، پس از رسیدن به سن یك‌سالگی تخم‌گذاری می‌كنند. بهترین شانس برای یك مرغ یكساله، جهت تخم‌گذاری كردن زمانی است كه در همان مرغدانی كه طاووس بالغ نر است، باشد. یك طاووس نر بالغ، طاووس نری است كه حداقل 3 ساله است. یك طاووس نر، تا زمانی كه 3 ساله نشود، كاملاً بالغ نشده است. دنباله دم، دراز خواهد شد و طی 2 تا 3 سال، پرتر می‌شود. پس از اینكه طاووس پنج یا شش ساله می‌شود، طول دم ثابت می‌ماند و تا زمانیكه پرنده سالم باشد كیفیت آن همچنان تا آخر عمر ثابت باقی می‌ماند. دنباله دم در چرخه جفتگیری طاووس نر بسیاری مهم است. طاووس نر، در اواخر تابستان خواهد ریخت و این، زمانی است كه فصل جفت‌گیری خواهد رسید. یك طاووس نر 2 ساله كه دارای یك دم 1 تا 2 فوتی است در این سن، برای جفت‌گیری مناسب‌تر از یك طاووس نر 2 ساله كه هیچ دنباله دمی ندارد، می‌باشد. یك طاووس نر بالغ، در شرایط اولیه، می‌تواند با پنج طاووس ماده جفت‌گیری كند. زایایی و لقاح‌پذیری برای هر طاووس نر، باید دقیقتاً سنجیده شود تا مشخص شود كه هر طاووس نر با چند طاووس ماده می‌تواند جفت‌گیری موفقیت‌آمیز داشته باشد. هنگام انتخاب طاووسیان به منظور جفت‌گیری باید طاووس‌های نر و ماده بی‌نسبیت با هم (از یك خانواده نباشند)، انتخاب شوند. جفتگیری نسبی می‌تواند منجر به مشكلاتی برای تخم‌ها و جوجه‌ها شود. مهم نیست كه طاووس با چه سنی جهت جفتگیری، انتخاب یا خریداری می‌شود، مهم این است كه پرنده‌ها سالم باشند. یك پرنده سالم، دارای پرهای با كیفیت، پاها و سرپنجه‌های مستقیم و چشمان شفاف و پر فعالیت است. طاووس‌های ماده، در آوریل، مورد لحاق قرار می‌گیرند و در هر روز یك تخم می‌گذارد تا اینكه یكدسته هفت تا ده تخمی بدست می‌آید. تخم‌ها، قهوه‌ای روشن هستند و از لحاظ اندازه‌، مانند تخم‌های بوقلمون است. اگر تخم‌ها جهت جوجه‌كشی از آشیانه جمع‌آوری شوند، یك طاووس ماده قادر است روی 30 تخم هم بخوابد. طاووس‌های ماده‌ای كه آزادانه در زمین كشاورزی و اطراف مزارع، آزادانه پرسه می‌زنند، آشیانه‌های خود را در غلف‌های بلند، اطراف درختچه‌ها و پای بوته‌ها پنهان می‌كنند. آشیانه، حفره‌ای است كه روی زمین گسترده می‌شود و با علف مشخص و سجاف می‌شود. آشیانه‌ها در چنین مكان‌هایی، در بسیاری از مواقع توسط صاریخ (اپاسم)، راكون‌ها، و راسوها از بین می‌رود كه این حیوانات تخم‌ها را می‌خورند. طاووس‌های ماده‌ای كه در این آشیانه‌ها می‌نشینند، نسبت به حمله كایوتها، روباهها، و سگهای ولگرد كه طاووس‌های ماده را می‌كشند، حساس هستند. طاووس‌های ماده‌ای كه در مرغدانی‌های گروهی نگهداری می‌شوند، جهت جای آشیانه، از لاستیكها و تایرهای قدیمی، جعبه‌های چوبی، و بشكه‌های خالی استفاده می‌كنند. این بخش‌ها باید با علوفه خشك یا كاه پر شوند تا آشیانه را مهیا سازند.

جوجه‌كشی

روش‌های متعددی در جوجه‌كشی تخم‌های طاووسیان وجود دارد. اولین روش، جوجه‌كشی مصنوعی است. ما تخم‌ها را در دمای 100-99 درجه فارنهایت و در پیازه‌های مرطوبی با دمای 85-83 درجه فارنهایت جوجه‌آوری می‌كنیم. تخم‌ها بعد از 27 تا 30 روز، شكسته می‌شوند و جوجه‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند. تخم‌ها باید پس از 10 رزو قرارگیری در مرحله جوجه‌كشی مصنوعی، جوجه‌ةا باید از لحاظ بارور بودن، بررسی شوند. اگر یك تخم بارور نباشد، باید از بخش جوجه‌كشی خارج شود تا هیچ مزاحمتی برای دیگر تخم‌های موجود در دستگاه جوجه‌كشی ایجاد نكند و باعث خراب شدن آنها نشود. تخم‌ها باید تا آنجا كه ممكن است، پس از تخم‌گذاری شدن، وارد بخش جوجه‌كشی شوند و هیچ تخمی نباید بیش از 10 روز قبل از شروع جوجه‌كشی، نگهداری شود. همچنین این قاعده در روش‌های متناوب جوجه‌كشی كه در بخش بعد به آن خواهیم پرداخت هم، بكار می‌رود.

جوجه‌كشی طبیعی تخم‌های طاووس، به راههای گوناگونی می‌تواند صورت گیرد. اولین روش، این است كه به طاووس ماده اجازه دهیم كه خود روی تخم‌هایش بخوابد و خود باعث تبدیل تخم‌هایش به جوجه شود. معمولاً طاووس‌های ماده عمل جوجه‌كشی را به خوبی انجام می‌دهند اما این روش، تعداد تخم‌هایی كه یك طاووس ماده می‌تواند در سال تولید كند را محدود می‌سازد. هنگامی كه ماده‌ای روی یك دسته تخم‌ می‌خوابد، در آن فصل، هیچ تخم دیگری نخواهد گذاشت.

 

طاووسیان

برگفته از wikipedia ، دانشنامة آزادی كه هركسی می‎تواند از آن استفاده كند. "peafowl" (طاووسیان) سه گونه از پرندگان از سردة Pare (نوعی طاووس رنگین كمانی) و Afropare  (طاووس آفریقایی) از خانوادة ترقاولیان، و Phasianidea می‎باشد. این پرندگان به دلیل دم گرانقیمت و خوب كه نتیجه آن، انتخاب خوب جفت است و بخشی از جفتگیری است، معروف هستند. طاووس نر، peacock و طاووس ماده peahen نام دارد اگرچه در كاربرد انگلیسی عمومی، "peacock" جهت دلالت بر همة طاووس ها گونه های آن عبارتند از:

طاووس هندی: Pavo cristatas (طاووس كاكل دار)

طاووس سبز: Pavo muticus (طاووس بی نوك)

طاووس كنگویی: Afropavo congolensis (طاووس رنگین كمانی آفریقایی)

فهرست:

         یادآوری

         بال و پر

         جفتگیری

         طبقه بندی

         پیوست های اضافی و مرجع ها

یادآوری

طاووسان آسیایی متعلق به سردة طاووس هستند كه شامل خانوادة طاووسیان هندی، طاووسیان كاكلی، و پرندة شناخته شده با نام «دراگون» یا طاووس سبز بی نوك می‎باشد. برخی زیست شناسان معتقدند كه حداقل پنج گونه مشخص و بی آزار طاووسیان سبز وجود دارد در حالیكه برخی دیگر آنها را تنها به یك گونه با سه زیر مجموعه تقسیم می‌كنند.

طاووس دراگون Arakan ، دارای اصالت شمال غربی میان مار، و جنوب تبت است. طاووس دراگون امپراتور Siamese دارای اصالت جنوب شرقی میان مار و تایلند است. طاووس دراگون Annametic در جنگل های سبز كامبوج، ویتنام، لاس و جنوب چین تایپه زندگی می‌كند. طاووس سبز جاوایی، تنها مختص جزیرة جاوا و اصالت همان منطقه است. طاووس منحصر به فرد مالایا، با نام طاووس بی نوك توسط طبیعت شناسان معرفی شد. تایپة شمالی، جایگاه اصلی مسحور كننده ترین نوع طاووس سبز می‎باشد. دراگون تایپه، «طاووس تایپه ای» متمایزترین نوع است.

طاووسیان طبیعتاً، در صرف بخش های مختلف گیاهی، گلبرگ ها، و در صورت امكان دانه های رشد یافته پراشتهاست اما حشرات و دیگر بندپایان، در رژیم غذایی ترجیح داده می‎شوند. مواد گیاهی، طاووس را مجهز به بافت موردنیاز جهت هضم استخوان های ریز و بخش های سفت خزندگان می‌كنند به استثنای برخی از قرقاولان مثل Ring- Neck، طاووسیان مجبور به شكار هستند. این بدان معناست كه پروتئین برای این حیوان، یك الزام واقعی برای سلامت بودن و تولید مثل كردن می‎باشد. طاووس آسیایی مانند طاووس هندی و خصوصاً طاووسیان سبز یا دراگون، دارای وضعیتهای مشابه «فاختة دونده»، «پرندة اسرارآمیز» و Seriama می باشند. همة این پرندگان، حیوانات كوچك یا بندپایان روی زمین را از آبهای جاری و دائماً در علفهای بلند شكار می‌كنند. مارهای كوچك و دیگر خزندگان، رژیم مورد ترجیح طاووسیان وحشی می باشند.

مانند «پرندة اسرارآمیز» طاووسیان سبز، با تحریك آنها، آنها را دنبال كرده و آنها را خسته می‌كنند. طاووسیان با ضربه زدن به طعمه با پاها و بال های بلند، طعمه را تحت استیلای خود درمی آورند.

طاووسیان، در جنگل های استوایی ساوانا سكونت دارند كه در آنجا آنها در دسته های كوچك، به شكار حیوانات می روند. با وجودی كه اغلب بیان می‎شود كه طاووسیان، طبیعتاً چند جفتگیره هستند، تشخیص طاووس های سبز كم سن و بالغ نیافته از مادرشان هم غیرممكن است. برخی شواهد وجود دارد كه نشان می‎دهد طاووسیان سبز می‎توانند آن چنان زندگی گروهی و اجتماعی پیچیده ای داشته باشند كه می‎تواند شامل سازگاری یك یا دو طاووس یك یا دو سالة بالغ نیافته با بالغ نیافته های 3 تا 4 ساله باشد. طاووسیان سبز و طاووسیان طاووسیان آسیایی با نرهایی كه در دفاع از آشیانه به آنها كمك می كنند، در پرورش و تخم گذاری جوجه نیز به آنها كمك می كنند، تك جفتگیری می‌كنند. جوجه های یكساله ای كه مادرانشان آنها را ترك كرده اند، به طور كلی، برای خوراك كردن و استراحت، به پدرشان می پیوندند. گاهی جوجه ها جهت پرواز به یك درخت من به عنوان یك لایه، پشت والدینشان حمل می‎شوند. آنچه راجع به سردة خانوادة طاووسیان شناخته شده، پرواز پیچیده ای را نشان می‎دهد. Argusسdhآسیایآ

 بزرگ دارای بزرگترین سطح مقطع بال میان تمام پرندگان است و از آن در آهسته حركت كردن استفاده می‌كنند. هر شكل متمایز طاووسیان سبز دارای شكل بال مخصوص به خود و ویژگی های پروازی مخصوص خود است.

دانلود بررسی طاوس آبی هندی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی طاوس آبی هندی ,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:55 | نویسنده : پی فو | بازدید : 3
بررسی طاوس آبی هندی

پژوهش بررسی طاوس آبی هندی در 38 صفحه ورد قابل ویرایش

دانلود بررسی طاوس آبی هندی

پژوهش بررسی طاوس آبی هندی
مقاله بررسی طاوس آبی هندی
پروژه بررسی طاوس آبی هندی
تحقیق بررسی طاوس آبی هندی
دانلود پایان نامه بررسی طاوس آبی هندی
دسته بندی علوم پایه
فرمت فایل doc
حجم فایل 40 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 38

پژوهش بررسی طاوس آبی هندی در 38 صفحه ورد قابل ویرایش 

 

طاووس آبی هندی

طاووس من با یك نر مشكلی درشت اندام با 3 مرغ آبی هندی، یك جوجه نر سفید و یك مرغ در سال 1963، طاووس بدلیل افسانه‌ای بودن و تقدس بیش از اندازه‌ای كه در آداب و سنن هندی داشت، به عنوان« پرنده ملی هند» اعلام شد. (آیا این مسئله، طاووس را متمایزترین نژاد پرندگان می‌كند؟ طاووس ماده چطور؟). توانایی طاووس ماده، در تخم‌گذاری، 3 تا 12 تخم است، با این وجود 4 تا 6 تخم، متوسط تخم‌گذاری است. معمولاً، طاووس ماده دو روز روی تخم‌ها به طور جداگانه می خوابد. تخم‌های طاووس پس از 28 روز شكسته می‌شود و جوجه سر از آن بیرون می‌آورد. جوجه‌ها به عنوان Peachicks (جوجه طاووس) نام‌گذاری می‌شود. جهت اطلاعات بیشتر راجع به
Raising Chicks, Peachicks را ببینید. جهت آگاهی راجع به ایده‌هایی در مورد سازگاری اقلیمی طاووس‌های نر و ماده به بخش Acclimating Guineos مراجعه كنید.

جهت پرورش طاووسیان شما باید حداقل 400 فوت مربع (37 مترمربع) فضا داشته باشید. مرغ‌های بزرگتر، بهترند. سقف حداقل باید 2/61 فوت ارتفاع داشته باشد با نشستگاهی، حداقل 40 اینچ زیرزمین. طاووس تا سه سالگی پرهای بلندشان را گسترده نمی‌كنند و سپس سال به سال پرهایشان می‌ریزد. در نیویورك آنها در اواخر جولای یا اوایل آگوست به پرریزی می‌كنند و تا سپتامبر آنرا به پایان می‌رسانند. این پرها دم واقعی طاووس نیستند خود این دسته دم، شامل 150-100 پوشش دم است كه با 20 Rectric (شاهپر) ساپورت می‌شوند.

بدن طاووسیان

طاووسیان كم سن و جوان‌، دارای جثه‌های یكسان نیستند. اگر شما گروهی از طاووسیان هم سن داشته باشید، پس از چند ماه، معمولاً نرها دارای پاهای بلندتری خواهند بود. نكته دیگر، رنگ تازه از تخم بیرون آمدگان است. این رنگ از همان اول، مشخص و نمایان است در زیر، چند تصویر از پرهای اولیه طاووسیان نر و ماده آمده است.

دسته‌بندی علمی طاووسیان.

شاخه: Chorlata

زیرشاخه: مهره‌داران.

دسته: پرندگان

گونه: Galliforms

خانواده: Phasianina (قرقاولیان)

زیرخانواده: Phasianinae (قرقاول)

سرده: Pavo (طاووس رنگین‌كمانی)

گونه‌های: Pavo Cristatus (آبیها) و Pavo Muticus (سبزها)

زیرمجموعه‌ها برای p. m. spicifer, p.m. muticus: p.muticus و p.m. imperator

سرده دیگری برای طاووسیان كنگو وجود دارد (Afropavo). گونه تك شناخته شده، Afropavo Congenisis می‌باشد. در حال حاضر، اطلاعات كمی راجع به طاووسیان كنگویی در دسترس و شناخته شده است كه اولین بار در سال 1936 به ثبت رسید.

نژاد طاووسیان، متعلق به هند، برمه، جاوا، سیلون، شبه‌جزیره مالایا، و كنگو می‌باشد. طاووسیان از خانواده قرقاول است. تفاوت عمده میان طاووس و قرقاول، در بال و پرهاست. طاووسیان، پرندگان بسیار پرتوان و پرطاقتی هستند و با مراقبت كافی، بین چهل تا پنجاه سال عمر می‌كنند. واژه "Peafowl" (طاووسیان) برمی‌گردد به نام این گونه پرنده. نر آن، "Peacock" و ماده آن، "Peahen" نام دارد. نوزادان زیر یكسال، "Peachicks" نام دارند.

طاووسیان در رنگهای بسیار گوناگونی، شامل آبی، سبز، سفید، قهوه‌ای روشن، و بنفش هستند. این رنگها و بسیاری از رنگهیای دیگر كه ذكر نشدند زائیده فكری بشر در تمام جهان است. طاووس هندی آبی و طاووس سبز، متداول‌ترین رنگهای طاووسیان یافته شده در جهان هستند. طاووسیان هندی آبی تاكنون متداول‌ترین طاووس در به دام افتادن هستند و همان دسته از طاووسیهانی هستند كه مردم با بازدید از باغ‌وحش‌ها و پاركها، با آنها آشنا هستند.

جفتگیری

معمولاً طاووسیان در سن 2 سالگی، جفتگیری می‌كنند. گاهی طاووس‌های ماده یكساله هم روی تخم‌های بارور می‌خوابند. آنها در اواخر تابستان، پس از رسیدن به سن یك‌سالگی تخم‌گذاری می‌كنند. بهترین شانس برای یك مرغ یكساله، جهت تخم‌گذاری كردن زمانی است كه در همان مرغدانی كه طاووس بالغ نر است، باشد. یك طاووس نر بالغ، طاووس نری است كه حداقل 3 ساله است. یك طاووس نر، تا زمانی كه 3 ساله نشود، كاملاً بالغ نشده است. دنباله دم، دراز خواهد شد و طی 2 تا 3 سال، پرتر می‌شود. پس از اینكه طاووس پنج یا شش ساله می‌شود، طول دم ثابت می‌ماند و تا زمانیكه پرنده سالم باشد كیفیت آن همچنان تا آخر عمر ثابت باقی می‌ماند. دنباله دم در چرخه جفتگیری طاووس نر بسیاری مهم است. طاووس نر، در اواخر تابستان خواهد ریخت و این، زمانی است كه فصل جفت‌گیری خواهد رسید. یك طاووس نر 2 ساله كه دارای یك دم 1 تا 2 فوتی است در این سن، برای جفت‌گیری مناسب‌تر از یك طاووس نر 2 ساله كه هیچ دنباله دمی ندارد، می‌باشد. یك طاووس نر بالغ، در شرایط اولیه، می‌تواند با پنج طاووس ماده جفت‌گیری كند. زایایی و لقاح‌پذیری برای هر طاووس نر، باید دقیقتاً سنجیده شود تا مشخص شود كه هر طاووس نر با چند طاووس ماده می‌تواند جفت‌گیری موفقیت‌آمیز داشته باشد. هنگام انتخاب طاووسیان به منظور جفت‌گیری باید طاووس‌های نر و ماده بی‌نسبیت با هم (از یك خانواده نباشند)، انتخاب شوند. جفتگیری نسبی می‌تواند منجر به مشكلاتی برای تخم‌ها و جوجه‌ها شود. مهم نیست كه طاووس با چه سنی جهت جفتگیری، انتخاب یا خریداری می‌شود، مهم این است كه پرنده‌ها سالم باشند. یك پرنده سالم، دارای پرهای با كیفیت، پاها و سرپنجه‌های مستقیم و چشمان شفاف و پر فعالیت است. طاووس‌های ماده، در آوریل، مورد لحاق قرار می‌گیرند و در هر روز یك تخم می‌گذارد تا اینكه یكدسته هفت تا ده تخمی بدست می‌آید. تخم‌ها، قهوه‌ای روشن هستند و از لحاظ اندازه‌، مانند تخم‌های بوقلمون است. اگر تخم‌ها جهت جوجه‌كشی از آشیانه جمع‌آوری شوند، یك طاووس ماده قادر است روی 30 تخم هم بخوابد. طاووس‌های ماده‌ای كه آزادانه در زمین كشاورزی و اطراف مزارع، آزادانه پرسه می‌زنند، آشیانه‌های خود را در غلف‌های بلند، اطراف درختچه‌ها و پای بوته‌ها پنهان می‌كنند. آشیانه، حفره‌ای است كه روی زمین گسترده می‌شود و با علف مشخص و سجاف می‌شود. آشیانه‌ها در چنین مكان‌هایی، در بسیاری از مواقع توسط صاریخ (اپاسم)، راكون‌ها، و راسوها از بین می‌رود كه این حیوانات تخم‌ها را می‌خورند. طاووس‌های ماده‌ای كه در این آشیانه‌ها می‌نشینند، نسبت به حمله كایوتها، روباهها، و سگهای ولگرد كه طاووس‌های ماده را می‌كشند، حساس هستند. طاووس‌های ماده‌ای كه در مرغدانی‌های گروهی نگهداری می‌شوند، جهت جای آشیانه، از لاستیكها و تایرهای قدیمی، جعبه‌های چوبی، و بشكه‌های خالی استفاده می‌كنند. این بخش‌ها باید با علوفه خشك یا كاه پر شوند تا آشیانه را مهیا سازند.

جوجه‌كشی

روش‌های متعددی در جوجه‌كشی تخم‌های طاووسیان وجود دارد. اولین روش، جوجه‌كشی مصنوعی است. ما تخم‌ها را در دمای 100-99 درجه فارنهایت و در پیازه‌های مرطوبی با دمای 85-83 درجه فارنهایت جوجه‌آوری می‌كنیم. تخم‌ها بعد از 27 تا 30 روز، شكسته می‌شوند و جوجه‌ها سر از تخم بیرون می‌آورند. تخم‌ها باید پس از 10 رزو قرارگیری در مرحله جوجه‌كشی مصنوعی، جوجه‌ةا باید از لحاظ بارور بودن، بررسی شوند. اگر یك تخم بارور نباشد، باید از بخش جوجه‌كشی خارج شود تا هیچ مزاحمتی برای دیگر تخم‌های موجود در دستگاه جوجه‌كشی ایجاد نكند و باعث خراب شدن آنها نشود. تخم‌ها باید تا آنجا كه ممكن است، پس از تخم‌گذاری شدن، وارد بخش جوجه‌كشی شوند و هیچ تخمی نباید بیش از 10 روز قبل از شروع جوجه‌كشی، نگهداری شود. همچنین این قاعده در روش‌های متناوب جوجه‌كشی كه در بخش بعد به آن خواهیم پرداخت هم، بكار می‌رود.

جوجه‌كشی طبیعی تخم‌های طاووس، به راههای گوناگونی می‌تواند صورت گیرد. اولین روش، این است كه به طاووس ماده اجازه دهیم كه خود روی تخم‌هایش بخوابد و خود باعث تبدیل تخم‌هایش به جوجه شود. معمولاً طاووس‌های ماده عمل جوجه‌كشی را به خوبی انجام می‌دهند اما این روش، تعداد تخم‌هایی كه یك طاووس ماده می‌تواند در سال تولید كند را محدود می‌سازد. هنگامی كه ماده‌ای روی یك دسته تخم‌ می‌خوابد، در آن فصل، هیچ تخم دیگری نخواهد گذاشت.

 

طاووسیان

برگفته از wikipedia ، دانشنامة آزادی كه هركسی می‎تواند از آن استفاده كند. "peafowl" (طاووسیان) سه گونه از پرندگان از سردة Pare (نوعی طاووس رنگین كمانی) و Afropare  (طاووس آفریقایی) از خانوادة ترقاولیان، و Phasianidea می‎باشد. این پرندگان به دلیل دم گرانقیمت و خوب كه نتیجه آن، انتخاب خوب جفت است و بخشی از جفتگیری است، معروف هستند. طاووس نر، peacock و طاووس ماده peahen نام دارد اگرچه در كاربرد انگلیسی عمومی، "peacock" جهت دلالت بر همة طاووس ها گونه های آن عبارتند از:

طاووس هندی: Pavo cristatas (طاووس كاكل دار)

طاووس سبز: Pavo muticus (طاووس بی نوك)

طاووس كنگویی: Afropavo congolensis (طاووس رنگین كمانی آفریقایی)

فهرست:

         یادآوری

         بال و پر

         جفتگیری

         طبقه بندی

         پیوست های اضافی و مرجع ها

یادآوری

طاووسان آسیایی متعلق به سردة طاووس هستند كه شامل خانوادة طاووسیان هندی، طاووسیان كاكلی، و پرندة شناخته شده با نام «دراگون» یا طاووس سبز بی نوك می‎باشد. برخی زیست شناسان معتقدند كه حداقل پنج گونه مشخص و بی آزار طاووسیان سبز وجود دارد در حالیكه برخی دیگر آنها را تنها به یك گونه با سه زیر مجموعه تقسیم می‌كنند.

طاووس دراگون Arakan ، دارای اصالت شمال غربی میان مار، و جنوب تبت است. طاووس دراگون امپراتور Siamese دارای اصالت جنوب شرقی میان مار و تایلند است. طاووس دراگون Annametic در جنگل های سبز كامبوج، ویتنام، لاس و جنوب چین تایپه زندگی می‌كند. طاووس سبز جاوایی، تنها مختص جزیرة جاوا و اصالت همان منطقه است. طاووس منحصر به فرد مالایا، با نام طاووس بی نوك توسط طبیعت شناسان معرفی شد. تایپة شمالی، جایگاه اصلی مسحور كننده ترین نوع طاووس سبز می‎باشد. دراگون تایپه، «طاووس تایپه ای» متمایزترین نوع است.

طاووسیان طبیعتاً، در صرف بخش های مختلف گیاهی، گلبرگ ها، و در صورت امكان دانه های رشد یافته پراشتهاست اما حشرات و دیگر بندپایان، در رژیم غذایی ترجیح داده می‎شوند. مواد گیاهی، طاووس را مجهز به بافت موردنیاز جهت هضم استخوان های ریز و بخش های سفت خزندگان می‌كنند به استثنای برخی از قرقاولان مثل Ring- Neck، طاووسیان مجبور به شكار هستند. این بدان معناست كه پروتئین برای این حیوان، یك الزام واقعی برای سلامت بودن و تولید مثل كردن می‎باشد. طاووس آسیایی مانند طاووس هندی و خصوصاً طاووسیان سبز یا دراگون، دارای وضعیتهای مشابه «فاختة دونده»، «پرندة اسرارآمیز» و Seriama می باشند. همة این پرندگان، حیوانات كوچك یا بندپایان روی زمین را از آبهای جاری و دائماً در علفهای بلند شكار می‌كنند. مارهای كوچك و دیگر خزندگان، رژیم مورد ترجیح طاووسیان وحشی می باشند.

مانند «پرندة اسرارآمیز» طاووسیان سبز، با تحریك آنها، آنها را دنبال كرده و آنها را خسته می‌كنند. طاووسیان با ضربه زدن به طعمه با پاها و بال های بلند، طعمه را تحت استیلای خود درمی آورند.

طاووسیان، در جنگل های استوایی ساوانا سكونت دارند كه در آنجا آنها در دسته های كوچك، به شكار حیوانات می روند. با وجودی كه اغلب بیان می‎شود كه طاووسیان، طبیعتاً چند جفتگیره هستند، تشخیص طاووس های سبز كم سن و بالغ نیافته از مادرشان هم غیرممكن است. برخی شواهد وجود دارد كه نشان می‎دهد طاووسیان سبز می‎توانند آن چنان زندگی گروهی و اجتماعی پیچیده ای داشته باشند كه می‎تواند شامل سازگاری یك یا دو طاووس یك یا دو سالة بالغ نیافته با بالغ نیافته های 3 تا 4 ساله باشد. طاووسیان سبز و طاووسیان طاووسیان آسیایی با نرهایی كه در دفاع از آشیانه به آنها كمك می كنند، در پرورش و تخم گذاری جوجه نیز به آنها كمك می كنند، تك جفتگیری می‌كنند. جوجه های یكساله ای كه مادرانشان آنها را ترك كرده اند، به طور كلی، برای خوراك كردن و استراحت، به پدرشان می پیوندند. گاهی جوجه ها جهت پرواز به یك درخت من به عنوان یك لایه، پشت والدینشان حمل می‎شوند. آنچه راجع به سردة خانوادة طاووسیان شناخته شده، پرواز پیچیده ای را نشان می‎دهد. Argusسdhآسیایآ

 بزرگ دارای بزرگترین سطح مقطع بال میان تمام پرندگان است و از آن در آهسته حركت كردن استفاده می‌كنند. هر شكل متمایز طاووسیان سبز دارای شكل بال مخصوص به خود و ویژگی های پروازی مخصوص خود است.

دانلود بررسی طاوس آبی هندی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
بررسی طاوس آبی هندی ,

پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی

دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی در حجم 230 اسلاید همراه با تصاویر و توضیحات کامل شامل فصل اول سیستم و نگرش سیستمی، فصل دوم تجزیه و تحلیل سیستم چیست و تحلیل کننده سیستم کیست ؟، فصل سوم مراحل تجزیه و تحلیل سیستمها، فصل چهارم اصول و مفاهیم سازماندهی، فصل پنجم فنون تجز

دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی

دانلود پاورپوینت کل کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی 
دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی 
دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها تألیف دکتر شمس السادات زاهدی
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل pptx
حجم فایل 1700 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 230

عنوان: پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی

دسته: مدیریت( سیستم های اطلاعاتی مدیریت، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم)

فرمت: پاورپوینت

تعداد اسلاید: 230 اسلاید

کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها ( مبانی سیستم های اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی از جمله منابع مهم درس تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها ( مبانی سیستم های اطلاعاتی مدیریت) در سطح کارشناسی می باشد. این فایل شامل پاورپوینت کل یازده فصل این کتاب می باشد که در حجم 230 اسلاید همراه با تصاویر و توضیحات کامل تهیه شده است ؛ بخشهای عمده این فایل شامل موارد زیر می باشد:

فصل اول: سیستم و نگرش سیستمی

سیستم چیست؟

نمونه هایی از سیستم ها

ترکیب سیستم

اجزای سیستم

محیط سیستم

طبقه بندی سیستم ها

سیستم های اصلی و فرعی

سیستم های باز و بسته

آنتروپی ( معیار بی نظمی سیستم)

ویژگی سیستم های باز

نظریه عمومی سیستم ها و نگرش سیستمی

فصل دوم: تجزیه و تحلیل سیستم چیست و تحلیل کننده سیستم کیست ؟

تعریف تجزیه تحلیل سیستمها

تعریف سیستم در یک سازمان

تعریف روش

تعریف شیوه

ارتباط بین سیستم ،روش و شیوه

موارد کمک تجزیه و تحلیل سیستم ها به مدیران

برخی از وظایف واحد تجزیه و تحلیل سیستم ها

اهم فواید تجزیه و تحلیل سیستمها و روشها

برخی از ویژگیهای یک تحلیل گر سیستم

فرمول لهرر در زمینه اهمیت عامل انسانی

سیکل تجزیه و تحلیل

فصل سوم:  مراحل تجزیه و تحلیل سیستمها

مرا حل تجزیه و تحلیل سیستمها

تعریف روش علمی      

مراحل روش علمی

تشریح مراحل تجزیه و تحلیل سیستم

روشهای گرد آوری اطلاعات

مشاهده

مشاهده مستقیم

مشاهده غیر مستقیم

ملاحظاتی که بایستی در مشاهده رعایت کرد

پرسشنامه

انواع پرسشنامه

ملاحظاتی که بایستی در تنظیم پرسشنامه رعایت نمود

 مصاحبه

انواع مصاحبه

مهمترین نکاتی که در مصاحبه بایستی رعایت شود

مرحله چهارم :طبقه بندی اطلاعات

روشهای طبقه بندی اطلاعات

استفاده از جدول

 استفاده از نمودارها

محاسن نمودارها

برخی از مهمترین انواع نمودارها

نمودار خطی

نمودار میله ای یا ستونی

نمودار دایره ای

نمودار فضایی

نمودار سازمانی

تجزیه و تحلیل اطلاعات

طرق اثبات منطقی در تجزیه و تحلیل اطلاعات

قانون توافق مثبت

قانون توافق منفی

متد ترکیبی با تغییرات ملازم

روش همبستگی در تجزیه و تحلیل اطلاعات

انواع همبستگی

 همبستگی خطی و مستقیم

 همبستگی خطی و معکوس

همبستگی غیر خطی و منحنی

نحوه ارائه راه حل

نکاتی که در زمینه ارائه راه حل باید رعایت گردند

تهیه و تنظیم گزارش

مهمترین نکاتی که بایستی در مرحله اجرا انجام پذیرد

آزمایش طرح جدید

استقرار طرح جدید

روشهای استقرار طرح

روشهای موازی یا همزمان

روش تدریجی یا مرحله ای

روش یکباره

روش آزمایشی

ارزیابی عملکرد

برخی از سوالاتی که در مرحله ارزیابی عملکرد قابل طرح هستند

فصل چهارم: اصول و مفاهیم سازماندهی

تعریف سازمان

ساختار کلی سازمان از دیدگاه هنری مینتزبرگ

شمای کلی دیدگاه مینتزبرگ

مدیریت میانی

مبانی سازماندهی

سازمان بر مبنای تعداد

سازمان بر مبنای وظیفه (هدف)

سازمان بر مبنای نوع عملیات (تخصص)

سازمان بر مبنای مشتری (ارباب رجوع)

سازمان بر مبنای قلمرو عملیاتی (محل جغرافیایی)

سازمان بر مبنای محصول (نوع تولید )

سازمان بر مبنای پروژه

سازمان ماتریسی

 سازمان با ساخت آزاد

ساخت سازمانی مدولار

ساختهای ترکیبی

تنظیم نمودار سازمانی

روش تحلیلی در تهیه نمودار سازمانی

روش تلفیقی در تهیه نمودار سازمانی

روش ترکیبی در تهیه نمودار سازمانی

مهمترین نکاتی که در تهیه نمودار سازمانی باید به آن توجه کرد

فصل پنجم: فنون تجزیه و تحلیل سیستم ها

ابزارها و فنون تجزیه و تحلیل سیستم ها

جدول تقسیم کار

مزایای جدول تقسیم کار

محدودیتهای جدول تقسیم کار

مقدمات لازم برای تهیه جدول تقسیم کار

مراحل تهیه جدول تقسیم کار

رابطه هدف ،فعالیت و وظیفه در جدول تقسیم کار

نمونه ای از لیست وظایف انفرادی کارکنان

نمونه ای از لیست فعالیت های واحد

تجزیه و تحلیل جدول تقسیم کار

تهیه جدول تقسیم کار پیشنهادی

نمونه ای از جدول تقسیم کار

فصل ششم: بررسی نمودار جریان کار

تعریف نمودار جریان کار

علائم نمودار جریان کار

انواع نمودار جریان کار

نمودار عمودی یا یک ستونه

نمونه ای از نمودار جریان کار عمودی یا یک ستونه

نمودار افقی یا چند ستونه

نمونه ای از نمو دار افقی یا چند ستونه

مراحل بررسی نمودار جریان کار

ترسیم نمودار جریان کار در وضع موجود

تجزیه و تحلیل نمودار جریان کار

فصل هفتم: بررسی و کنترل فرمها

تعریف فرم

انواع فرم

انواع فرم برحسب قلمرو استفاده

انواع فرم بر حسب کار و وظیفه ای که انجام می دهند

هدف از بررسی و کنترل فرم

مراحل بررسی و کنترل فرم

 بررسی فرمهای موجود

 تجزیه و تحلیل فرمهای موجود

تهیه طرح پیشنهادی برای فرمهای مورد نیاز

فصل هشتم: بررسی جا و مکان

هدفهای کلی

تعریف بررسی جا و مکان

هدف از بررسی جا و مکان

برخی از اصول و معیار های بررسی و تخصیص جا و مکان

اشکال طراحی مسیر کار

مراحل بررسی جا ومکان

فصل نهم: سیستم ها و روشهای بایگانی

هدفهای کلی

تعریف بایگانی

وظیفه بایگانی

تعریف سند

تعریف پرونده

تعریف آرشیو

انواع سیستم بایگانی

اصول بایگانی

روشهای تنظیم اسناد

فصل دهم:  بررسی تکنیکهای کمی

روش ارزیابی و بازنگری برنامه (پرت)

علائم مورد استفاده در پرت

رویداد یا واقعه

 فعالیت

فعالیت عاریه یا فعالیت زمان صفر

مراحل روش پرت

نمونه ای از شبکه ترسیم شده

سوالاتی که بایستی برای ترسیم شبکه به آنها پاسخ داد

گامهای تحلیل زمانی شبکه

تخمین زمان هر فعالیت

سه زمان برآورد شده در پرت

برآورد خوشبینانه

برآورد بد بینانه

 برآورد زمان محتمل

تعیین زمان انتظار برای هر فعالیت

 تعیین کمترین زمان برای هر رویداد (TE)

فرمول محاسبه TE

 تعیین بیشترین زمان مجازTL

فرمول محاسبه بیشترین زمان مجاز (TL)

 تعیین زمان آزاد (S)

فرمول محاسبه زمان آزاد (S)

 تعیین مسیر بحرانی

 تعیین واریانس و احتمال خاتمه پروژه

روش مسیر بحرانیc . p . m )  )

تفاوتهای روش سی پی ام و پرت

مراحل روش C P M) (

روش ترسیم پیش نیازها(P D M)

جدول زمانبندی فعالیتها در P D M

فصل یازدهم: کار سنجی

تعریف کارسنجی

برخی از فوائد کار سنجی

اصول کار سنجی

پیش نیازهای کار سنجی

فن بررسی حرکات

مقاصد اساسی فن بررسی حرکات

مقاصد اساسی فن بررسی حرکات

مراحل بررسی حرکات

برخی از روشهای کار سنجی

روش استفاده از سوابق گذشته

مراحل روش استفاده از سوابق گذشته

روش گزارش گیری

مراحل روش گزارش گیری

روش نمونه گیری

مراحل روش نمونه گیری

روش عناصر از پیش تعیین شده

مراحل روش عناصر از پیش تعیین شده

روش زمان سنجی

مراحل روش زمان سنجی

پاورپوینت تهیه شده بسیار کامل و قابل ویرایش بوده و به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است.

دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات,

پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی

دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی در حجم 230 اسلاید همراه با تصاویر و توضیحات کامل شامل فصل اول سیستم و نگرش سیستمی، فصل دوم تجزیه و تحلیل سیستم چیست و تحلیل کننده سیستم کیست ؟، فصل سوم مراحل تجزیه و تحلیل سیستمها، فصل چهارم اصول و مفاهیم سازماندهی، فصل پنجم فنون تجز

دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی

دانلود پاورپوینت کل کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی 
دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها زاهدی 
دانلود پاورپوینت تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها تألیف دکتر شمس السادات زاهدی
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل pptx
حجم فایل 1700 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 230

عنوان: پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی

دسته: مدیریت( سیستم های اطلاعاتی مدیریت، تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم)

فرمت: پاورپوینت

تعداد اسلاید: 230 اسلاید

کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها ( مبانی سیستم های اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی از جمله منابع مهم درس تجزیه و تحلیل و طراحی سیستم ها ( مبانی سیستم های اطلاعاتی مدیریت) در سطح کارشناسی می باشد. این فایل شامل پاورپوینت کل یازده فصل این کتاب می باشد که در حجم 230 اسلاید همراه با تصاویر و توضیحات کامل تهیه شده است ؛ بخشهای عمده این فایل شامل موارد زیر می باشد:

فصل اول: سیستم و نگرش سیستمی

سیستم چیست؟

نمونه هایی از سیستم ها

ترکیب سیستم

اجزای سیستم

محیط سیستم

طبقه بندی سیستم ها

سیستم های اصلی و فرعی

سیستم های باز و بسته

آنتروپی ( معیار بی نظمی سیستم)

ویژگی سیستم های باز

نظریه عمومی سیستم ها و نگرش سیستمی

فصل دوم: تجزیه و تحلیل سیستم چیست و تحلیل کننده سیستم کیست ؟

تعریف تجزیه تحلیل سیستمها

تعریف سیستم در یک سازمان

تعریف روش

تعریف شیوه

ارتباط بین سیستم ،روش و شیوه

موارد کمک تجزیه و تحلیل سیستم ها به مدیران

برخی از وظایف واحد تجزیه و تحلیل سیستم ها

اهم فواید تجزیه و تحلیل سیستمها و روشها

برخی از ویژگیهای یک تحلیل گر سیستم

فرمول لهرر در زمینه اهمیت عامل انسانی

سیکل تجزیه و تحلیل

فصل سوم:  مراحل تجزیه و تحلیل سیستمها

مرا حل تجزیه و تحلیل سیستمها

تعریف روش علمی      

مراحل روش علمی

تشریح مراحل تجزیه و تحلیل سیستم

روشهای گرد آوری اطلاعات

مشاهده

مشاهده مستقیم

مشاهده غیر مستقیم

ملاحظاتی که بایستی در مشاهده رعایت کرد

پرسشنامه

انواع پرسشنامه

ملاحظاتی که بایستی در تنظیم پرسشنامه رعایت نمود

 مصاحبه

انواع مصاحبه

مهمترین نکاتی که در مصاحبه بایستی رعایت شود

مرحله چهارم :طبقه بندی اطلاعات

روشهای طبقه بندی اطلاعات

استفاده از جدول

 استفاده از نمودارها

محاسن نمودارها

برخی از مهمترین انواع نمودارها

نمودار خطی

نمودار میله ای یا ستونی

نمودار دایره ای

نمودار فضایی

نمودار سازمانی

تجزیه و تحلیل اطلاعات

طرق اثبات منطقی در تجزیه و تحلیل اطلاعات

قانون توافق مثبت

قانون توافق منفی

متد ترکیبی با تغییرات ملازم

روش همبستگی در تجزیه و تحلیل اطلاعات

انواع همبستگی

 همبستگی خطی و مستقیم

 همبستگی خطی و معکوس

همبستگی غیر خطی و منحنی

نحوه ارائه راه حل

نکاتی که در زمینه ارائه راه حل باید رعایت گردند

تهیه و تنظیم گزارش

مهمترین نکاتی که بایستی در مرحله اجرا انجام پذیرد

آزمایش طرح جدید

استقرار طرح جدید

روشهای استقرار طرح

روشهای موازی یا همزمان

روش تدریجی یا مرحله ای

روش یکباره

روش آزمایشی

ارزیابی عملکرد

برخی از سوالاتی که در مرحله ارزیابی عملکرد قابل طرح هستند

فصل چهارم: اصول و مفاهیم سازماندهی

تعریف سازمان

ساختار کلی سازمان از دیدگاه هنری مینتزبرگ

شمای کلی دیدگاه مینتزبرگ

مدیریت میانی

مبانی سازماندهی

سازمان بر مبنای تعداد

سازمان بر مبنای وظیفه (هدف)

سازمان بر مبنای نوع عملیات (تخصص)

سازمان بر مبنای مشتری (ارباب رجوع)

سازمان بر مبنای قلمرو عملیاتی (محل جغرافیایی)

سازمان بر مبنای محصول (نوع تولید )

سازمان بر مبنای پروژه

سازمان ماتریسی

 سازمان با ساخت آزاد

ساخت سازمانی مدولار

ساختهای ترکیبی

تنظیم نمودار سازمانی

روش تحلیلی در تهیه نمودار سازمانی

روش تلفیقی در تهیه نمودار سازمانی

روش ترکیبی در تهیه نمودار سازمانی

مهمترین نکاتی که در تهیه نمودار سازمانی باید به آن توجه کرد

فصل پنجم: فنون تجزیه و تحلیل سیستم ها

ابزارها و فنون تجزیه و تحلیل سیستم ها

جدول تقسیم کار

مزایای جدول تقسیم کار

محدودیتهای جدول تقسیم کار

مقدمات لازم برای تهیه جدول تقسیم کار

مراحل تهیه جدول تقسیم کار

رابطه هدف ،فعالیت و وظیفه در جدول تقسیم کار

نمونه ای از لیست وظایف انفرادی کارکنان

نمونه ای از لیست فعالیت های واحد

تجزیه و تحلیل جدول تقسیم کار

تهیه جدول تقسیم کار پیشنهادی

نمونه ای از جدول تقسیم کار

فصل ششم: بررسی نمودار جریان کار

تعریف نمودار جریان کار

علائم نمودار جریان کار

انواع نمودار جریان کار

نمودار عمودی یا یک ستونه

نمونه ای از نمودار جریان کار عمودی یا یک ستونه

نمودار افقی یا چند ستونه

نمونه ای از نمو دار افقی یا چند ستونه

مراحل بررسی نمودار جریان کار

ترسیم نمودار جریان کار در وضع موجود

تجزیه و تحلیل نمودار جریان کار

فصل هفتم: بررسی و کنترل فرمها

تعریف فرم

انواع فرم

انواع فرم برحسب قلمرو استفاده

انواع فرم بر حسب کار و وظیفه ای که انجام می دهند

هدف از بررسی و کنترل فرم

مراحل بررسی و کنترل فرم

 بررسی فرمهای موجود

 تجزیه و تحلیل فرمهای موجود

تهیه طرح پیشنهادی برای فرمهای مورد نیاز

فصل هشتم: بررسی جا و مکان

هدفهای کلی

تعریف بررسی جا و مکان

هدف از بررسی جا و مکان

برخی از اصول و معیار های بررسی و تخصیص جا و مکان

اشکال طراحی مسیر کار

مراحل بررسی جا ومکان

فصل نهم: سیستم ها و روشهای بایگانی

هدفهای کلی

تعریف بایگانی

وظیفه بایگانی

تعریف سند

تعریف پرونده

تعریف آرشیو

انواع سیستم بایگانی

اصول بایگانی

روشهای تنظیم اسناد

فصل دهم:  بررسی تکنیکهای کمی

روش ارزیابی و بازنگری برنامه (پرت)

علائم مورد استفاده در پرت

رویداد یا واقعه

 فعالیت

فعالیت عاریه یا فعالیت زمان صفر

مراحل روش پرت

نمونه ای از شبکه ترسیم شده

سوالاتی که بایستی برای ترسیم شبکه به آنها پاسخ داد

گامهای تحلیل زمانی شبکه

تخمین زمان هر فعالیت

سه زمان برآورد شده در پرت

برآورد خوشبینانه

برآورد بد بینانه

 برآورد زمان محتمل

تعیین زمان انتظار برای هر فعالیت

 تعیین کمترین زمان برای هر رویداد (TE)

فرمول محاسبه TE

 تعیین بیشترین زمان مجازTL

فرمول محاسبه بیشترین زمان مجاز (TL)

 تعیین زمان آزاد (S)

فرمول محاسبه زمان آزاد (S)

 تعیین مسیر بحرانی

 تعیین واریانس و احتمال خاتمه پروژه

روش مسیر بحرانیc . p . m )  )

تفاوتهای روش سی پی ام و پرت

مراحل روش C P M) (

روش ترسیم پیش نیازها(P D M)

جدول زمانبندی فعالیتها در P D M

فصل یازدهم: کار سنجی

تعریف کارسنجی

برخی از فوائد کار سنجی

اصول کار سنجی

پیش نیازهای کار سنجی

فن بررسی حرکات

مقاصد اساسی فن بررسی حرکات

مقاصد اساسی فن بررسی حرکات

مراحل بررسی حرکات

برخی از روشهای کار سنجی

روش استفاده از سوابق گذشته

مراحل روش استفاده از سوابق گذشته

روش گزارش گیری

مراحل روش گزارش گیری

روش نمونه گیری

مراحل روش نمونه گیری

روش عناصر از پیش تعیین شده

مراحل روش عناصر از پیش تعیین شده

روش زمان سنجی

مراحل روش زمان سنجی

پاورپوینت تهیه شده بسیار کامل و قابل ویرایش بوده و به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است.

دانلود پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات زاهدی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پاورپوینت کتاب تجزیه و تحلیل و طراحی سیستمها (مبانی سیستمهای اطلاعاتی مدیریت) تألیف دکتر شمس السادات,

تاريخ : 15 مرداد 1396 | 20:54 | نویسنده : پی فو | بازدید : 3
پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی

دانلود پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی در حجم 203 اسلاید همراه با تصاویر و توضیحات کامل شامل فصل اول سیر تحولات نظریه های سازمان و مدیریت، فصل دوم برنامه ریزی، برنامه ریزی جامع و استراتژیک ، فصل سوم سازماندهی، سازماندهی پویا، فصل چهارم کنترل و نظارت در سازمان ، فصل پنجم هدایت و انگیزش هدایت و رهبری سازمانی، فصل ششم ارتباطات

دانلود پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی

دانلود پاورپوینت کل کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی
پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی الوانی
دانلود پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر الوانی
دانلود پاورپوینت کل هشت فصل کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی
دسته بندی مدیریت
فرمت فایل pptx
حجم فایل 1620 کیلو بایت
تعداد صفحات فایل 203

عنوان: پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی

دسته: مدیریت (مدیریت عمومی- مبانی سازمان و مدیریت- اصول مدیریت- تئوری های مدیریت پیشرفته)

فرمت: پاورپوینت(Powerpoint)

تعداد اسلاید: 203 اسلاید

کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی از جمله منابع مهم درس مبانی سازمان و مدیریت، اصول مدیریت و مدیریت عمومی و تئوری های مدیریت پیشرفته در سطح کارشناسی  و ارشد میباشد. این فایل شامل پاورپوینت کل هشت فصل این کتاب می باشد که در 203 اسلاید  همراه با تصاویر و توضیحات کامل تهیه شده است. بخشهای عمده این فایل شامل موارد زیر است:

فصل اول: سیر تحولات نظریه های سازمان و مدیریت

طبقه بندی كلان نظریه های مدیریت
نظرات ویلیام اسکات

نظرات سیستمی و اقتضائی

طبقه بندی بولدینگ

طبقه بندی ریچارد اسکات

مكاتب كلاسیك -گونه اول

مكاتب نئوكلاسیك -گونه دوم

مكاتب سیستمی -گونه سوم

مكاتب سیستمی -گونه سوم
گونه چهارم

خلاصه نظرات اسكات

مدل چند وجهی كوئین

نقشهای مدیر در مدل كوئین

استعاره در شناخت سازمان

سازمان به مثابه ماشین

سازمان به مثابه موجود زنده

سازمان به مثابه موجود زنده

سازمان به مثابه مغز

یادگیری تك حلقه ای و دو حلقه ای

سازمان به مثابه مغز

سازمان به مثابه زندان روح

سازمان به مثابه موجودی دگرگون شونده و متغیر

سازمان به مثابه ابزار سلطه

سازمان به مثابه فرهنگ

سازمان به مثابه نظام سیاسی

سبكهای متفاوت مدیریت تعارض

سازمان پدیده ای كثیر الوجه

طبقه بندی موضوعی- رابرتز و سایرین

فصل دوم: برنامه ریزی، برنامه ریزی جامع و استراتژیک

مقدمه

خصوصیات برنامه ریزی استراتژیک

وجوه افتراق برنامه ریزی جامع و برنامه ریزی عملیاتی

اهمیت و ضرورت برنامه ریزی جامع در سازمان

فرایند برنامه ی ریزی جامع

برنامه ریزی عملیاتی

تکنیک های برنامه ریزی

جدول کارنما

برنامه ریزی نیروی انسانی

برنامه ریزی احتیاجات نیروی انسانی

روش تجزیه و تحلیل هدفها و فعالیتها

روش نرخ روند

برنامه ریزی تامین نیروی انسانی

نتیجه گیری

فصل سوم: سازماندهی، سازماندهی پویا

مقدمه

مبانی سازماندهی

سازمان بر مبنای وظیفه (هدف)

مزایا و محدودیت های سازمان بر مبنای وظیفه

سازمان بر مبنای نوع تولید

نمونه نمودار طراحی یک سازمان بر مبنای نوع تولید

مزایای سازمان بر مبنای نوع تولید

محدودیتهای سازمان بر مبنای نوع تولید

سازمان بر مبنای منطقه عملیات

نمونه نمودار یک سازمان بر مبنای منطقه عملیات

مزایا و محدودیت های سازمان بر مبنای منطقه عملیات

سازمان بر مبنای ارباب رجوع یا مشتری

نمونه نمودار یک سازمان بر مبنای ارباب رجوع

مزایا و محدودیت های سازمان بر مبنای ارباب رجوع

محدودیتهای ساختارهای سنتی سازمانی

الگوهای جدید ساختار سازمانی

سازمان بر مبنای پروژه

سازمان ماتریسی یا خزانه ای

سازمان با گروه های متداخل یا سازمان گروهی

سازمان با واحدهای مستقل

سازمان با ساختار آزاد

الگوی پنج بخشی

فصل چهارم: کنترل و نظارت در سازمان

مقدمه

تعاریف کنترل

کنترل گذشته نگر

کنترل پیش نگر

کنترل زمان وقوع

طراحی سیستم کنترل

تعیین نتایج مورد انتظار (بایدها) در کنترل

تعیین شاخص برای سنجش نتایج موردانتظار

تعیین استاندارد یا الگوی مطلوب

نقش استانداردها در کنترل

انواع استانداردها

تعیین نحوه و روش جمع آوری اطلاعات یا طراحی شبکه اطلاعاتی در کنترل

ارزیابی اطلاعات و نتیجه گیری

نقاط استراتژیک یا کلیدی در کنترل

مشخصات سیستم کنترل مؤثر

کاربرد مدل امتیازات متوازن در کنترل

مدل امتیازات متوازن چیست؟

خودکنترلی: انتخابی دیگر در کنترل

فصل پنجم: هدایت و انگیزش: هدایت و رهبری سازمانی

رهبری

رابطه قدرت و نفوذ رهبری

نظریه های هدایت و رهبری

نظریه های خصوصیات فردی رهبری

نظریه های رفتار رهبری

سبک رهبری

نظریه های موقعیتی و اقتضایی

نظریه مسیر- هدف

اجزای متشکله نظریه مسیر – هدف در رهبری

نظریه دوره زندگی

نظریه جانشین رهبری

انگیزش کارکنان

نظریه سلسله مراتب نیازها

نظریه دوجنبه ای انسان

نظریه دوعاملی انگیزش

نظریه انگیزش موفقیت

نظریه نیازهای زیستی، تعلق و رشد

نظریه انتظار و احتمال

نظریه برابری

نظریه اسناد

اسناد رفتارها به علل درونی و بیرونی

انگیزش در عمل

مهندسی شغل

توسعه شغل

چرخش شغلی

غنی سازی شغل

مشاغل گروهی

خصوصیات مطلوب شغلی

الگوی اقتضایی انگیزش

فصل ششم: ارتباطات سازمانی

مقدمه

ارتباطات چیست؟

فرایند ارتباطات

فرستنده پیام

پیام

انواع پیام ها و فعالیتهای گیرنده و فرستنده

گیرنده پیام

موانع ارتباطی

بازخور

ارتباطات یک جانبه و دو جانبه

ارتباطات در سازمان

ارتباطات رسمی

الگوی زنجیره ای

الگوی حلقه ای

الگوی Y

الگوی ستاره ای

الگوهای ارتباط غیررسمی

الگوی رشته ای

الگوی تابشی

الگوی تصادفی

الگوی خوشه ای

تجزیه و تحلیل تعاملی یا مراوده ای

فصل هفتم: تصمیم گیری

مقدمه

تعریف تصمیم گیری

مراحل مختلف فرایند تصمیم گیری

استفاده از مدل در تصمیم گیری

انواع مدلها

انتخاب مدل مناسب

طبقه بندی تصمیم ها

طبقه بندی تصمیم ها از نظر میزان اطمینان به نتایج حاصل از شقوق مختلف اخذ تصمیم

تصمیم گیری در حالت ریسک

تصمیم گیری در شرایط عدم اطمینان

طبقه بندی تصمیمها بر اساس مراحل

تصمیم های تک مرحله ای یا ایستا

تصمیم های چند مرحله ای یا دنباله دار

درخت اخذ تصمیم

مراحل اصلی در شیوه درخت اخذ تصمیم

نقدی بر شیو های جامع- عقلایی تصمیم گیری

فصل هشتم:  خلاقیت و نوآوری

مقدمه

خلاقیت و نوآوری

تقسیم بندی سازمانها بر اساس میزان خلاقیت و توجه آنها به توسعه و تغییر

نحوه ظهور اندیشه های نو و بدیع

فنون خلاقیت و نوآوری

تحرک مغزی

اصول حاکم در جلسات تحرک مغزی

ارتباط اجباری

تجزیه و تحلیل مورفولوژیک

گردش تخیلی

پرسش های ایده برانگیز

تکنیک 5-3-6 گروه اسمی

الگوبرداری از طبیعت

تفکر موازی

چگونه می توانیم خلاقیت و نوآوری را در سازمان تسهیل کنیم؟

پاورپوینت تهیه شده بسیار کامل و قابل ویرایش بوده و به راحتی می توان قالب آن را به مورد دلخواه تغییر داد و در تهیه آن کلیه اصول نگارشی، املایی و چیدمان و جمله بندی رعایت گردیده است.

دانلود پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی


ادامه ي مطلب

امتیاز :


طبقه بندی: ،
پاورپوینت کتاب مدیریت عمومی تألیف دکتر سید مهدی الوانی ,

قبلی 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41 42 43 44 45 46 47 48 49 50 51 52 53 54 55 56 57 58 59 60 61 62 63 64 65 66 67 68 69 70 71 72 73 74 75 76 77 78 79 80 81 82 83 84 85 86 87 88 89 90 91 92 93 94 95 96 97 98 99 100 101 102 103 104 105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 121 122 123 124 125 126 127 128 129 130 131 132 133 134 135 136 137 138 139 140 141 142 143 144 145 146 147 148 149 150 151 152 153 154 155 156 157 158 159 160 161 162 163 164 165 166 167 168 169 170 171 172 173 174 175 176 177 178 179 180 181 182 183 184 185 186 187 188 189 190 191 192 193 194 195 196 197 198 199 200 201 202 203 204 205 206 207 208 209 210 211 212 213 214 215 216 217 218 219 220 221 222 223 224 225 226 227 228 229 230 231 232 233 234 235 236 237 238 239 240 241 242 243 244 245 246 247 248 249 250 251 252 253 254 255 256 257 258 259 260 261 262 263 264 265 266 267 268 269 270 271 272 273 274 275 276 277 278 279 280 281 282 283 284 285 286 287 288 289 290 291 292 293 294 295 296 297 298 299 300 301 302 303 304 305 306 307 308 309 310 311 بعدی
آگهی رایگان سرگرمی خرید
مونوپاد حرفه ای
خرید سی سی کم خرید سی سی کم